Sad-i Şirazi - Sad-i Şirazi Sad-i Şirazi kimdir? Sad-i Şirazi sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Fars, Şair, İslam Alimi Sad-i Şirazi hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Sad-i Şirazi Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Şeyh Sadi-i Şirazi (d. 1193, Şiraz - ö. 1292, Şiraz) Fars şâiri ve İslam âlimi.

Şeyh Sadi-i Şirazi Kimdir Hayatı hakkında , Sadi kökeninde Arapça bir kelime olup mutlulukla, uğurla ilgili, uğurlu anlamına gelir. Şirazi ise kitap ciltlemekte kullanılan bez şerit anlamına gelmektedir. Asıl adı tam bilinmemekle birlikte Müslihüddin veya Müşarrifüddin olduğu söylenmektedir. Künyesinde ise Ebu Abdullah Müslihüddin (Müşerrifüddin) Sa'di Şirazi yazmaktadır. Sadi Şirazi lakabıyla meşhur olup Sa'di mahlasıyla ün salmış İranlı büyük üstaddır. Atabek Sa'd'ın hizmetinde çalıştığı için uğurlu anlamına gelen Sadi mahlası uygun görülüp kullanılmıştır.

Orta çağlarda kültürün ve ilimin başkentlerinden biri olan Şiraz da dünyaya gelmiştir. Doğum tarihi tam bilinmemekle birlikte 1184 yılında doğduğu sanılmaktadır. Şeyh Sadi-i Şirazi'nin asıl ün kazanmasını sebebi mesnevi türünde en büyük liderlerden biri olmasıdır. Çocukluğunun ilk yıllarında Şiraz'da geçirerek ilköğrenimini de orada tamamlamıştır. Çocuk yaşta babasını kaybeden Şair dizelerinde de bunu dile getirmiştir. Şeyh Sadi-i Şirazi dedesi ve amcası tarafından büyütülmüştür. Babasını kaybettiği sıralarda ülkesinde Moğol istilaları meydana gelmekteymiş. Bunun üzerine Şiraz'dan kaçıp ve Bağdat'a göç etmek zorunda kalmışlardır. Bağdat'ta o zamanki devrin en mühim eğitim müessesesi olan Nizamiye medreselerinde devam ederken devrin mutasavvıflarından ve ulemalarından yararlanmaya çalışan Sadi, sürekli seyahat etmiştir. Yaşadığı dönemde doğduğu kent yani İran, Moğollar tarafından harap olmuş. 30 yıl boyunca Ortadoğu, Arabistan, Mısır, Hindistan ve Kuzey Afrika'yı dolaştığı söylenmektedir.

Şeyh Sadi-i Şira;zi Şam'da olduğu sıralarda Harçlılara karşı Türk-İslam savaşına katılmış ve orada Hıristiyan kuvvetler tarafından esir düşürülerek ağır şartlar altında yıllarca çalıştırılmıştır. Şeyh Sadi-i Şirazi'nin bilgisine hayran kalanlara rastlamak çok kolaymış, herkesin ağzında dilden dile konuşulurmuş. Bunu duyan Suriyeli Bir tacir ise yüksek miktarda fidye vererek Şeyh Sadi-i Şirazi'yi bu esir kaldığı hayatta kurtarmıştır. Ve bir süre sonra kızıyla evlendirmiştir. Fakat evlilik hayatı hiçte iyi gitmemiştir. Eşinin söylediği sözlerini ve kaba davranışlarını daha fazla kabullenemeyip evini terk etmiştir. Anadolu'yu gezerek doğduğu yere, memleketine geri dönmüştür. Memleketine döndükten sonra kendisini şiirlerine ve ilime vermiştir. Bu sırada on dört defa hacca gitmiştir.

Ölümsüz birçok eseri kaleme almıştır. Eserlerinde daha çok eğitici, öğretici konular işlemiştir. Toplumunu ve kendisini iyi insan konumuna taşıma hedefiyle çalışmış ve bu hedefe ulaşmıştır. Birçok eser yazmasına rağmen en çok bilinen, en çok övgüleri alan eserleri Bostan ve Gülistan'dır. Bu büyük şair 98 yaşında hayata gözlerini kapatmıştır. Şuan Şeyh Sadi-i Şiraz'ın kabristanı Şiraz'daki Sadi türbesinde bulunmaktadır.
Önemli : "Sad-i Şirazi" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 3878 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Sad-i Şirazi - Sad-i Şirazi

Sad-i Şirazi

Fars, Şair, İslam Alimi
Doğum Tarihi : 1193
Ölüm Tarihi : 1292

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..
Ben yeni bir yıl istiyorum
Şiirler
Ben yeni bir yıl istiyorum

ben yeni bir yıl istiyorum
umutların olmadığı
çünkü bütün umutların
gerçekleştiği bir yıl olsun

ben yeni bir yıl istiyorum
çocukların ölmediği
çiçekli çimler üzerinde
koşsunlar cıvıltılarıyla

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler