Yves Saint Laurent - Yves Saint Laurent Yves Saint Laurent kimdir? Yves Saint Laurent sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Fransız, Moda Tasarımcısı Yves Saint Laurent hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Yves Saint Laurent Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent, bilinen adıyla Yves Saint Laurent, Fransız moda tasarımcısı ve moda tarihinin en önemli isimlerinden biri.

1 ağustos 1936 Cezayir doğumlu olan ünlü modacı varlıklı bir aileden gelmektedir. Ailesinin hukukçu olmasını istemesine rağmen o tasarımcı olmayı istemiş ve 'YSL' diye bildiğiniz adının baş harflerine taşıyan markasıyla bugünlere gelmiştir. Çoğunuz belki onu bu şekilde tanıyorsunuz Peki Yves Saint Laurent bu günlere nasıl geldi'

İlk giydirdiği kadının annesi olduğu ve ona büyük bir hayranlık beslediği bilinir. 17 yaşında iken Parise gider ve Vouge dergisinde tasarımlarını yayınlatmayı başarır kazandığı bir yarışma sayesinde hayatı değişir ve 18 yaşındayken Dior'un yanında işe başlar. Aslında onun bugünlere gelmesindeki en büyük etken Dior un baş tasarımcı olması. Yabancı kaynaklara göre Dior ondan bir prova esnasında 'bu elbiseyi öyle bir şey yapki olduğundan daha ince görünmesini sağla' demesiyle başlar. Laurent cesurca kumaşları keser elbisenin beline kalınca bir kemer yapar tam da Dior'un istediği gibi bir tasarım yapınca Dior vasiyetinde onun baş tasarım olmasını yazar ve Dior öldükten sonra baş tasarımcı olarak moda hayatına başlar.

21 yaşında iken baş tasarımcı olur. Kadınlar için yapmış olduğu smokin ile büyü ilgi toplar. Dior dan kovulduktan sonra kendi markasını oluşturmaya karar verir ve 26 yaşında iken sevgilisi ile birlikte 'YSL' markasını kurar.

Eşcinsel olması sebebiyle sıkıntılar yaşamasına rağmen onun büyük bir tasarımcı olmasını engellememiş savaş da çıksa yine bildiği işi yapmaktan asla vazgeçmeyeceğini söylemiştir. 1960 lı yıllar da ünlü ressam Piet Mondrian'ın tablolarını tasarımlarına uyarlamasıyla başarısına başarı katmış mini kolsuz elbiselerini kırmızı mavi sarı renklerinde aynı tablolardaki gibi yapmış olan ünlü modacı hala o kıyafetleri ile bilinmektedir. Ancak 1990 lı yılların sonunda kar oranı düşmüş ve 2002 yılında eşcinselliğindinden dolayı bunalıma girip tedaviye başlayınca atölyelerini Gucci Groupa devretti.

Yves Saint Laurent 1 haziran 2008 tarihinde beynindeki tümör dolayısıyla 71 yaşında hayata veda etti.
kaynak:moda-life
Önemli : "Yves Saint Laurent" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 1309 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Yves Saint Laurent - Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

Fransız, Moda Tasarımcısı
Doğum Tarihi : 1 Ağustos 1936
Aslan Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..
Ben yeni bir yıl istiyorum
Şiirler
Ben yeni bir yıl istiyorum

ben yeni bir yıl istiyorum
umutların olmadığı
çünkü bütün umutların
gerçekleştiği bir yıl olsun

ben yeni bir yıl istiyorum
çocukların ölmediği
çiçekli çimler üzerinde
koşsunlar cıvıltılarıyla

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler