Notice: Undefined index: lang in /home/demlisozler/public_html/public/00000.php on line 3
Ömer Hayyam şöyle söylemiş; Bir elde kadeh, bir elde Kuran; bir helaldir işimiz, bir haram. Şu yarım yamalak dünyada ne tam kafiriz, ne tam Müslüman. DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Bir elde kadeh, bir elde Kuran; bir helaldir işimiz, bir haram. Şu yarım yamalak dünyada ne tam kafiriz, ne tam Müslüman.
Ömer Hayyam

Bu sayfa Ömer Hayyam tarafından söylenen; "Bir elde kadeh, bir elde Kuran; bir helaldir işimiz, bir haram. Şu yarım yamalak dünyada ne tam kafiriz, ne tam Müslüman." sözünden ve sizin için seçilen sözlerden oluşmaktadır. Ömer Hayyam hakkında daha fazla bilgi ve söz için tıklayınız.

Ömer Hayyam şöyle söylemiş:
Bir elde kadeh, bir elde Kuran; bir helaldir işimiz, bir haram. Şu yarım yamalak dünyada ne tam kafiriz, ne tam Müslüman.

Sözün incelemesi :
Bu sözde, insanın çelişkili ve karmaşık doğasına dikkat çekilmektedir. Söz, bir elde kadeh tutan, dünyevi arzulara yönelen bir yanımızı, diğer elde ise Kuran tutan, helal olanı tercih eden bir yanımızı temsil etmektedir. Bu durumda, kişinin içsel çatışma ve karmaşa yaşadığı ifade edilmektedir. İnsanın dünya üzerinde tam anlamıyla kâfir veya tam anlamıyla Müslüman olmadığı vurgulanarak, insan doğasının karmaşıklığına ve sürekli bir denge arayışına işaret edilmektedir.
Önemli : "Bir elde kadeh, bir elde Kuran; bir helaldir işimiz, bir haram. Şu yarım yamalak dünyada ne tam kafiriz, ne tam Müslüman." sözünün Ömer Hayyam sözü olmadığını veya içeriğinde hata olduğunu düşünüyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 27962 görüntüleme aldı.

YorumlarEva 2023-06-18 20:37:07

Bunu söyleyeli bin yıl olmuş hayyam demek ki hep aynı kalmış insan

İçeriğe Yorum Yapın

Ömer Hayyam kimdir?

Ömer Hayyam Detay..

İlgi gören Ömer Hayyam sözleri

Konu ve İçeriklerine Göre Demli Sözler..

Acı Adalet Ahlak Aile Sözleri Akıl Allah (cc) Amaç Anın Değeri Araç Arkası Sözler Aşk Sözleri Atasözü Ayrılık Baba Sözler Ben Söylemiştim Bilgelik Bilim Bilinç Çevre - Tabiat Çılgın Sözler Çözüm ve Düşünce Değişim Deneyim Denge ve Fırsat Dikkat ve Eylem Dini Sözler Dostluk Sözleri Dua Düşündürücü Duvar Yazıları Duygusal Sözler Eğer Eğitim Ekonomi Sözleri Eleştirel Empati Farklılık Gazel Gereksiz Gülümsemek Hata Hayal Gücü Hz. Muhammed (sav) Sözleri İçsel Sözler İfade İhanet İlham Verici İmtihan İnsan İlişkileri İntikam Kapak Sözler Kişisel Gelişim Kötülük Mantık Mevlana Sözleri Mustafa Kemal Atatürk Mutluluk Müzikle İlgili Sözler Öğüt Verici Sözler Ölümle İlgili Sözler Öngörü Önyargı Sabır Sağlık Sanat Şiirsel Söz Sorular Stres Susma Tartışma Tevazu Vatan Sözleri Yalnızlık Yaşam Zaman Zeka Zorluk

İÇERİKLER

sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..
Ben yeni bir yıl istiyorum
Şiirler
Ben yeni bir yıl istiyorum

ben yeni bir yıl istiyorum
umutların olmadığı
çünkü bütün umutların
gerçekleştiği bir yıl olsun

ben yeni bir yıl istiyorum
çocukların ölmediği
çiçekli çimler üzerinde
koşsunlar cıvıltılarıyla

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler

Biyografiler

Gustave Flaubert Hayatı ve Sözleri
Yazar
12.12.1821 - 8.5.1880
Gustave Flaubert

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q