Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep..
Yunus Emre - Yunus Emre Yunus Emre

Bu sayfa Yunus Emre tarafından söylenen; "Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.." sözünden ve sizin için seçilen sözlerden oluşmaktadır. Yunus Emre hakkında daha fazla bilgi ve söz için tıklayınız.

Yunus Emre şöyle söylemiş:
Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep..

Sözün incelemesi :
Bu söz, Yunus Emrenin bilgi arayışına yönelerek farklı yerleri gezip dolaştığını ifade eder. Halep ve Şam gibi önemli şehirleri gezerek bilgi edinmeye çalışmıştır. Ancak, bu deneyimler sonucunda kişi anlar ki gerçek bilgi sadece akademik bilgiden ibaret değildir. Bilginin derin anlamı, kişinin karakteri, ahlaki değerleri ve edebe uygun davranışlarını da içerir. Bilgi, sadece zihinsel birikim sağlamakla sınırlı kalmamalı, aynı zamanda etik değerlerle desteklenmeli ve doğru davranışlarla uygulanmalıdır. İlim ve bilgi, sadece kendini geliştirmek için değil, aynı zamanda topluma fayda sağlamak, başkalarına saygı göstermek ve etik değerlere bağlı kalmak için kullanılmalıdır. Bu nedenle, sözde vurgulanan nokta, ilim arayışının sadece bilgi birikimiyle sınırlı kalmaması, aynı zamanda kişinin edepli ve ahlaki bir hayat sürdürmesini gerektirdiğidir.
Önemli : "Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.." sözünün Yunus Emre sözü olmadığını veya içeriğinde hata olduğunu düşünüyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 22029 görüntüleme aldı.

YorumlarBanane sizene 2024-01-10 19:21:44

SizeneOsman Peker 2023-01-11 00:53:39

Önemli! "Gezdim Halep ile Şam'ı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.." sözünün Yunus Emre sözü olmadığını veya içeriğinde hata olduğunu düşünüyorsanız, iletişim sayfasından geri bildirimde bulunabilirsiniz.. Teşekkür ede

İçeriğe Yorum Yapın

Yunus Emre kimdir?

Yunus Emre Detay..

İlgi gören Yunus Emre sözleri

Konu ve İçeriklerine Göre Demli Sözler..

Acı Adalet Ahlak Aile Sözleri Akıl Allah (cc) Amaç Anın Değeri Araç Arkası Sözler Aşk Sözleri Atasözü Ayrılık Baba Sözler Ben Söylemiştim Bilgelik Bilim Bilinç Çevre - Tabiat Çılgın Sözler Çözüm ve Düşünce Değişim Deneyim Denge ve Fırsat Dikkat ve Eylem Dini Sözler Dostluk Sözleri Dua Düşündürücü Duvar Yazıları Duygusal Sözler Eğer Eğitim Ekonomi Sözleri Eleştirel Empati Farklılık Gazel Gereksiz Gülümsemek Hata Hayal Gücü Hz. Muhammed (sav) Sözleri İçsel Sözler İfade İhanet İlham Verici İmtihan İnsan İlişkileri İntikam Kapak Sözler Kişisel Gelişim Kötülük Mantık Mevlana Sözleri Mustafa Kemal Atatürk Mutluluk Müzikle İlgili Sözler Öğüt Verici Sözler Ölümle İlgili Sözler Öngörü Önyargı Sabır Sağlık Sanat Şiirsel Söz Sorular Stres Susma Tartışma Tevazu Vatan Sözleri Yalnızlık Yaşam Zaman Zeka Zorluk

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler

Biyografiler

Asaf Halet Çelebi Hayatı ve Sözleri
Türk, Şair
12.27.1907 - 15.10.1958
Asaf Halet Çelebi

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q