Notice: Undefined index: lang in /home/demlisozler/public_html/public/00000.php on line 3
Zelda Fitzgerald Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Zelda Fitzgerald - Zelda Fitzgerald Zelda Fitzgerald kimdir? Zelda Fitzgerald sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Roman Yazarı Zelda Fitzgerald hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Zelda Fitzgerald Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Zelda Sayre Fitzgerald, Montgomery, Alabama'da doğdu Zelda Sayre, Amerikalı romancı ve yazar F. Scott Fitzgerald karısı oldu. O 1920'lerde dublajlı kocası tarafından bir simge oldu "ilk Amerikan Sineklik." İlk romanı başarısından sonra, (1920) This Side of Paradise, Fitzgeralds ünlüler oldu.

Erken ergenlik Zelda bale resitalleri ve elit ülke kulüp yarışlarına yıldızı gibi diğer tüm dilberleri outshining, Güney toplumda müthiş bir varlığı idi. Kısa bir süre Liseyi bitirdikten sonra, o bir country club dans F. Scott Fitzgerald araya geldi, ama etkilenmemiş oldu ve bir aile sağlamak için yaptığı sınırlı mali umutları ailesi ile birlikte kabul etti. Onun sözde Karasevda ile, hafif bir flört diğer erkeklerin onu kaydedilmemiş arkadaşlığın farkına Fitzgerald ile, haftalık harflerin uzun uzun mesafe kur dönüştü. Böylece finansal güvenlik ve Zelda elde etmek için belirlenen Fitzgerald, onun ilk kitabı makalelerden onun yazma yükselmiştir. 20 Mart 1920 tarihinde, Scribner'in Oğulları romanını evlenmek ve onunla yaşamak için New York'a seyahat kabul hemen Zelda kablolu Cennet ve Fitzgerald This Side, yayımlamayı kabul etti.Çift 3 Nisan 1920 tarihinde New York'ta evlenmek ve daha sonra Avrupa'ya taşındı. Scott Büyük Gatsby ve onun kısa öykü, ve Ernest Hemingway gibi edebi aydınları ile toplumsallaşmış çift için beğeni alırken, onların evlilik kıskançlık, kızgınlık ve hırçınlık bir arapsaçı oldu. Scott bile Zelda'nın günlüğünden parçacıkları kaldırma ve onun kurgusal kahramanlarından atayarak, romanlarında malzeme olarak ilişkilerini kullanılır. Kendi sanatsal bir kimlik arayan, Zelda dergi makaleleri ve kısa hikayeler yazdı ve 27 bitkinlik pratik, bir balerin gibi bir kariyere sahip saplantı haline geldi.

Onun fırtınalı evliliği suşu, Scott'ın artan alkolizm, ve onu büyüyen istikrarsızlık âlimlere göre, o olduğu için daha muhtemel olduğunu, o olsa şizofreni (tanısı konuldu Baltimore, Maryland, Sheppard Pratt sanatoryuma 1930 yılında Zelda'nın geçiri presaged bipolar bozukluk). İhale mi gibi Oradayken, o Me o aynı yapmak için gitmek istiyorum ama o, birlikte hayatlarının malzeme kullanılan öfkelendi 1932 Scott yayımlanan Waltz, kaydet, yarı-otobiyografik roman yazdı 1934 yılında yayınlanan gece;iki roman çiftin başarısız evlilik zıt portrayals sağlar.

Senaristlik çalıştı ve film köşe Sheilah Graham ile bir ilişki başladı yere geri Amerika'da, Scott Hollywood'a gitti. 1936 yılında, Zelda Asheville, Kuzey Carolina Highland Akıl Hastanesi girdi. Scott yarım erken bir yıl ve en son görülen Zelda sahip, 1940 yılında Hollywood'da öldü. O asla tamamlanmış, ikinci romanı üzerinde çalışıyor ona kalan yıl geçirdi, ve o yoğun boyalı. 1948 yılında o hastane içinde o alev aldı ikamet ne zaman öldü.Fitzgeralds Faiz kısa bir süre onun ölümünden sonra tekrar ortaya çıktı: çift popüler kitaplar, filmler ve bilimsel ilgi konusu olmuştur.Caz Çağı, Kükreyen Yirmili ve Kayıp Kuşağın bir amblemi olarak bir yaşamdan sonra, Zelda Fitzgerald ölümünden sonra yeni bir rol buldu: popüler bir 1970 biyografisi zorba bir koca bir kurban olarak tasvir sonra, o bir feminist simgesi haline geldi. O 1992 yılında Fame Alabama Kadın Müzeye oldu.
Not. Bu sayfa tekrar güncellenecektir.
Önemli : "Zelda Fitzgerald" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 786 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Zelda Fitzgerald - Zelda Fitzgerald

Zelda Fitzgerald

Roman Yazarı
Doğum Tarihi : 24 Temmuz 1900
Ölüm Tarihi : 10 Mart 1948
Aslan Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..
Ben yeni bir yıl istiyorum
Şiirler
Ben yeni bir yıl istiyorum

ben yeni bir yıl istiyorum
umutların olmadığı
çünkü bütün umutların
gerçekleştiği bir yıl olsun

ben yeni bir yıl istiyorum
çocukların ölmediği
çiçekli çimler üzerinde
koşsunlar cıvıltılarıyla

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler