Jean Paul Getty - Jean Paul Getty Jean Paul Getty kimdir? Jean Paul Getty sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda ABD, Fabrikatör Jean Paul Getty hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Jean Paul Getty Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Jean Paul Getty (d. 15 Aralık 1892 ' ö. 6 Haziran 1976), eski Anglo-Amerikan fabrikatör ve milyarder. Getty Oil Şirketinin kurucusu olan Getty, 1957'de Fortune dergisi kendisini yılın en zengin Amerikanı olarak gösterildi. Ölümünde Getty'nin varlığı 2 Milyar Doları aşmaktaydı. 1996 yılında basılan bir kitapta ise Getty, o ana kadar yaşamış en zengin 67. Amerikan olduğu belirtilmiştir. Zenginliğine rağmen çevresi tarafından cimri olarak bilinirdi.

Antika sanat eserleri koleksiyoncusu olan iş adamı, Los Angeles, Kaliforniya'da kurduğu J. Paul Getty Müzesi'nde koleksiyonunu sergiye sundu. Ölümünden sonra yapılan hesaplamada ise müzedeki eserlerin toplam değerinin 661 Milyon Doların üzerinde olduğu belirtildi.

Minneapolis, Minnesota'ta George Franklin Getty adlı avukat ve petrol şirketi sahibinin oğlu olarak dünyaya gelen Getty, Oxford Üniversitesi'nde ekonomi ve siyaset bilimi eğitimi aldı. 1914'te tahsilini tamamladıktan sonra ABD'ye dönen Getty, tahsilini sürdürdüğü sırada yazları babasının Oklahoma'daki petrol sahasında tatilini geçirirdi. Kendi petrol tesisini Tulsa'da kuran Getty, Haziran 1916'da ilk milyon dolarını kazandı. Oklahoma'daki henüz işlenmemiş alanlarda kendi açtığı petrol kuyularıyla servetini büyüten genç girişimci, babasının aksine modern jeolojik bilgilerden yararlandı. Ancak, 1917'de kısa süreliğine işleri bir kenara bırakıp Los Angeles'ta eğlence peşinde koşsa da işine tekrar geri döndü. Getty, bu hareketi dolayısıyla babasının saygısını kaybetti. 1930'lardaki ölümüne kadar oğlu Jean Paul Getty'nin aile şirketini batıracağına inanan babası bu fikrini oğluna iletmiştir.

1920'li yıllarda giderek şirketlerinin yönetimini üstlenen Getty, başarılı sondajlarıyla kazancını giderek arttırdı. Bu süreçte sık sık boşanıp 5 kez evlilik yaptı. 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı sırasında kaynaklarına yatırım yaparak krizi fırsata çeviren Getty, başka petrol şirketlerini de satın alarak Pasifik Batı Petrolleri Şirketi'nin sahibi oldu. ABD'deki ekonomik temelini genişleten Getty, II. Dünya Savaşı sonrasında Arap petrol piyasasına da el attı ve bu alanda başarılı oldu. 1949 yılınan başlarında İbni Suud ile 60 yıllık bir petrol antlaşması imzaladı. Bu antlaşmaya göre, 9.5 Milyon Doları nakit olarak ödemek suretiyle toplamda 12.5 Milyon Dolar verecek olan Getty, Suudi Arabistan ile Kuveyt sınırında bulunan verimli arazilerin petrol varlığının %50'sine sahip oldu. Bölgeye 18 Milyon Dolar daha yatırım yapma riskine giren Getty, servetini sürekli katlayarak dünyanın sayılı petrol zenginleri arasına girdi. 60 yıl boyunca yılda yaklaşık 16,000,000 varil (2,500,000 m3) petrol üretti. Getty'nin şirketi de bu vurgun sayesinde sektörün önde gelen işletmeleri arasına girdi. Genişlemeyi sürdüren Getty, tanker filoları satın alarak petrolün işlenmesinden kazanç sağlayabilmek için petrol rafinerileri inşaa ettirdi.

1953'te Malibu, Kaliforniya'da kendi soyadını verdiği bir müze kuran Getty, burada değerli antika parçaların ve nadir elyazmalarının yanı sıra 19. yüzyılın önemli ressamlarına ait tabloları da izleyicilerin beğenisine sundu. 1950'lerden itibaren İngiltere'ye yerleşen Getty, ölümüne kadar orada yaşadı. 1967'de tüm petrol şirketlerini Getty Oil adı altında birleştiren milyarder, dünyanın sayılı zenginleri arasında kabul edilmekteydi. 1970'li yılların başında servetinin zirvesinde olan Getty, 1973 Petrol Krizi'nin patlak vermesiyle kâr oranı düşse de servetinde herhangi bir eksilme olmadı. Kendi yaşam öyküsünü How to Be Rich adlı kitabında anlatan Getty, 6 Temmuz 1976'da kalp yetmezliğinden ötürü 83 yaşındayken hayatını kaybetti.

10 Temmuz 1973'te J. Paul Getty'nin torunu III. Jean Paul Getty'nin Roma'dayken kaçırılması gazete manşetlerine yansıdı. Kaçıranlar çocuğu sağ salim teslim etmek için 17 Milyon Dolar fidye istediler. Cimriliğiliyle ünlenen J. Paul Getty, oğlu John Paul Getty, Jr.'ın baskılarına rağmen kaçırmanın gerçek olmadığını ifade ederek para ödemeyi reddetti. Kasım 1973'te bir günlük gazeteye üzerinde Getty'nin torununa ait olduğu zarf içinde kesik bir kulak bırakılmasına rağmen istenen parayı çok bulan Getty, fidyeyi ödemeye yanaşmadı. Bunun üzerine fidyeciler parayı son teklif olarak 3 Milyon Dolara indirdiler. Ancak bu fiyatı da çok bulan Getty, 2.2 Milyon Dolardan fazla ödemeyeceğini belirtti. Oğlunun baskıları sonucu 800,000 Doları oğluna %4 faizle borç verdi. Torun Getty, fidyenin ödenmesinden sonra babasına kavuştuktan sonra teşekkür etmek için dedesini aradı ancak dede Getty, telefona çıkmayı reddetti. İtalya'da kaçırma olayıyla ilgili 9 kişi tutuklansa da, bunlardan sadece 2 tanesi mahkûm edildi. Torun Getty ise kaçırılma olayından sonra 5 Şubat 2011'deki ölümüne dek psikolojik sorunlar yaşadı.
Önemli : "Jean Paul Getty" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 1048 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Jean Paul Getty - Jean Paul Getty

Jean Paul Getty

ABD, Fabrikatör
Doğum Tarihi : 15 Aralık 1892
Ölüm Tarihi : 6 Haziran 1976
Yay Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler