Şahnaz Çakıralp - Şahnaz Çakıralp Şahnaz Çakıralp kimdir? Şahnaz Çakıralp sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Türk Oyuncu Şahnaz Çakıralp hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Şahnaz Çakıralp Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Şahnaz Çakıralp 1 Ekim 1975 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Türk oyuncudur. Avukat bir baba ve iş kadını bir annenin kızı olan Çakıralp, çocuk yaşta ailesiyle birlikte Viyana'da Yarasa Opereti’ni (Die Fledermaus - The Bat Lit) izlediğinde yapacağı mesleğe karar vermişti. Alman Lisesinden mezun oldu ve sonrasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümüne girdi. Ardından, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda görev yaptı ve Kenan Işık'la çalıştı, Kenan Işık yönetiminde Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz ve Abdülcanbaz oyunlarında oynadı. Tiyatro sahnesinde İbiş'in Rüyası, Acaba Hangisi (Lily&Lily), İdeal Koca (An Ideal Husband) gibi oyunlarda başrolde oynayan Çakıralp, Tiyatro İstanbul ekibine dâhil oldu. Karl Markovics’in sahneye koyduğu, Avusturya yapımı operet İstanbul Way’de rol aldı. 1997 yapımı Alman televizyon filmi The Road After İstanbul (Die Strasse nach Istanbul) adlı filmde Wolfram Berger ve oyuncu Tuncel Kurtiz’le birlikte başrol oynadı.

1998’de Halit Refiğ’in yönettiği "Affet Bizi Hocam" adlı dram ağırlıklı dizi filmde rol aldıktan sonra 1999’da yine bir televizyon dizisi olan "Aşkın Dağlarda Gezer"de oynamaya başladı. Özcan Deniz ve Şevval Sam’ın başrolünde olduğu, 'Rosa' rolünde olan Çakıralp, aynı yıl Behzat Uygur ve Süheyl Uygur’la birlikte "Uzaydan Adam Çıkmaz" adlı komedi TV dizisinde rol aldı. 2000’de tecrübeli oyuncu Vanessa Redgrave ve Işık Yenersu’yla birlikte Turan Yavuz’un yönettiği, "Büyükada'da Sürgün" (Exile In Büyükada) adlı belgesel filmde rol aldı. Lev Troçki’nin İstanbul’daki sürgün yıllarını anlatan "The Prophet Outcast" (Kâhinin Tahmini) adlı kitaptan sinemaya uyarlanan yapımda, Türkan Kılıç ve Tan Sağtürk de yer aldı ve 2000 Milan Ulusal Film Festivali’nde (Milan International Film Festival) En İyi Belgesel Film Ödülü'nü kazandı. Yine 2000 yılında başrollerinde Müjde Ar, Erkan Can, Savaş Dinçel ve Uğur Polat'ın olduğu Serdar Akar filmi Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’da 'Nurten' karakterini canlandırdı. Filmdeki performansıyla 22. SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde, Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü'ne layık görüldü. Tiyatrodan vazgeçmeyen ve bununla ilgili olarak hep kendinden büyük yaşta oyuncularla oynamasının onun için büyük bir şans olduğunu düşünen Çakıralp’e göre; "kuliste en küçük olmak büyük tecrübe kazandırdı".

Sanat hayatının yanı sıra siyasete de ilgi duyan genç oyuncu, "2002 seçimlerinden önce ülkenin durumunu, koşullarını değerlendirdiğimde, bir sanatçı olarak siyasete girmek ve katkıda bulunmak gereksinimini duydum" şeklindeki sözleriyle, Cumhuriyet Halk Partisi'ne katıldı. Şahnaz Çakıralp, Tiyatro İstanbul kadrosunda çalışmıştır ve oyunculuk kariyerini müzikallerde oynayarak sürdürmek istiyor. Haftada iki akşam Radyo 24’te gündemden isimleri konuk ettiği Şahnaz Çakıralp’le 120 dakika adlı bir program yapmıştır. Çakıralp, Cumhuriyet gazetesinde siyaset yazıları yazmakta olup 2006 yılında "Çıplak Ayakla Yürümek" isimli bir kitabı yayınlanmıştır. Şahnaz Çakıralp, Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç yabancı dil bilmektedir.

Rol aldığı tiyatro oyunları

Şaşkın Aşıklar
Tuhaf Bir Çift : Neil Simon - Tiyatro İstanbul - 2001
İdeal Koca (An Ideal Husband)
Acaba Hangisi (Lily&Lily)
Operet Istanbul Way
Abdülcanbaz
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
İbiş'in Rüyası
Marko Paşa

Rol aldığı sinema filmleri

Güz Sancısı - 2008
Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım - 2007
Pardon - 2004
Abdülhamit Düşerken - 2003
Dar Alanda Kısa Paslaşmalar - 2000
Exile In Büyükada - 2000

Rol aldığı dizi filmler

Kirli Beyaz - 2010
Asi - 2008
Sardunya Sokağı - 2007
Mahşer - 2007
Hatırla Sevgili - 2006
Kuş Dili - 2006
Ispanaktan Nağmeler - 2005
Cemalim - 2005
Üvey Ana - 2004
Aşk Mahkûmu - 2004
Şizofren Aşk - 2003
Kurşun Asker - 2002
Üzgünüm Leyla - 2002
Exile In Büyükada - 2000
Aşkın Dağlarda Gezer - 1999
Uzaydan Adam Çıkmaz - 1999
Affet Bizi Hocam - 1998
Bizimkiler - 1996

Kaynak: wikipedia.org
Önemli : "Şahnaz Çakıralp" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 341 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Şahnaz Çakıralp - Şahnaz Çakıralp

Şahnaz Çakıralp

Türk Oyuncu
Doğum Tarihi : 1 Ekim 1975
Terazi Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..
Ben yeni bir yıl istiyorum
Şiirler
Ben yeni bir yıl istiyorum

ben yeni bir yıl istiyorum
umutların olmadığı
çünkü bütün umutların
gerçekleştiği bir yıl olsun

ben yeni bir yıl istiyorum
çocukların ölmediği
çiçekli çimler üzerinde
koşsunlar cıvıltılarıyla

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler