Sri Aurobindo - Sri Aurobindo Sri Aurobindo kimdir? Sri Aurobindo sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Şair, Öğretmen, Düşünür, Yogi Sri Aurobindo hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Sri Aurobindo Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Sri Aurobindo ya da Aurobindo Akroyd Ghosh (d. 15 Ağustos 1872 - ö. 5 Aralık 1950) şair, öğretmen, yazar, düşünür ve bir yogidir. 1900'lü yılların başlarında Hindistan'da bağımsızlık fikrinin yayılmasına yardım etti. Bhagavat Gita'daki yoga yorumlarına benzer bir şekilde integral yogayı kurdu.

1872'de Kalküta'da doğar. Babası Krishnadhan Ghose doktordur, tıp eğitimini İngiltere'de tamamlayan babası tamamen batılı görüş açısına sahiptir. 5 yaşında Darjeling'de devlet yönetiminde görevli İngiliz ailelerin çocuklarıyla birlikte eğitimine başlar. 2 yıl sonra babası tarafından ağabeyi ile birlikte İngiltere'ye götürülür. Babası oğullarını Manchester'de rahip Drewett'e teslim eder. Yaşları ilerlediğinde, eğer isterlerse, din seçimini kendileri yapabilmeri için hiçbir din eğitimi verilmemesini söyler. Ve 13 yıl boyunca yalnız bırakır.

Aurobindo 12 yaşında Londra'da St.Paul okulununa girer. O esnada hem Latinceyi hem de Fransızcayı çok iyi bilmektedir. Daha sonra Dante ve Goethe'yi özgün dilinde okuyabilecek kadar Almaca ve İtalyanca öğrenir. 1890'da Cambridge'deki King's College'den burs kazanır. Katıldığı Yunanca ve Latince şiir yarışmalarında ödüller kazanır. Aynı yıllarda artık Hindistan'ın bağımsızlığını düşünmeye başlar. Cambridge'de Hint öğrenciler derneği İndian Majlis'in sekreteri olur, devrimci söylevler vermeye başlar.

1893'te İngiltere'den ayrılır, Hindistan'a döner. Vatanının kültürünü öğrenir. Hem batıyı hem de doğuyu sindirmiştir artık. 4 yıl sonra Baroda College'de Fransızca ve İngilizce öğretmeye başlar. Ve Hindistan'ın özgürlük ideali için çalışmaya devam eder. Maharatra ve Bengal'de gizli örgütlerle temasa geçer. Mrinalini Devi ile evlenir. Yaşadığı bir deneyim sebebi ile yogaya başlar. Amacı ruhsal bir kurtuluş değil, etkin olabilmektir. Bunu şu sözleri ile ifade eder;'Yoga emeğin mükemmeliğidir.'

1906'da Kalküta'ya yerleşir, Bande Mataram adlı gazeteyi yayınlamaya başlar. İngiliz hükümeti tarafından isyana teşvik eden yazıları nedeniyle tutuklanır. Daha sonra serbest bırakılır, yazılarında ırkçı veya hükümeti suçlayıcı bir unsur bulunamaz, tek anlattığı özgürlüktür.

Baroda"da yogi Lele ile tanışır ve nirvana yı deneyimler. Birkaç ay sonra Alipore bombalanması davasında tutuklanır. 1 yıl hapis cezasına çarptırılır. Artık Hindistan'da yeterli bağımsızlık fikrinin aşılandığını düşünür, bundan sonra eylemci sıfatı yerini spritüel sıfatına bırakır. 1910'da Pondicherry'e ulaşır ve burada 4 yıl sonra Anne olarak anılan Mısırlı bir anne ve Edirneli babanın kızı olan Mira Alfassa ile tanışır.Aynı yıl İngilizce aylık felsefi dergi Arya'yı çıkartmaya başladı. Anne Japonya'dan döndükten sonra Aurobindo'nun ruhsal yolculuğuna eşlik etti. 1926'da Aurobindo inzivaya çekilir.

75. doğum gününde Hindistan'ın bağımsızlığına tanık olur. 5 Aralık 1950'de öldü. Onun bıraktığı yerden integral yola Anne devam etti.
Önemli : "Sri Aurobindo" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 584 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Sri Aurobindo - Sri Aurobindo

Sri Aurobindo

Şair, Öğretmen, Düşünür, Yogi
Doğum Tarihi : 15 Ağustos 1872
Ölüm Tarihi : 5 Aralık 1950
Aslan Burcu

Sri Aurobindo Sözleri
Fazla Görüntülenen Sözleri

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler