28 Kasım 2023 - Salı
Bu sayfa Yunus Emre tarafından söylenen; " Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.. " sözünden ve sizin için seçilen sözlerden oluşmaktadır. Yunus Emre hakkında daha fazla bilgi ve söz için tıklayınız.
Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.. - Yunus Emre

Yunus Emre şöyle söylemiş:
Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep..

Sözün incelemesi :
Bu söz, Yunus Emrenin bilgi arayışına yönelerek farklı yerleri gezip dolaştığını ifade eder. Halep ve Şam gibi önemli şehirleri gezerek bilgi edinmeye çalışmıştır. Ancak, bu deneyimler sonucunda kişi anlar ki gerçek bilgi sadece akademik bilgiden ibaret değildir. Bilginin derin anlamı, kişinin karakteri, ahlaki değerleri ve edebe uygun davranışlarını da içerir. Bilgi, sadece zihinsel birikim sağlamakla sınırlı kalmamalı, aynı zamanda etik değerlerle desteklenmeli ve doğru davranışlarla uygulanmalıdır. İlim ve bilgi, sadece kendini geliştirmek için değil, aynı zamanda topluma fayda sağlamak, başkalarına saygı göstermek ve etik değerlere bağlı kalmak için kullanılmalıdır. Bu nedenle, sözde vurgulanan nokta, ilim arayışının sadece bilgi birikimiyle sınırlı kalmaması, aynı zamanda kişinin edepli ve ahlaki bir hayat sürdürmesini gerektirdiğidir.
Önemli : "Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.." sözünün Yunus Emre sözü olmadığını veya içeriğinde hata olduğunu düşünüyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz.. Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 16784 görüntüleme aldı.

Yorumlarınız

1 Yorum

Image
Osman Peker 2023-01-11 00:53:39

Önemli! "Gezdim Halep ile Şam'ı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.." sözünün Yunus Emre sözü olmadığını veya içeriğinde hata olduğunu düşünüyorsanız, iletişim sayfasından geri bildirimde bulunabilirsiniz.. Teşekkür ede.

İçeriğe Yorum Yapın

Yunus Emre kimdir?

Yunus Emre Detay..
DemliSözler.com

Bu sayfa Yunus Emre söylemiş olduğu Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.. sözünden ve yine Yunus Emre tarafından söylenen sözlerden oluşmaktadır. Ayrıca sayfamız DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş içeriğini barındırmaktadır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex