3 Aralık 2023 - Pazar

Şaziye Moral Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Türk Dizi ve Sinema Oyuncusu, Seslendirme Sanatçısı Şaziye Moral hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Şaziye Moral Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Şaziye Moral

Şaziye Moral - Şaziye Moral Türk Dizi ve Sinema Oyuncusu, Seslendirme Sanatçısı
Doğum Tarihi : 1903
Ölüm Tarihi : 9 Nisan 1985
Şaziye Moral, 1903 tarihinde Kırcaali'de dünyaya gelmiştir. Türk tiyatro ve sinema oyuncusu ve seslendirme sanatçısı. Cumhuriyetin ilanından önce sahneye çıkan ilk iki Müslüman kadın oyuncudan biridir.

İstanbul'da Darülmuallimat'ta okudu. 1919'da Celal Yakup'un Kırık Kalp oyunuyla ilk kez sahneye çıktı. Ama Müslüman kadınların tiyatroda oynamasının yasak olduğu gerekçesiyle polis kovuşturmasına uğradı. Amatör bir toplulukla turnelere çıktıktan sonra 1924'te Darülbedayi'ye girdi. 1977'de emekli olana değin 200'ü aşkın oyunda, 60'tan fazla filmde rol oynadı ve sinemada seslendirme çalışmaları yaptı. 9 Nisan 1985 tarihinde İstanbulda 82 yaşında vefat etti.

Kaynak: wikipedia.org
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 269 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Türk Dizi ve Sinema Oyuncusu, Seslendirme Sanatçısı Şaziye Moral hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Şaziye Moral Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex