Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep..
YUNUS EMRE

Bu sayfa Yunus Emre tarafından söylenen; "Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.." sözünden ve sizin için seçilen sözlerden oluşmaktadır. Yunus Emre hakkında daha fazla bilgi ve söz için tıklayınız.
Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep..

Yunus Emre şöyle söylemiş:
Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep..

Sözün incelemesi :
Bu söz, Yunus Emrenin bilgi arayışına yönelerek farklı yerleri gezip dolaştığını ifade eder. Halep ve Şam gibi önemli şehirleri gezerek bilgi edinmeye çalışmıştır. Ancak, bu deneyimler sonucunda kişi anlar ki gerçek bilgi sadece akademik bilgiden ibaret değildir. Bilginin derin anlamı, kişinin karakteri, ahlaki değerleri ve edebe uygun davranışlarını da içerir. Bilgi, sadece zihinsel birikim sağlamakla sınırlı kalmamalı, aynı zamanda etik değerlerle desteklenmeli ve doğru davranışlarla uygulanmalıdır. İlim ve bilgi, sadece kendini geliştirmek için değil, aynı zamanda topluma fayda sağlamak, başkalarına saygı göstermek ve etik değerlere bağlı kalmak için kullanılmalıdır. Bu nedenle, sözde vurgulanan nokta, ilim arayışının sadece bilgi birikimiyle sınırlı kalmaması, aynı zamanda kişinin edepli ve ahlaki bir hayat sürdürmesini gerektirdiğidir.
Önemli : "Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.." sözünün Yunus Emre sözü olmadığını veya içeriğinde hata olduğunu düşünüyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 17169 görüntüleme aldı.

YorumlarOsman Peker 2023-01-11 00:53:39

Önemli! "Gezdim Halep ile Şam'ı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.." sözünün Yunus Emre sözü olmadığını veya içeriğinde hata olduğunu düşünüyorsanız, iletişim sayfasından geri bildirimde bulunabilirsiniz.. Teşekkür ede

İçeriğe Yorum Yapın

Yunus Emre kimdir?

Yunus Emre Detay..

İlgi gören Yunus Emre sözleri

Konu ve İçeriklerine Göre Demli Sözler..

Adalet Aile Sözleri Akıl Amaç Araç Arkası Sözler Aşk Sözleri Atasözü Ayrılık Baba Sözler Ben Söylemiştim Bilgelik Bilim Bilinç Çevre - Tabiat Çılgın Sözler Çözüm ve Düşünce Değişim Deneyim Denge ve Fırsat Dikkat ve Eylem Dini Sözler Dostluk Sözleri Düşündürücü Duvar Yazıları Duygusal Sözler Ekonomi Sözleri Eleştirel Empati Farklılık Gazel Gereksiz Gülümsemek Hata Hayal Gücü Hz. Muhammed (sav) Sözleri İçsel Sözler İfade İhanet İlham Verici İmtihan İnsan İlişkileri İntikam Kapak Sözler Kişisel Gelişim Kötülük Mantık Mevlana Sözleri Mustafa Kemal Atatürk Mutluluk Müzikle İlgili Sözler Öğüt Verici Sözler Ölümle İlgili Sözler Öngörü Önyargı Sabır Sağlık Sanat Şiirsel Söz Sorular Stres Susma Tartışma Tevazu Vatan Sözleri Yalnızlık Yaşam Zaman Zeka Zorluk

İÇERİKLER

Gemini: Google'dan Yeni Bir Yapay Zeka Modeli
07-12-2023
Gemini: Google'dan Yeni Bir Yapay Zeka Modeli

Google AI geliştirdiği yeni bir yapay zeka modeli Gemini'yi tanıttı. Gemini, ChatGPT gibi diğer yapay zeka modellerinden daha güçlü ve yetenekli olduğu belirtiliyor.

Devamı..
Durakta Gizemli Buluşma
01-10-2023
Durakta Gizemli Buluşma

Bulutlu bir akşamda, Eskişehir'de bir otobüs durağında beş farklı insanın yolu kesişti. Ayşe, Emre, Zeynep, Mehmet, ve Hasan, rastlantısal olarak durağın etrafında toplandılar, gözleri durağın kapısına odaklıydı.

Devamı..
Dil Öğrenme Serüvenim: Kültürler Arası Köprüler Kuruyorum!
19-08-2023
Dil Öğrenme Serüvenim: Kültürler Arası Köprüler Kuruyorum!

Bugün sizlere, İngilizce öğrenme serüvenimdeki son gelişmelerden bahsetmek istiyorum. Almanca öğrenme yolculuğumun dördüncü ünitesini başarıyla tamamladım! Bu ünitede "Where You're From" yani "Nerelisiniz?" ve "Talk About Work" yani "İş Hakkında Konuşma" konularına odaklandım. Bu süreçte edindiğim notları sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler

Biyografiler

Metin Emir
Metin Emir

Araştırmacı, Gazeteci, Borsa İstihbaratçısı

Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek

Ekonomist, Siyasetçi, Hazine ve Maliye Bakanı

Rowan Sebastian Atkinson
Rowan Sebastian Atkinson

İngiliz, Aktör, Komedyen, Yazar

Tina Turner
Tina Turner

Şarkıcı, Müzisyen, Dansçı, Aktris, Yazar ve Moda ikonu

Abdulkadir Tekin
Abdulkadir Tekin

Avukat - Milletvekili Adayı

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q