11 Haziran 2023 - Pazar
Sitemize destek için bir kahve ısmarlayın..

Cahit Zarifoğlu Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Şair Cahit Zarifoğlu hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Cahit Zarifoğlu Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Cahit Zarifoğlu

Cahit Zarifoğlu - Cahit Zarifoğlu Şair
Doğum Tarihi : 1 Temmuz 1940
Ölüm Tarihi : 7 Haziran 1987
Yengeç Burcu
Abdurrahman Cahit Zarifoğlu (d. 1940, Ankara - 7 Haziran 1987), şair, yazar. Çocukluğu Siverek, Maraş ve Ankara'da geçti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatını bitirdi. Diriliş dergisinde şiirleri yayımlandı. Arvasilerden, Seyyid Kasım Arvasi'nin kızı Berat hanımla evlendi ve bu evlilikten üç kız, bir erkek evladı oldu. Nikahında şahitliğini Necip Fazıl Kısakürek yapmıştır. 1973 yılında Sarıkamış'ta vatani hizmetine başlamış, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'na katılmış ve 1975 yılında askerliğini tamamlamıştır. 1976 yılında Mavera Dergisi'nin kuruluş çalışmalarında yer aldı. Kabri Üsküdar'daki KüpIüce mezarlığında ve kayınpederi olan Kasım Arvasi ile yan yanadır. Her sene 7 Haziran'da sevenleri tarafından mezarı başında anılır.

Cahit Zarifoğlu adıyla Ankara ili Etimesgut ilçesi Eryaman 6. Etap Atakent 2. Kısımda bir ilkokul, İstanbul ili Başakşehir ilçesi 1. Etap konutlarında bir ilkokul, Kahramanmaraş ili Merkez ilçesinde itfaiyenin karşısında, Tavşantepe mahallesinde bir ortaokul, İstanbul ili Beylikdüzü ilçesi Ali Talip Özdemir Bulvarı Talat Paşa Sokakta ise bir lise bulunmaktadır.

Ayrıca 2003 yılından bu yana Şiir ve Edebiyat Girişimi tarafından her yıl öIüm yıl dönümüne yakın tarihlerde Cahit Zarifoğlu ödülü verilmektedir.

Şiir
Şiirler
İşaret Çocukları, 1967
Yedi Güzel Adam
Menziller
Korku ve Yakarış

Hikâye
İnsanlar

Çocuk hikâyesi
Serçekuş
Katıraslan
Ağaçkakanlar
Yürekdede ile Padişah
Küçük Şehzade
Motorlu Kuş
Kuşların Dili

Çocuk şiiri
Gülücük
Ağaçokul (Çocuklara Afganistan Şiirleri)

Roman
Savaş Ritimleri
Ana

Günlük
Yaşamak

Deneme
Bir Değirmendir Bu Dünya
Zengin Hayaller Peşinde

Tiyatro
Sütçü İmam
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 1564 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Şair Cahit Zarifoğlu hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Cahit Zarifoğlu Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex