Karl Gutzkow - Karl Gutzkow Karl Gutzkow kimdir? Karl Gutzkow sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Alman, Yazar Karl Gutzkow hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Karl Gutzkow Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Karl Gutzkow, Alman yazarı (Berlin 1811-Sachsenhausen, Frankfurt am Main 1878). Dinbilim öğrenimi görürken gazeteciliğe yönelen Karl Gutzkow, Ludofl Wienbarg'la romantizme karşı çıkan "Genç Almanya" topluluğunu kurdu. Romanlarındaki (Briefe Eines Narren an Eine Nârrin [Deli Bir Adamdan Deli Bir Kadına Mektuplar, 1832]; Maha-Guru, 1833; Wally die Zweiflerin [Kuşkucu Wally, 1835]) yeni düşüncelerinden ötürü Federal Parlamento'nun, topluluğun bütün yayınlarını yasaklaması üstüne, düşünce ve kuramlarını sesli olarak açıklamak için tiyatroyu seçti.

Önce komediler (Zopf und Schwert [Peruka ve Kılıç, 1843]; Das Urbild des Tartüffe [Tartüffe'ün Orijinali 1847]; Der Königsleutnant [Kralın Teğmeni, 1849]), sonra da ünlü trajedisi Uriel Acosta'yı (1849) yazdı. 1850'den sonra romana dönüp, dokuz ciltlik Ritter vom Geiste'yi (Ruhun Şövalyeleri, 1850-1851) ve Der Zauberer vom Rom'u (Roma'lı Büyücü, 1856-1857) yayınlayarak, romana çağdaş sorunları soktu.

kaynak: bilgisizadam
Önemli : "Karl Gutzkow" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 662 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Karl Gutzkow - Karl Gutzkow

Karl Gutzkow

Alman, Yazar
Doğum Tarihi : 17 Mart 1811
Ölüm Tarihi : 16 Aralık 1878
Balık Burcu

Karl Gutzkow Sözleri
Fazla Görüntülenen Sözleri

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler