3 Aralık 2023 - Pazar

Zeliha Berksoy Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Türk Tiyatro ve Sinema Oyuncusu, Sanatçı Zeliha Berksoy hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Zeliha Berksoy Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Zeliha Berksoy

Zeliha Berksoy - Zeliha Berksoy Türk Tiyatro ve Sinema Oyuncusu, Sanatçı
Doğum Tarihi : 27 Mart 1946
Koç Burcu
Prof.Dr. Zeliha Berksoy 27 Mart 1946 tarihinde dünyaya gelmiştir. İstanbul Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, sanatçı. Dünya tiyatro edebiyatının yerli ve yabancı, belli başlı oyun yazarlarının eserlerinde başrol oynadı. 1972'den bu yana sayısız Brecht konseri verdi. 1978'de İstanbul Devlet Konservatuvarı'nın (günümüzdeki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı) Tiyatro Bölümünün kurulmasında görev aldı. 1990'da Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nu kurdu ve beş yıl genel sanat yönetmenliğini sürdürdü. 2000’de Tiyatro Anasanat Dalı'nda profesörlük unvanı aldı.

Yaşamı 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi, opera sanatçısı Semiha Berksoy, babası piyanist Ercüment Siyavuşgil'dir. Annesinden dolayı çocukluğu operalar, Devlet Tiyatroları kulisleri, turneler, yurt dışı gezileri arasında geçti. Çocuk yaşta küçük rollerle sahneye çıkmaya başladı. 4 yaşında Shakespeare'in Yanlışlıklar Komedyası oyununda sahneye çıktı; 9 yaşında Köşebaşı oyununda dilenci bir çocuk rolünde, 11 yaşında ise Cadı Kazanı'nda Batty Parish rolünü oynadı.Ankara Devlet Konservatuvarı'nın tiyatro bölümünde öğrenim gördü. Cüneyt Gökçer, Mahir Canova, Salih Caner ve Nurettin Sevim'in öğrencisi oldu. Beş yıllık eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'nda stajyer olarak göreve başladı (1965). Refik Erduran'ın "Uçurtmanın Zinciri", Adalet Ağaoğlu'nun "Çatıdaki Çatlak", Barillet ve Grey'in "Kaktüs Çiçeği" oyunlarında başrol oynadı. Devlet Tiyatrosu Yönetim Kurulu tarafından ihtisasını yapması için Almanya'ya gönderilmesine karar verilen Berksoy, 1967'de Berlin' gitti.Berlin Devlet Tiyatrosu bünyesindeki Schiller Tiyatrosu'nda reji asistanı olarak görev aldı ve Brecht eserlerini sahnelemesi ile tanınan Berliner Ensemble Tiyatrosu'nda asistan öğrenci olarak eğitim gördü.

Türkiye'ye döndükten sonra Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldı. O dönemde Şişli Etfal Hastanesi'nde çalışan Yıldırım Aktuna ile 1970 yılında evlendi. Evlilikleri 1974 yılında sonlandı. Bu evlilikten "Oğul Aktuna adlı bir oğlu oldu. Epik tiyatro anlayışıyla oyunlar yazan Vasıf Öngören'in ısrarlı talebiyle Zeliha Berksoy, Öngören'in 1966-1968 yıllarında yazdığı ve ilk defa 1969-1970 sezonunda Ankara Birlik Tiyatrosu'nda sahnelenen Asiye Nasıl Kurtulur? oyununa Asiye'yi canlandırdı ve bu oyunla adını Türkiye çapında duyurdu.Oyunda annesi Semiha hanım da, Asiye'nin annesi Zehra rolünü oynadı. Büyük başarı kazanan oyun, Ankara Birlik Tiyatrosu'nda iki yıl boyunca sergilendi.Berksoy, 1971 yılında İstanbul'a yerleşti ve Dostlar Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. Dostlar Tiyatrosu'nda "Analık Davası", "Kafkas Tepeşir Dairesi", "Asiye Nasıl Kurtulur?", "Lola Blau-Mavi Lola", "Ezenler, Ezilenler, Başkaldıranlar", "Dimitrof Olayı", İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda "Taranta Babu'ya Mektuplar", Orta Oyuncular'da "Kahraman Bakkal Süper Markete Karşı" ve "Anna'nın 7 Ölümcül Silahı" oynadı. İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda Ferhan Şensoy'un yönettiği Keşanlı Ali Destanı önemli rollerinden birisi oldu. 1988'de Keşanlı Ali Destanı'ndaki Zilha rolü ile Nokta dergisi "Doruktakiler" ödülünü aldı.

1972 yılından itibaren Almanca olarak verdiği Brecht Konserleri'nin sahne yaşamında önemli bir yeri oldu. 1979 yılına Genco Erkal Brecht'in şiir, şarkı ve öykülerini Türkçe olarak "Brecht Kabare" adlı müzikli gösteri haline getirdi. 1970'li yılların sonlarında TRT televizyonunda ilk kez yayınlanan "Cabaret" adlı filmde Liza Minnelli'nin oynadığı Sally karakterinin Türkçe seslendirmesini de Zeliha Berksoy gerçekleştirdi. 1974 yılında İstanbul Devlet Konservatuarı'nda sahne dersleri vermeye başladı. Bu kurumda Tiyatro Bölümünün kurulmasında görev aldı. 1982 yılında üniversite statüsüne giren ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın adını alan okulda 2013 yılına kadar Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanlığı'nı sürdürdü. 2000 yılında profesör ünvanını aldı 1989 yılında Yavuz Özkan'ın yönettiği "Filim Bitti" adlı filmde Kadir İnanır'la; İrfan Tözüm'ün yönettiği "İkili Oyunlar'da Tarık Akan ile başrolleri paylaştı. 1990'da Yıldırım Aktuna'nın Bakırköy Belediye Başkanı olduğu dönemde Türkiye'nin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nu kurdu ve 1990-1994 yılları arasında bu kurumun genel sanat yönetmenliği görevini sürdürdü. Güngören ve Ataköy'deki iki sahnede oyunlar sahneledi. Bu başarısından ötürü Türkiye Eleştirmenler Birliği (TEB) Ödülü’ne layık görüldü (2008).

1996 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı'nı kurdu. 2005–2009 yılları arasında Beşiktaş Belediyesi'nin davetiyle Beşiktaş Kültür Sanat Platformu’nun başkanlığını yürüttü. Berksoy, 2009 yılının başında vizyona girmiş olan Güz Sancısı filminde Elena'nın babaannesi karakterini canlandırmıştır.

Rol aldığı bazı oyunlar Jokond ile Si-Ya-U
Yaşasın Savaş
Marlene
Nazım'a Armağan
Yosma
Keşanlı Ali Destanı
Sofokles'in Antigonesi
Ben, Bertolt Brecht
Yaz
Kafkas Tebeşir Dairesi
Brecht Kabare
Asiye Nasıl Kurtulur?'
Kaktüs Çiçeği : Pierre Barillet\Jean-Pierre Gredy - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1966
Uçurtmanın Zinciri : Refik Erduran - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1965
Cadı Kazanı : Arthur Miller - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1958
Köşebaşı : Ahmet Kutsi Tecer - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1951


Yönettiği bazı oyunlar Jokond ile Si-Ya-U
Mutlu Yıllar
Mikadonun Çöpleri
Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım
Matmazel Julie

Kaynak: wikipedia.org
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 169 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Türk Tiyatro ve Sinema Oyuncusu, Sanatçı Zeliha Berksoy hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Zeliha Berksoy Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex