21 Şubat 2024 - Çarşamba

Tina Turner Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Şarkıcı, Müzisyen, Dansçı, Aktris, Yazar ve Moda ikonu Tina Turner hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Tina Turner Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Tina Turner

Tina Turner - Tina Turner Şarkıcı, Müzisyen, Dansçı, Aktris, Yazar ve Moda ikonu
Doğum Tarihi : 26 Kasım 1939
Ölüm Tarihi : 24 Mayıs 2023
Yay Burcu
Tina Turner, 26 Kasım 1939 tarihinde Nutbush-Tennessee de dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Annie Mae Bullock olan Tina Turner, 26 Kasım 1939'da ABD'de doğdu. St. Louise'deki gece kulüplerinde şarkı söyleyen Tina Turner'ı daha sonradan evlendiği gitarist Ike Turner tarafından keşfedilmiş. 1956'da Ike Turner'ın grubuna geri vokal olarak katılmasıyla başlayan ilişkileri evlilikle devam etti. Ama Ike'in irrasyonel davranışlarından dolayı evlilikleri 1975'te son buldu.

1975 ile 1983 arasında kariyeri epey donuk geçen şarkıcı, 1983'te plak şirketini değiştirerek Capitol ile anlaştı. Al Green'in "Let's Stay Together" parçasını söyleyen Tina Turner bu parçayla İngiltere Top 10'e girmeyi başardı. "What's Love Got to With It" parçası İngiltere listelerinde 3 numara olurken Amerika'da liste başı oldu. Bu parçanın yer aldığı albümle En İyi Albüm ve En İyi Kadın Pop Vokal dalında 2 Grammy Ödülünü kazandı. 1984'te Turner "Mad Max Beyond The Thunderdome" filminde oynamayı kabul etti. Turner'ın bir sonraki hiti "We Don't Need Another Hero" parçasını da aynı filmde kullanıldı. Ertesi yıl Mick Jagger ile yardım amaçlı olarak bir düet yapan Turner dünya çapında üne kavuştu.

Zor bir çocukluk ve gençlik yaşamış olduğunu her fırsatta dile getiren şarkıcının 1985'te yazılan otobiyografisi 1993 yılında ona dünya çapında ün getiren parçası "What's Love Got to Do With It" adıyla film yapıldı. 1995'te yılında Tina Turner, James Bond filmi "Golden Eye"da filmle aynı adı taşıyan parçayı seslendirdi.

Albümleri

Brother Bear,
Music Of The Millennium
The Magic Of Disney,
Absolute Music 8,
Best Of James Bond,
Capital Gold Legends,
Mad Max: Beyond Thunderdome,
Absolute Music 20,
Days Of Thunder,
Other Songs,
The Best Of Miami Vice,
James Bond Themes,
Ally Mcbeal: For Once In My Life,
Tina Live In Europe,
Billboard Top Hits: 1984,
What's Love Got To Do With It,
Golden Eye,
All The Best The Hits,
Live In Europe,
Love Explosion,
Country My Way,
Collection 2000,
Acid Queen, Rough,
Open Arms (urban Remix),
Soul Deep,
Tina Live Europe
All The Best,
Tina Live In Europe,
Thunderdome,
Break Every Rule,
Wildest Dreams
Tina Live In Europe
Rock Me Baby, All The Best
Twenty Four Seven, Wildest Dreams,
The Collected Recordings: Sixties To Nineties,
Foreign Affair,
Private Dancer,
Simply The Best, All The Best

Hastalık ve ölüm
Turner, 2018 tarihli My Love Story adlı anı kitabında hayatı tehdit eden birden fazla hastalıktan muzdarip olduğunu açıkladı. 2013 yılında, Erwin Bach ile evlendikten üç hafta sonra felç geçirdi ve yeniden yürümeyi öğrenmek zorunda kaldı. 2016 yılında kendisine bağırsak kanseri teşhisi kondu. Turner, yüksek tansiyonu için homeopatik ilaçları tercih etti. Tedavi edilmeyen bu yüksek tansiyon, böbreklerinde hasara ve sonunda böbrek yetmezliğine neden oldu. Böbrek alma şansı düşüktü ve diyalize başlaması istendi. Yardımlı intiharı düşündü ve Exit üyesi olmak için kaydoldu, ancak Bach, nakli için bir böbrek bağışlamayı teklif etti. Turner, 7 Nisan 2017'de böbrek nakli ameliyatı geçirdi.24 Mayıs 2023'te Turner, son yıllarında kanser, felç ve böbrek yetmezliği de dahil olmak üzere uzun bir hastalıktan sonra 83 yaşında İsviçre'nin Küsnacht kentindeki evinde öldü.

Kaynak: https://www.haberler.com/tina-turner/biyografisi/ , https://tr.wikipedia.org/wiki/Tina_Turner
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 259 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Şarkıcı, Müzisyen, Dansçı, Aktris, Yazar ve Moda ikonu Tina Turner hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Tina Turner Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2024 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex