9 Aralık 2023 - Cumartesi

Şerif Sezer Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Türk Oyuncu Şerif Sezer hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Şerif Sezer Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Şerif Sezer

Şerif Sezer - Şerif Sezer Türk Oyuncu
Doğum Tarihi : 12 Aralık 1946
Yay Burcu
Şerif Sezer 12 Aralık 1946 tarihinde Mudanya'da dünyaya gelmiştir. Türk oyuncu. 1946 yılında Bursa iline bağlı Mudanya ilçesinde zeytincilikle uğraşan Rumeli, Laz ve Gürcü kökenli bir ailenin en büyük kızı olarak doğdu. Oyunculuğa tiyatro ile başladı, Bir Günün Hikâyesi adlı filmiyle 1980 yılında sinemaya geçti. İyi derecede Fransızca bilmektedir.

Kendisinden küçük ikiz kız kardeşlerinden biri difteriden ölmüştür. Anne ve babası o sekiz yaşındayken boşanır. Ankara’ya yerleşen annesini altı yıl göremez. İlkokulu bitirdiğinde uzun boylu ve gösterişli bir kız olmasının dezavantajlarını yaşar. Amcası tarafından evliliğe hazırlık amacıyla ortaokul yerine dikiş nakış kursuna yollanır. Oysa o Mudanya’dan ayrılıp okumak için can atmaktadır. Kasabanın çocukları onunla ‘Kasabanın Şerifi’ diye dalga geçtikleri için uzun yıllar isminden nefret eder. Yirmi yaşında Paris’e gittiğinde Fransızlar'ın kendisine ‘Şeri’ diye hitap etmesiyle adıyla barışma sürecine girer. Evlenip Ankara’da yaşadığını bildiği ama ailesinin korkusundan irtibat kuramadığı annesi, Mudanya’da yaşayan bir arkadaşının yardımıyla kızıyla haberleşmeye başlar. Anne kızın birlikte yaptıkları planla Şerif Sezer, sadece ilkokul diploması ve nüfus kağıdını alıp evden kaçar. Bursa’da annesine kavuşur, babasına ‘Ankara’da annemin yanındayım, dönmeyeceğim’ diye bir telgraf gönderir.

On dört yaşında annesinin sayesinde ortaokula gitmek istese de kendisinden iki yaş küçük çocuklarla okumaya cesaret edemez. Kız enstitüsüne yazılır. Derslerdeki başarısını gören öğretmenin verdiği cesaretle enstitünün yanındaki ortaokulun müdürüne gidip müracaat eder. Ortaokul bir ve ikinci sınıf derslerini alacağı özel bir sınıfa gitmesi, bunun için de valilikten özel sınav izni alması gerekmektedir. Hem gerekli izinleri alır, hem de sınavı kazanıp orta üçe gitmeye hak kazanır. Lise birinci sınıfta konservatuvar yatılı öğrencilerinin bir oyununu seyretmeye gider ve konservatuvrda okumaya heveslenir. Ertesi yıl bir sınıf arkadaşı başvurunca, o da cesaretlenip girişimde bulunur. Tüm adaylardan sadece ikisi yatılı kabul edilir. Alev Sezer ve Arsen Gürzap’la sınıf arkadaşı olmuştur. Aynı sene on sekiz yaşında kaçtığı Mudanya’ya dönüp babasını ve ailesini ziyaret eder. Ailesi oyuncu olacağı haberinden hiç memnun kalmamıştır. Okulunu bitirdikten sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na girer. İlk olarak Ahmet Kutsi Tecer’in "Köşe Başı" oyununda rol alır. Okul çevresinde tanışmış olduğu Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden bir gençle ilk evliliğini yapar. Eşinin kazandığı bir burs dolayısıyla Paris’e gitmeleri gerekmektedir. Tiyatroyu bırakıp Paris’te yeni bir hayata başlar. Geçimlerine ek gelir sağlamak için hem çocuk bakıcılığı yapar, hem moda evlerinde dikiş diker, hem de fotomodellik yapar. Altı yıl sonra Paris’ten İstanbul’a giden bir arkadaşının otomobiline atlayıp Türkiye'ye döner. Paris’e eşyalarını toplayıp eşinden boşanmak için döner.

İki yıl sonra ise Paris’te tanıştığı Sorbonne’da felsefe doktorası yapan Azmi Arna ile 1971 yılında İstanbul’da evlenir.[İstanbul’a yeniden yerleşmiştir ama İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda boş kadro olmadığından para kazanmak için Sheraton Oteli’nin barında garsonluk yapar. Dört yıl sonra Devlet Tiyatrosu’nun müdürünün değişmesiyle eski mezunlara yapılan çağrıyla Şerif Sezer tiyatroya döner. İlk sinema filmini 1980 yılında Sinan Çetin ile yapar. Bir Günün Hikâyesi adlı film, 12 Eylül darbesi sonrasında uzun süre rafta kalır. 1981 yılı Şerif Sezer'in kariyerinde bir dönüm noktası olur. Şerif Gören yeni filminde oynatmak için Şerif Sezer’in fotoğraflarını Yılmaz Güney’in yattığı cezaevine götürür. Yılmaz Güney, Sinan Çetin'in çektiği siyah-beyaz fotoğrafları çok beğenir ve Şerif Sezer’in rol arkadaşı olmasını kabul eder. Büyük yankı uyandıran Yol filmi, 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alır. Aynı sene oynadığı Erden Kıral'ın Hakkari’de Bir Mevsim filmi de 1983 senesinde Berlin’de Gümüş Ayı’yla ödüllendirilir. 1986 yılında kızı Deniz doğar. 1988 yılından başlayarak çok sayıda sinema filmi, televizyon dizisi ve televizyon filminde rol almasına rağmen, geniş izleyici kitlesinin onu tanıması 2002 yılında Asmalı Konak dizisinde Ali Hamzaoğlu’nun kız kardeşi Kader rolüyle olur. Kapadokya'da çekilen dizinin yönetmenliğini yapan Çağan Irmak, bir yandan da Mustafa Hakkında Her Şey filminin senaryosunu yazmaktadır. Başroldeki Mustafa’nın annesi rolünü yazarken Şerif Sezer’i düşünmüştür. Şerif Sezer dizinin bitmesi sonrasında 2003 yılında çekilen bu filmde oynar. 2003 yılından bu yana çeşitli sinema filmi, televizyon dizisi, televizyon filmi ve ara sıra tiyatro projelerinde yer almaktadır. Sanatçı çok sayıda ödül kazanmıştır.

Rol aldığı bazı film ve diziler

Yol (Şerif Gören),
Hakkâri'de Bir Mevsim (Erden Kıral),
Av Zamanı (Erden Kıral),
Her Şeye Rağmen (Orhan Oğuz),
Mustafa Hakkında Her Şey (Çağan Irmak),
Hamam - Il bagno turco (Ferzan Özpetek, 1997)
Babam ve Oğlum (Çağan Irmak/2006)
Güneşi Gördüm (Mahsun kırmızıgül/2009)
Deli deli olma (Murat Saracoglu)2009
Ateşe Yürümek (Nimet Hanım) 2010
Çemberimde Gül Oya (Sultan) 2004
Beyaz Gelincik 2005
Kabuslar Evi 2006
Yersiz Yurtsuz 2007
Sınıf 2008
Kül ve Ateş 2009
Hanımeli Sokağı 2010
Anneler ve Kızları 2011
Yangın var 2011
Devrimden Sonra - 2011
Toprağa Uzanan Eller 2013
Karagül - 2013-2016 - Kadriye Şamverdi
Kuzu 2014
Memleket 2015
İstanbul Kırmızısı 2017
Çocuklar Sana Emanet 2018
Kızım Gibi Kokuyorsun 2019
Yüzleşme - 2019-Gülder Kalenderoğlu
Benim Adım Melek Nefise Karadağ 2019-2021

Rol aldığı bazı tiyatro oyunları

Cam Yapraklar : Philip Ridley - Yan Etki - 2011
Tilt (oyun) : Ebru N. Celkan - Volt Tiyatrosu - 2010
Caligula : Albert Camus - İstanbul Devlet Tiyatrosu- 2001
Babaannem Yüz Yaşında : Roberto Cossa - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1996
Ölüm Tuzağı : Ira Levin - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1991
Kıral Üşümesi : Sabahattin Kudret Aksal - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1989
Limon : Memet Baydur - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1983
Hayaletler Sonatı : August Strındberg - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1982
Glgameş : Orhan Asena - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1982
Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası : William Shakespeare - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1980
Kadife Çiçekleri : Paul Zindel - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1979
Çınar Dede ile Ihlamur Nine : Semih Sergen - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1968
Ayak Bağı : Georges Feydeau - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1967
Evlere Şenlik : Hüseyin Rahmi Gürpınar - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1967
Papatya Falı : Jean Anoulh - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1966
Aya Bir Yolcu : Aydın Arıt - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1966
Köşe Başı : Ahmet Kutsi Tecer - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1965

Ödülleri

Adana Altın Koza Film Festivali, 1997 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Hamam
10. Ankara Film Festivali, 1998 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Hamam
1. Ankara Film Şenliği, 1988 En İyi Kadın Oyuncu, Her Şeye Rağmen
25. İstanbul Film Festivali, 2006 En İyi Kadın Oyuncu, Babam ve Oğlum
26. Siyad Türk Sineması Ödülleri, 2004 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Mustafa Hakkında Her Şey
27. Siyad Türk Sineması Ödülleri, 2005En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Babam ve Oğlum
28. Adana Altın Koza Film Festivali, Onur Ödülü

Kaynak: wikipedia.org
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 296 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Türk Oyuncu Şerif Sezer hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Şerif Sezer Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex