25 Şubat 2024 - Pazar

Christopher Hitchens Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda ABD, Yazar, Gazeteci, Köşe Yazarı, Aktivist Christopher Hitchens hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Christopher Hitchens Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Christopher Hitchens

Christopher Hitchens - Christopher Hitchens ABD, Yazar, Gazeteci, Köşe Yazarı, Aktivist
Doğum Tarihi : 13 Nisan 1949
Ölüm Tarihi : 15 Aralık 2011
Koç Burcu
Christopher Hitchens (13 Nisan 1949 - 15 Aralık 2011), Yahudi kökenli ABD'li yazar, gazeteci, köşe yazarı ve aktivist.

The Atlantic, Vanity Fair, Slate, World Affairs, The Nation ve Free Inquiry dergi ve gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı ve edebiyat eleştiri yazıları kaleme yer aldı.
1981 yılına kadar gazetecilik yaptığı İngiltere'de İngiliz İşçi Partisi üyesi oldu. 1981 yılında ABD'ye göç etti. İngiliz vatandaşlığından ayrılmadan ABD vatandaşlığına da geçti.

2000 ABD başkanlık seçimlerinde, iki ana parti dışındaki Yeşil Parti'den (toplam 5 kez aday olmuş) Ralph Nader'ı destekledi.

Irak Savaşı'nın yapılmasını savunan yazıları nedeniyle yeni muhafazakâr (neoconservative) olarak değerlendirildi. Hitchens bu iddiaları reddetti.Ermeni Kırımı Kürtlerin devlet kurmaları, Kıbrıs sorunu ve Danimarka ile Türkiye arasındaki karikatür krizi gibi konularda makaleleri vardır.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 5., 2008 yılında 27. sırada yer almıştır.

2010 yılından beri tedavi gördüğü yemek borusu kanseri sebepli komplikasyonlardan ötürü akciğer iltihabından hayatını kaybetmiştir.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 643 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda ABD, Yazar, Gazeteci, Köşe Yazarı, Aktivist Christopher Hitchens hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Christopher Hitchens Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2024 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex