25 Şubat 2024 - Pazar

Ravi Shankar Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Hindistan, Oyuncu, Film Müziği Bestecisi Ravi Shankar hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Ravi Shankar Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Ravi Shankar

Ravi Shankar - Ravi Shankar Hindistan, Oyuncu, Film Müziği Bestecisi
Doğum Tarihi : 7 Nisan 1920
Ölüm Tarihi : 11 Aralık 2012
Koç Burcu
Ravi Shankar, Bir Hint çalgısı olan sitarın üstadı.

1920 de Hindista'nın Varanasi kentinde doğdu. Müzik eğitimini Hindistan da ailesinden, genç yaşta gittiği Paris'te batı müziği eğitimini aldı. Ravi Shankar 11 Aralık 2012 tarihinde hayatını kaybetti. Ravi Shankar, doğu ve Batı müziklerindeki sentezi ile birçok sanatçıyı etkilemiştir. 1971 yılındaki Bengladeş konserinde birçok batılı müzisyen ve sanatçı ile sahne almıştır. George Harrison ondan dersler almıştır.

Hindistan'ın efsanevi bestecisi ve sitar üstadı Ravi Shankar (gerçek adı Robinda Shankar), 7 Nisan 1920'de, 5 erkek kardeşin en küçüğü olarak Varanasi'de dünyaya geldi.
10 yaşına geldiğinde abisi Uday Shankar'ın Hint Müzik Ve Dans Topluluğu ile turlara katılmaya başlayan Shankar bu sayede birçok farklı kültür ve farklı türde müziği tanımaya başladı. Bu gelişimi konusunda bir avantaj olsa da Shankar, müziğin, dansın, şöhretin egemenliğindeki bir ortamda yetiştiğini ve bu nedenle çocukluğunu çok fazla yaşayamamış olmaktan biraz üzüntü duyduğunu belirtir.

Shankar, 1934'te Uday'ın topluluğu ile birlikte seyahat ederken Calutta All-Bengali Müzik Konferansı'nda Alauddin Khan ile tanıştı. 1980'lerde doğduğu tahmin edilen Khan birçok enstruman çalıyordu ve birçok müzisyenin hayatında dönüşüme neden oldu. Bu müzisyenler oğlu Ali Khan, kızı Annapurna Devi ve Ravi Shankar'ı da içeriyordu. Khan 2 yıl Uday'ın topluluğunda yer aldı. Bu süre içerisinde Shankar'ın hayatının odağı müziğe dönüştü. 18 yaşına geldiğinde abisinin yanındaki rahat yaşantısını geride bırakıp Khan'ın öğrencisi olmaya Maihar'a gitti. Bu Shankar'ın yaşantısında önemli bir değişimdi çünkü Paris'teki lüks hayatından uzaklaşarak disiplin altına girmesini gerektiriyordu. Alauddin Khan çok disiplinli bir öğretmendi. Günde ortalama 18 saat müzikle ilgileniyorlardı. Shankar'ın bu katı disipline uyum sağlamakta zorlandığı zamanlar da olmuş ve bir keresinde Khan'ın yanından kaçtıktan sonra geri dönmeyi seçmiştir. Khan'ın kendisini ikinci oğlu gibi kabul ettiğini belirten Shankar, O'nun için 'Baba sahip olduğum tek Guru'ydu ve O'ndan çok şey öğrendim.' der.

1944 sonlarında müzik eğitimini tamamlayan Shankar, bundan sonra seyahatlere ve turlara çıkmaya başladı. Tüm bu zamanlarda orkestra için 2 beste yaptı; Yehudi Menuhin, flüt virtüözü Jean Pierre Rampal, Hosan Yamamoto ve birçok müzisyen için şarkılar yazdı. Passage albümü için Phillip Glass ile birlikte çalıştı. 'Shankar Family & Friends' ve 'Festival of India' albümlerinde George Harrison ile birlikte çalıştı. Ali Akbar Khan ile birlikte müzik yaptı. Doğu'nun müziğini Batı'ya taşıyan en önemli müzisyen kabul edilen Shankar, Hindistan, Kanada, Avrupa ve Birleşik Devletler'de film müzikleri yaptı ve bale için kompozisyonlar yazdı. Amerika Sanat ve Edebiyat Akademisi'nin onur üyesi ve Birleşmiş Milletler Kürsüsü'nde bestekar üye oldu. 1949'dan 1956'ya kadar All-India radyosunun müzik direktörlüğünü yaptı. Çok yönlü bir sanatçı olan Shankar, kendi ülkesi Hindistan ve dünyanın birçok yerinde 14 doktora, Padma Vibhushan, Desikottam, Magsaysay, iki Grammy, Japonya'dan Fukuoka Büyük Ödülü, Kristal Davos Ödülü, Küresel Büyükelçilik ve daha birçok ödül ve onura layık görüldü.

Albümleri geleneksel tınılar içeren Shankar, 1987 yılında 'Tana Mana' kaydı ile elektronik ortam ile enstrumanları biraraya getiren kendine özgü bir teknik kullanarak müziğini yeni çağa taşımış oldu. Bu albümdeki 'Khamaj'isimli parçanın kısa bir bölümünü Annapurna Devi ile evliliğinden olan oğlu Shubho seslendirmiş.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 467 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Hindistan, Oyuncu, Film Müziği Bestecisi Ravi Shankar hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Ravi Shankar Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2024 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex