George Enescu - George Enescu George Enescu kimdir? George Enescu sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Rumen, Kemancı, Besteci, Orkestra Şefi George Enescu hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca George Enescu Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
George Enescu ya da Fransa'da bilinen adıyla Georges Enesco, Rumen kemancı, besteci ve orkestra şefidir.

En bilinen eserleri Romanian Rhapsody no. 1 ve no. 2 ile dipe operasıdır.

Müziğe 4 yaşında piyano çalarak başladı. Çingene kemancı Nicolas Chioru'dan dersler aldı. 5 yaşında beste yapmaya başladı. Yaş'ta ünlü Rumen opera bestecisi Eduard Caudella'dan eğitim aldı. 1889'da Slanic-Moldova'da ilk defa sahnede keman çaldı. S. Bachrich, J. Glün, J. Hellmesberger'den keman; L. Ernst'ten piyano; R. Fuchs'tan kontrpuan, armoni ve beste; J. Hellmesberger'den oda müziği, A. Prosnitz'den müzik tarihi dersleri aldığı Viyana Müzik Dostları Cemiyeti konservatuarına yazıldı. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra Paris Konservatuarı'na girdi. Burada da A. Marsick ve J. White'dan keman; Pierre-Max Dubois ve Thomas'dan armoni; A. Gedalge'den kontrpuan; G. Fauré ve J. Massenet'ten beste; L. Diémer'den Erken Dönem Klasik Batı Müziği dersleri aldı. Aynı zamanda çello, org ve piyano eğitimleri de aldı ve her birinde ortalama bir uzmanlık edindi.

Temmuz 1897'de Paris'te kendi bestelerinden oluşan ve genç bestecileri piyasaya tanıtan Éduard Colonne'nin dikkatini çeken bir konser düzenledi. Ertesi yıl 6 Şubat'ta op.1 Poème Roumain adlı ilk orkestra için senfonik süitiyle Concert Colonne'da sahneye çıktı ve büyük başarı gösterdi. Mart ayında Bükreş'teki Romanian Athenaeum'da aynı eserle orkestra şefliği kariyerine başladı. Mart 1903'te Bükreş'te Romanian Rhapsodies adlı 2 orkestral bestesinin prömiyerini yönetti. Çok geçmeden Romanya Kraliçesi Elisabeth of Wied tarafından saray kemancısı olarak atandı. Amerika'da ilk sahne alışı 1923 yılında New York'ya Philadelphia Orkestrası ile besteci, kemancı ve şef olarak gerçekleşti. 1936 yılında tek operası Œdipe, Paris'te sahnelendi. Ocak 1937'de bu defa New York Filarmoni Orkestrası'nı yönetiyordu. 1927 yılında Amerikalı keman virtüozü Yehudi Menuhin, Romanian Rhapsodies'in de arasında olduğu pek çok önemli eserini bestelediği ve II. Dünya Savaşı boyunca gizlendiği Bükreş yakınlarındaki Sinaia'daki evi Villa Luminis'e geldi ve Enesco'dan keman dersleri aldı. Bu dersler ikili arasında büyük bir dostluk ve sanatsal ortaklığın doğmasına neden oldu.

1939 yılında Bükreş'te Marie Cantacuzino-Rosetti ile evlendi. Savaştan sonra, 1946 yılında müzik öğretmeni olarak yeniden Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. 1948 yılında ülkesinin komünist rejime geçmesinden sonra eşiyle birlikte yaşadığı Bükreş'teki Contacuzino Palace'a (daha sonra aslına uygun olarak restore edilip George Enescu Müzesine dönüştürüldü) rejimce el konulmasıyla, köklerinin olduğu ve çok sevdiği ülkesinden gayri resmi şekilde ayrıldı ve Paris'e geri döndü. 1951 yılında Fransız gazeteci Bernard Gavoty ile Radio France'ta radyo söyleşi programı yaptılar.

Müzik hayatı boyunca bir opera, üç senfoni ve üç keman sonatı yazan Enesco, 1954 yılında hastalanarak çalışamaz hale geldi. 4 Mayıs 1955'te Paris'te hayatını kaybetti. Cenazesi, Père Lachaise Mezarlığı'na defnedildi.


Bazı eserleri

Opera: Oedipe, 1936. Orkestra Müziği: Poeme roumain, 1897, (Rumen Şiiri); Fantaisie pastorale, 1899; Rapsodies roumaines, 1903, (Rumen Rapsodileri); Rumen Motifleri Üzerine Uvertür, 1948; 3 senfoni. Oda Müziği: keman ve piyano için 3 sonat. Çeşitli: piyano müziği; şarkılar.
Önemli : "George Enescu" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 663 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

George Enescu - George Enescu

George Enescu

Rumen, Kemancı, Besteci, Orkestra Şefi
Doğum Tarihi : 19 Ağustos 1881
Ölüm Tarihi : 4 Mayıs 1955
Aslan Burcu

George Enescu Sözleri
Fazla Görüntülenen Sözleri

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler