Selin Vüsat Söğütlügil - Selin Vüsat Söğütlügil Selin Vüsat Söğütlügil kimdir? Selin Vüsat Söğütlügil sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Yazar - Senarist - Akademisyen Selin Vüsat Söğütlügil hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Selin Vüsat Söğütlügil Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Selin Vüsat Söğütlügil, 6 Haziran 1970'te Lansing, Michigan,ABD’ de doğdu.Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amcazadesi (bkz.Atatürk’ün Soykütüğü)Hayrettin Oytun Söğütlügil ve Leyla Barlas Söğütlügil’in kızıdır.

Türkiyede,Şişli Terakki Lisesi ve ardından,ABD’de St.Charles High School’u bitirdikten sonra, Fashion Institute Of Technology ,New York,ABD ve Mimar Sinan Üniversitesi ‘nde Sanat Tarihi okudu.Çocuklarının gelişimi üzerine ,seneler sonra eğitim yaşamına geri döndü.2017 yılında Birleşik Krallık/Londra’da Regents University Film Media & Drama Fakültesinde Senaryo ve Film Prodüksiyonu üzerine Yüksek Lisansını üstün başarı derecesiyle tamamladı.2018 yılından itibaren Birleşik Krallık/ University Of Oxford/Kelogg School of Literary Arts’ da Edebi Yazarlık yüksek Lisansına devam etmektedir.

Yazdığı sinema ve tiyatro senaryolarının yanında;Oxford Üniversitesi’nde katıldığı Gazetecilik Eğitimi ile Türkiye/Optimist Medya Grubu’na bağlı Gentleman Dergisi ve Türkiye/Mag Media Grubu’na bağlı Mag Dergi’de Editör-Yazar olarak çalıştı, Mag Medya Grubunda halen Avrupa Temsilcisi olarak yazmaktadır. 2019 yılında Ayvansaray Universitesi,Pazarlama İletişimi Bölümü’nde Marka Yönetimi ve Stratejileri Yüksek Lisans Öğretim Görevinin yanında , 2020 senesi itibariyle ,Regents University,London da akademisyen/mentor olarak çalışmaya başladı.

Küçük yaşlarından itibaren spora ilgisi, hobi olarak gerçekleştirdiği yelken sporu ve okçuluğun yanısıra dünya genelinde katıldığı ve hedefin “Çocuk odaklı yardım kampanyaları ile sosyal sorumluluk projeleri “ olan birçok maratonda yer aldı.Halen ,her sene geliştirdiği projeler ile bu amaç doğrultusunda ideallerini sürdürmektedir.Fon geliştirme faaliyetlerini dünya genelinde HeforShe Organization,Spinal İnjuries Association ve Unicef yararına; Ülkemizde Kansersiz Yaşam Derneği,Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı,Akut Derneği,Türkiye H.M.G.Ş.D Yetimler Derneği yararına gerçekleştirmiştir. Yüzme İhtisas Kulübü eski yüzücülerinden olan Söğütlügil; Greenpeace,Harrodian School Comitee,Türkiye Kansersiz Yaşam Derneği, Türkiye Akut Derneği,Türkiye Harp Malulu Gaziler,Şehit Dul ve Yetimler Derneği,İngiltere Arazi Okçuluğu Cemiyeti, Sentient Sailing Team, Unicef ve Regents University Sports Team üyesidir. Yurt içi ve dışı iş tecrübelerinden sonra ,hayatı boyunca süregelen edebiyat tutkusu onun yaşam aşkı ve amacına dönüştü.Jorge Louis Borges ile başlayan "Büyülü Gerçeklik" akımının dünyadaki öncüleri, Söğütlügil'in Edebi yaratımlarının ilham kaynağı olmuştur. Tanpınar,Neruda,Marquez ve Proust’un ışığını;Duygu dünyasının bir yansıması olarak tanımlar. Yazım dilinin öne çıkan varoluşçu ve romantik üslubuyla oluşturduğu eserleri Kanatlarım Aşktandı /2015 ve Mavi Sağanak/2016, Alfa Yayınları ,Mona Kitap tarafından okurları ile buluşmuştur.Şiir ve Roman kategorisinde yaptığı çalışmaların yanı sıra,Marka Yönetimi,Senaryo yazımı ,Belgesel ve Adaptasyon Senaryo portföyü ile kurucusu olduğu Simurg Art House,UK ‘de bu alanlarda faaliyetlerine devam etmektedir.

20 Mayıs 2017’de Çin 'de gerçekleşen Büyük Çin Seddi Maratonu’nda Kansersiz Yaşam Derneği projesi olarak hayata geçirilen Çocuk Onkoloji Hastanesi için; "Çocuklar Yaşamalı" yardım kampanyasını geliştirmiş ve bu hedefle ülkemizi temsil ettiği Dünyanın en zorlu Maratonunda; “Büyük Çin Seddini koşarak geçen Tarihteki ilk Türk Kadın atlet “ünvanını almıştır.

Selin Söğütlügil; Gerçeğe ulaşmanın büyülü olduğuna inanan mutluluğa erişmiş bir insan olarak kendini tanımlar, bu insan olmanın, her bir anı kıymetlidir.Bu yaşama tutkuyla sarılmanın; yaşamda bir kadın olarak var olmanın ve her şeyden öte bir ‘Anne’ olmanın mutluluğudur. Selin Söğütlügil Dila, Cana ve Ata Aslan Tütüncü'nün annesidir.

Kaynak: http://www.selinsogutlugil.com/
Önemli : "Selin Vüsat Söğütlügil" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 449 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Selin Vüsat Söğütlügil - Selin Vüsat Söğütlügil

Selin Vüsat Söğütlügil

Yazar - Senarist - Akademisyen
Doğum Tarihi : 6 Haziran 1970
İkizler Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler