25 Şubat 2024 - Pazar

Raoul Bott Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Macar, Matematikçi Raoul Bott hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Raoul Bott Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Raoul Bott

Raoul Bott - Raoul Bott Macar, Matematikçi
Doğum Tarihi : 24 Eylül 1923
Ölüm Tarihi : 20 Aralık 2005
Terazi Burcu
Raoul Bott Babası Avusturya asıllı Budapeşte, Macaristan, Margit Kovács ve Rudolph Bott oğlu doğdu ve annesi Macar asıllı oldu; Bott annesi ve üvey babası tarafından bir Katolik yetiştirildim. Bott Çekoslovakya'da büyüdü ve Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışma hayatına geçirdi. Ailesi 1938 yılında Kanada'ya göç etti ve daha sonra İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa'da Kanada ordusunda görev yaptı.

Bott daha sonra elektrik mühendisliği okudu Montreal McGill Üniversitesi'nde, üniversiteye gitti. Daha sonra doktora kazandı 1949 Onun tez Pittsburgh Carnegie Mellon Üniversitesi, başlıklı Elektrik Şebeke Teorisi matematik, Richard Duffin başkanlığında yazılmıştır. Sonra, o Ann Arbor Michigan Üniversitesi'nde ders vermeye başladı. Bott Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü'nde yaptığı çalışma devam etti. O 2005 yılında 1999 1959 Harvard Üniversitesi'nde profesör oldu, Dr Bott kanseri ile bir savaştan sonra San Diego öldü.

Carnegie Mellon Richard Duffin ile BOtt verilen pozitif rasyonel fonksiyonların karşılık gelen elektronik filtrelerin varlığını okudu. 1949 yılında onlar filtre sentezi temel teoremi kanıtladı. Duffin ve Bott karmaşık frekans s gerekli fonksiyonları endüktörlerin ve kapasitörler pasif ağ tarafından gerçekleştirilebilir ki Otto Brune daha önceki çalışmasını genişletti.Rasyonel bir fonksiyonun pay ve payda polinomların derece toplamı üzerine tümevarım güvenerek kanıtı, Amerikan Matematiksel Allyn Jackson ile 2000 yılında yaptığı röportajda Uygulamalı Fizik, hacim 20, sayfa 816. Journal yayımlandı toplum, o ağ sentezi ve elektronik filtre topoloji ile onun tecrübe cebirsel topoloji tanıştırdı o, "harmonik teorisinin ayrık versiyonları olarak ağlar" gördüğünü açıkladı.

Bott UMS Arnold S. Shapiro tanıştı ve birlikte çalıştı. O Bott dönemsellik teoremi (1956) önde gelen, Morse teoriden yöntemler kullanılarak, Lie grupları eşyerellik teorisi okudu. Bu çalışma sırasında, o Morse-BOtt fonksiyonları, Morse fonksiyonlarının önemli bir genelleme tanıttı.

Bu başlangıçta K-teorisi dönemsellik oynadığı parçası aracılığıyla, Michael Atiyah ile yıllarca işbirlikçisi rolüyle yol açtı. Bott özellikle sözde 'Woods Hole sabit nokta teoremi', Riemann-Roch Teoremi ve Lefschetz sabit nokta teoremi bir arada, özellikle ilgili sabit nokta teoremleri formüle, indeks teoremi yolunda önemli katkılarda (öyle Woods Hole, Massachusetts, kolektif tartışma formülize hangi bir konferans sitesi). [kaynak belirtilmeli] şimdi Atiyah BOtt sabit nokta teoremi 1968 kadar yıl içinde yazılmış olan ne büyük Atiyah Bott kağıtları adını ; onlar Lars Gårding tarafından istendiğinde hiperbolik kısmi diferansiyel denklemlerin Petrovsky boşluklara, çağdaş dil Ivan Petrovsky toparlanarak daha fazla işbirliği.1980'li yıllarda, Atiyah ve Bott Riemann yüzeyleri üzerinde istikrarlı demetleri modülleri alanlarla ilgili topolojik bilgi edinmek için bir Riemann yüzeyi üzerinde Yang-Mills denklemleri kullanarak, ayar teorisini araştırıldı.

O da iyi holomorfik demetler ve bunların Kohomolojisi grupları aracılığıyla Lie grupları temsil teorisi üzerinde Borel-Bott-Weil teoremi ile bağlantılı olarak bilinir; ve kıvrımları üzerinde çalışmak için.

O Bott-Samelson çeşitleri ve karmaşık manifoldlar ve Bott yamyam sınıfı için Bott kalıntı formülü tanıttı.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 549 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Macar, Matematikçi Raoul Bott hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Raoul Bott Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2024 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex