Sevda Karaca - Sevda Karaca Sevda Karaca kimdir? Sevda Karaca sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Türk Sinema Oyuncusu, Pop Müzik Sanatçısı Sevda Karaca hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Sevda Karaca Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Sevda Karaca 5 Şubat 1956 tarihinde Ödemiş, İzmir'de dünyaya gelmiştir. Türk pop müzik ve sinema sanatçısı. İstanbul Çamlıca Kız Lisesi'nde okudu. Annesinin adı Necla Hanım’dır. Babası Abdullah Bey banka müdürüydü, liseye devam ederken 1970 yılında anne-babası boşandı. Bir abisi vardır. Liseden mezun olduktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimari bölümünde okudu ancak okulu yarım bıraktı. 1971 yılında Çamlıca Kız Lisesi'ndeki kız arkadaşları gizlice Sevda Karaca'nın resimlerini gönderirler Günaydın - Saklambaç Gazetesinin düzenlediği "sinema güzeli" yarışmasına. Finale kalanlar açıklanır ve aralarındaki isimlerden bir tanesi ise "Sırma Turkar"dır. Çünkü arkadaşları bu takma isimle göndermiştir fotoğrafları. Finallerde yarışır ve 1971 Türkiye Sinema Güzeli olarak seçilir ama bu sefer gerçek adı ile Hanife Sevda Karaca olarak. Aynı yıl ülkemizi İtalya'da Algero'da temsil eder ve bu sefer de "1971 Avrupa Sinema Güzeli" seçilir.

Türkiye'ye döner dönmez film teklifleri aldı. Ve 1971 yılında "Üç Kızgın Cengaver" isimli filmle sinemaya adım attı. Dönemin birçok şöhretiyle birlikte oynadı. Esin Engin ve Rıza Silahlıpoda'dan müzik dersleri aldı. İlk teklif gazinocular kralı Fahrettin Aslan'dan gelir. Gazinolarda şarkıcılık yaptı. 1971 sonlarında Bebek Maksim'de Rıza Silahlıpoda ve Ritm 68 eşliğinde sahneye ilk defa çıkar. Ve her zaman sözlerini unuttuğu bir şarkı ilk şarkısı olur "Koşma koşma yorulursun". Ülkü Aker’in “Tanımazsın Beni” ve “Çık Ortaya” isimli günümüzde milyonların hala bir ağızdan söylediği şarkıları plağa okudu. 1979 yılında Gong Show adlı bir televizyon programında hem sunuculuk hem de şarkıcılık yaptı. 1971 yılında başladığı kariyerine, 1983 yılındaki ikinci evliliğiyle ara verdi. İki yıl kadar sahnelerden uzaklaşan Sevda Karaca 1985 yılında sahnelere geri döndü. Lunapark ve Maksim Gazinolarında 5 yıl kadar daha çalıştıktan sonra 1990 yılında sahnelere kesin olarak veda etti.

45'lik

Ayrılan Yollar - Verdiğin Söz Bu muydu (1977)
Çık Ortaya - Tanımazsın Beni (1978)

Albüm / Uzun Çalar (Long Play)

Selam (1978)
Beni Düşün (1980)

Filmleri

Papatyam (TV Dizisi) (2011)
Perçem (2004)
Benimle Evlenir Misin (TV Dizisi) (2001)
Parkta Bir Sonbahar Günüydü (TV Dizisi) (1984)
Bağrımdaki Ateş (1981)
Gazeteci (1979)
İnsanları Seveceksin (1978)
Ah Bu Ne Dünya (1977)
Baba Ocağı (1977)
Çakal Avı (1977)
Kara Murat Denizler Hakimi (1977)
Afilli Delikanlı (1976)
Kaplan Pençesi (1976)
Anahtarı Bendedir (1975)
Elma Şekeri (1975)
Hayret 17 (1975)
Sevimli Frankenstein (1975)
Yok Devenin Başı (1975)
Kıbrıs Fedaileri (1975)
Erkekler Ağlamaz (1974)
İmparator (1974)
Ölüm Dönemeci (1972)
Sahtekâr (1972)
Para (1972)
Üç Kızgın Cengaver (1971)

Kaynak: wikipedia.org
Önemli : "Sevda Karaca" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 155 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Sevda Karaca - Sevda Karaca

Sevda Karaca

Türk Sinema Oyuncusu, Pop Müzik Sanatçısı
Doğum Tarihi : 5 Şubat 1956
Başak Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler