Vauvenargues - Vauvenargues Vauvenargues kimdir? Vauvenargues sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Fransız, Filozof, Yazar Vauvenargues hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Vauvenargues Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Vauvenargues, kendisinden öncekilerin düşünmüş olduğu her şeyi, genel olarak yeniden gözden geçirme misyonunu üstlenmiştir. Filozofça bir tavırla ve bir ahlakçı olmanın bilinciyle, zor ve yüce işlere soyunmuştur.O, diğer düşünürler içinde, yeteneğinden çok karakterini ön plana çıkarmış biridir. Ruhunun nitelikleri, zekasının niteliklerinden daha baskındır.

Vauvenargues'ın zekası, gelişmiş ve ciddi bir zekadır. Bu zeka, onun düşünü kurduğu büyük olaylar ve eylemlerle doludur. Onu asıl ilgilendiren şey; insan toplulukları, kısacası, insanın kendisidir. Ele aldığı konular, onu dosdoğru topluma götürür. Ona göre, ahlak , toplumda yaşayan insanların ödevidir. Ve bu, diğer insanlarla kurduğu iletişimde, bizi, onları tanımaya götürür. Insanları tanıma sanatı; insan davranışları aracılığıyla, birtakım öncelikleri keşfetmenin sırrını öğretir.

Vauvenargues, ansiklopedistler kadar akla bağlı değildir. Ona göre, dünyaya yön veren şey; sadece akıl değil, tutkulardır da. "Ne zaman akla sımsıkı bağlı birini görsem, o kişinin, aslında, akılcı olmadığını düşünürüm. " Der. Vauvenargues kibarlık budalası olmuş bir çağda saf ve gerçek bir aşkın peşindedir. Adalet ve doğruluk, onun en baskın özelliklerindendir. O, zekasının tüm canlılığıyla, doğruluğu aramayı tercih etmiştir. Ona göre, insanlığın tek bir yasası vardır; doğruluk ve ona eşlik eden bağışlama güdüsü.

Vauvenargues, aristokrat bir tutkuya sahiptir. Ve kendi kariyerinde hiçbir gözü karalığa kapılmaksızın, açık bir şekilde, kendisini ortaya koyma ve kanıtlama olarak, bir eylem görüşü ortaya atar. Kendini tamamen romantik bir felsefeye adar. Plutarkhos ve seneca hayranı olan yazar, eleştirici olarak ilginç gözlemlerde bulunmuş; katı kuralların dışına çıkarak ve her türIü köstekleyici bağdan sıyrılarak, doğal yargılara varmayı başarmıştır.
Önemli : "Vauvenargues" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 1339 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Vauvenargues - Vauvenargues

Vauvenargues

Fransız, Filozof, Yazar
Doğum Tarihi : 6 Ağustos 1715
Ölüm Tarihi : 28 Mayıs 1747
Aslan Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler