5 Mart 2024 - Salı

Ray Bradbury Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda ABD, Yazar Ray Bradbury hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Ray Bradbury Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Ray Bradbury

Ray Bradbury - Ray Bradbury ABD, Yazar
Doğum Tarihi : 22 Ağustos 1920
Ölüm Tarihi : 5 Haziran 2012
Aslan Burcu
Ray Douglas Bradbury (22 Ağustos 1920 - 5 Haziran 2012) korku ve bilim kurgu tarzlarında yazan Amerikan bir yazardır. En çok bilinen kitapları 1950'de yazdığı kısa hikâyeler kitabı ve bir roman olan The Martian Chronicles, ve 1953'te yazdığı başyapıtı olan Fahrenheit 451 'dir. Los Angeles'ta 91 yaşında öldü.

22 Ağustos 1920 tarihinde, Illinois'te dünyaya gelen Bradbury, gençlik yıllarının çoğunu Waukegan'da bulunan Carnegie Kütüphanesi'nde geçirdi.1938 yılından itibaren yazdığı öyküleri fanzinlere satarak para kazanmaya başlayan Bradbury, Los Angeles Bilimkurgu Cemiyeti'ne katılarak Robert A. Heinlein, Fredric Brown ve Jack Williamson gibi ustalarla tanıştı.İlk kitabını 20 yaşında yayımlatan Bradbury, edebiyat tarihine damgasını vuran eserlere imza attı.

Özellikle distopik ve belirsiz bir geleceği anlattığı başyapıtı 'Fahrenheit 451 ile bilimkurgunun 'gerçek'liğine dair en önemli örneklerden birini vererek ölümsüzleşti.'Fahrenheit 451 Fransız yönetmen François Truffaut tarafından 1966 yılında beyazperdeye uyarlanmıştı. 1947 yılında Marguerite McClure ile evlenen Bradbury bu evlilikten 4 kız çocuğu sahibi oldu. Bilimkurgu edebiyatının büyük isimlerinden Ray Bradbury 5 Haziran 2012 günü 91 yaşında Los Angeles'ta yaşama veda etti.

Yazarın kızı Alexandra Bradbury, babasının dün gece California'da hayatını kaybettiğini açıkladı ancak ayrıntılı bilgi vermedi.'Something Wicked This Way Comes', 'Fahrenheit 451, 'The Martian Chronicles' gibi romanları ile tanınan Bradbury, 20'den fazla tiyatro oyunu, senaryo kaleme aldı ve 400'ün üzerinde öyküye imza attı.

Bradbury'nin Türkçede yayımlanmış kitapları şöyle: Yakma Zevki (İthaki), Şimdi ve Daima (İthaki), Fahrenheit 451 (İthaki), Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana (İthaki), Mars Yıllıkları (İthaki), Deliler Mezarlığı Bir Başka İki Şehrin Hikayesi (Nisan).
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 461 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda ABD, Yazar Ray Bradbury hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Ray Bradbury Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2024 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex