Mey biter saki kalır. Her renk solar haki kalır. İlim insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik; baki kalır.
FUZULI

Bu sayfa Fuzuli tarafından söylenen; "Mey biter saki kalır. Her renk solar haki kalır. İlim insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik; baki kalır." sözünden ve sizin için seçilen sözlerden oluşmaktadır. Fuzuli hakkında daha fazla bilgi ve söz için tıklayınız.

Fuzuli şöyle söylemiş:
Mey biter saki kalır. Her renk solar haki kalır. İlim insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik; baki kalır.

Sözün incelemesi :
"Mey biter saki kalır. Her renk solar haki kalır. İlim insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik; baki kalır." sözü, 16. yüzyılda yaşamış Türk şairi ve divan edebiyatı ustası Fuzuli'ye ait bir sözdür. Bu söz, insanın dış görünüşünün ve sahip olduğu bilgilerin geçici olduğunu, ancak karakterinin kalıcı olduğunu ifade eder.

İlk iki mısra, dış görünüş ve sahip olunan bilgilerin geçiciliğini ifade eder. Mey, şarap anlamına gelir ve bu mısrada, şarabın biteceğini ve saki, şarabı sunan kişiyi ifade eder. Bu, dış görünüşün ve sahip olunan bilgilerin zamanla değişeceğini, ancak karakterin kalıcı olacağını ifade eder.

Son iki mısra ise, karakterin kalıcılığını ifade eder. İlim, bilgi anlamına gelir ve bu mısrada, ilimin insanın cehlini, yani bilgisizliğini alacağını ifade eder. Ancak, hamurunda varsa eşeklik, yani karakterinde eşeklik varsa, bu eşeklik kalıcı olacaktır. Bu, bir insanın ne kadar bilgili olursa olsun, karakteri kötüyse, bu kötülüğün değişmeyeceğini ifade eder.
Önemli : "Mey biter saki kalır. Her renk solar haki kalır. İlim insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik; baki kalır." sözünün Fuzuli sözü olmadığını veya içeriğinde hata olduğunu düşünüyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 9169 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Fuzuli kimdir?

Fuzuli Detay..

İlgi gören Fuzuli sözleri

Konu ve İçeriklerine Göre Demli Sözler..

Acı Adalet Ahlak Aile Sözleri Akıl Allah (cc) Amaç Anın Değeri Araç Arkası Sözler Aşk Sözleri Atasözü Ayrılık Baba Sözler Ben Söylemiştim Bilgelik Bilim Bilinç Çevre - Tabiat Çılgın Sözler Çözüm ve Düşünce Değişim Deneyim Denge ve Fırsat Dikkat ve Eylem Dini Sözler Dostluk Sözleri Dua Düşündürücü Duvar Yazıları Duygusal Sözler Eğer Eğitim Ekonomi Sözleri Eleştirel Empati Farklılık Gazel Gereksiz Gülümsemek Hata Hayal Gücü Hz. Muhammed (sav) Sözleri İçsel Sözler İfade İhanet İlham Verici İmtihan İnsan İlişkileri İntikam Kapak Sözler Kişisel Gelişim Kötülük Mantık Mevlana Sözleri Mustafa Kemal Atatürk Mutluluk Müzikle İlgili Sözler Öğüt Verici Sözler Ölümle İlgili Sözler Öngörü Önyargı Sabır Sağlık Sanat Şiirsel Söz Sorular Stres Susma Tartışma Tevazu Vatan Sözleri Yalnızlık Yaşam Zaman Zeka Zorluk

İÇERİKLER

Ben yeni bir yıl istiyorum
Şiirler
Ben yeni bir yıl istiyorum

ben yeni bir yıl istiyorum
umutların olmadığı
çünkü bütün umutların
gerçekleştiği bir yıl olsun

ben yeni bir yıl istiyorum
çocukların ölmediği
çiçekli çimler üzerinde
koşsunlar cıvıltılarıyla

Devamı..
Toyota'nın Katı Hal Batarya Teknolojisi, Elektrikli Araç Pazarında Yeni Bir Dönem Başlatabilir
Haber
Toyota'nın Katı Hal Batarya Teknolojisi, Elektrikli Araç Pazarında Yeni Bir Dönem Başlatabilir

Toyota, elektrikli araç (EA) pazarında çığır açan bir gelişmeyi duyurarak, tek bir şarjla 1200 kilometre menzil sunan yeni bir katı hal batarya teknolojisini tanıttı. Bu yenilik, Toyota'yı EA pazarının lideri konumuna getiriyor ve menzil endişesini gidererek sektörü kökten değiştirme potansiyeli taşıyor.

Devamı..
İnsan Olmanın Önemi: Millet, Din, Dil Fark Etmez
Makaleler
İnsan Olmanın Önemi: Millet, Din, Dil Fark Etmez

İnsan Olmanın Önemi
Dünya, farklı milletlerden, dinlerden, dillerden ve kültürlerden insanların bir arada yaşadığı bir yerdir. Bu çeşitlilik, dünyanın zenginliğini ve güzelliğini oluşturur. Ancak, bu çeşitlilik aynı zamanda çatışma ve ayrımcılığa da yol açabilir.

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler

Biyografiler

Albert Szent Gyorgyi Hayatı ve Sözleri
Macar, Filozof
9.16.1893 - 22.10.1986
Albert Szent Gyorgyi
Raoul Bott Hayatı ve Sözleri
Macar, Matematikçi
9.24.1923 - 20.12.2005
Raoul Bott

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q