Michio Kaku - Michio Kaku Michio Kaku kimdir? Michio Kaku sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Japon, ABD, Teorik Fizikçi Michio Kaku hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Michio Kaku Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Michio Kaku (Kaku Michio 24 Ocak 1947), City College of New York'ta teorik fizik alanında Henry Semat Profesörü unvanına sahip teorik fizikçidir.

Bilimin popülerleşmesi ve insanlara ulaşması için çalışmaktadır. Fizik ve benzeri konular üzerine birçok kitap yazmış ve ekranlarda sıkça boy göstermiştir. Ayrıca birçok ağ günlüğüne yazı ve makaleler yazmaktadır. Çok satan kitaplar listesine giren İmkânsızın Fiziği (2008), Geleceğin Fiziği ve Beynin Geleceği(2014) adlı üç adet eseri bulunmaktadır.

Kaku BBC, Discovery Channel, History Channel ve Science Channel adlı kanallarda birçok program sunmuştur.

İlk Yılları Ve Eğitimi
Kaku, Japonya göçmeni bir çiftin çocukları olarak San Jose, Kaliforniya'da dünyaya geldi. Büyükbabası 1906 San Francisco depremine tanık olmuştur. Babası Kaliforniya'da doğdu ancak eğitim hayatını Japonya'da sürdürdü ve çok az İngilizce biliyordu. Daha sonra ailesi, anne ve babasının tanışıp kardeşini dünyaya getirdikleri Tule Gölü Savaş Tehcir Merkezine götürüldü.

Palo Alto'daki Cubberley lisesine devam ettiği sırada Kaku, bilim fuarı projesi için evlerinin garajında bir parçacık hızlandırıcı inşa etti. Projesinin amacı, antimadde üretebilecek kadar güçlü gama ışınları elde etmekti. Albuquerque, New Mexico'daki ulusal bilim fuarında daha sonra onu yanına alıp Hertz Mühendislik Bursu ile ödüllendirecek olan fizikçi Edward Teller'in dikkatini çekti. 1968 yılında Harvard Üniversitesi'inden summa cum laude (yüksek onur) derecesiyle sınıfının birincisi olarak mezun oldu. Kaliforniya Üniversitesi'ndeki Berkeley Radyasyon Laboratuvarına girdi ve 1972 yılında doktorasını tamamlayarak Princeton Üniversitesi'nde okutmanlığa başladı.

Vietnam savaşı sırasında Kaku, temel eğitimini Fort Benning Georgia, piyade eğitimini ise Fort Lewis, Washington'da tamamladı ancak eğitimi bittiğinde savaş sona ermişti.

Akademik Kariyeri
Kaku 1973 ve 1990 yıllarında Princeton'daki Institute for Advanced Study'de ve New York Üniversitesinde önce ziyaretçi daha sonra da üye unvanını aldı. Şimdi City College of New York'ta teorik fizik alanında Henry Semat Profesörü olarak görevini sürdürmektedir.

Kaku, süpersicim teorisi, süperkütleçekim, süpersimetri ve hadron fiziği ile ilgili 70'den fazla yayımlanmış makaleye sahiptir. 1974 yılında Osaka Üniversitesi'nden Prof. Keiji Kikkawa ile sicim teorisini alan formunda betimleyen ilk makaleleri yazmıştır.

Kaku ayrıca kuantum alan teorisi ve sicim teorisi üzerine birkaç ders kitabı da yazmıştır.

Popüler Bilim
Kaku daha çok bir bilim popüler hale getirmeye çalışması ile bilinmektedir. Bu amaç uğruna birçok kitap yazmış filmlerde ve televizyonda boy göstermiştir. Bunların yanı sıra haftalık bir radyo programı sunmaktadır.

Radyo
Kaku, haftalık, bir saat uzunluğundaki Exploration(Keşif) adlı radyo programının sunuculuğunu yapmaktadır. Program, halk ve bağımsız radyo istasyonları tarafından yürütülmektedir ve önceki yayınlarını internet siteleri üzerinden dinlemeyi mümkün hale getirmiştir. Kaku programı, savaş, barış çevre ve bilim ile ilgili genel konuların tartışıldığı bir program olarak özetlemektedir.

Nisan 2006'da Kaku 90 ticari radyo kanalında Science Fantastic adlı programı yayımlamaya başladı. Programın konukları arasında Nobel ödüllü kişiler ve sicim kuramı, kara delikler, gen tedavisi, yapay zekâ ve SETI alanlarında çalışan ünlü isimler yer almaktaydı. Kaku televizyon ile uğraştığı dönemlerde program kimi zaman aylar boyunca ara vermek zorunda kalıyordu. Kaku ayrıca birçok radyo programına da konuk olmakta ve önemli bulduğu konularda açık sözlülükle konuşmaktadır. Bu programlara, 30 Kasım 2007'de katıldığı ve %100 ihtimalle Dünya dışı yaşamın olduğunu ileri sürdüğü Coast to Coast AM adlı program örnek olarak gösterilebilir. Art Bell'in sunduğu Dark Matter( Karanlık Madde) isimli programda Bell, Kaku için 'Bir sonraki Carl Sagan' yorumunu yapmıştır. Bu yorumu yapmasının altında yatan sebep Kaku'nun çok karmaşık gibi görünen bilimsel konuları tıpkı Carl Sagan'ın yaptığı gibi kolayca anlaşılır şekilde anlatabilmesiydi.

Kaku ayrıca birçok yaygın Talk-Show'a da konuk olmuştur. Bu programlarda Back to the Future (Geleceğe Dönüş) gibi popüler kurgu yapımlarını tartışmış, bu ve benzeri yapımların konu ettiği zaman yolculuğunun arkasındaki kuramları açıklamıştır.

Televizyon ve Film
Kaku, birçok medya yapımında boy göstermiştir. Bunlardan bazıları: Good Morning America, The Screen Savers, Larry King Live, 60 Minutes, Imus In The Morning, Nightline, 20/20, Naked Science, CNN, ABC News, CBS News, NBC News, Al Jazeera English, Fox News Channel, The History Channel, Conan, The Science Channel, The Discovery Channel, TLC, Countdown with Keith Olbermann, The Colbert Report, The Art Bell Show and its successor, Coast To Coast AM, BBC World News America, The Covino & Rich Show, Head Rush, Late Show with David Letterman, and Real Time with Bill Maher adlı yapımlardır. Kaku ile ayrıca WBAl Radyosundan eski bir meslektaşı olan Rosemarie Reed'in yapımcılığını üstlendiği iki ayrı PBS belgeseli için çeşitli röportajlar yapılmıştır.
Önemli : "Michio Kaku" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 930 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Michio Kaku - Michio Kaku

Michio Kaku

Japon, ABD, Teorik Fizikçi
Doğum Tarihi : 24 Ocak 1947
Başak Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler