Pavlus - Pavlus Pavlus kimdir? Pavlus sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Din Adamı Pavlus hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Pavlus Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Tarsuslu din adamı. Hıristiyanlık'ın yayılmasına öncülük eden On İki Havari'den biridir.

Tarsus'ta doğdu, 29 Haziran 66 ya da 67'de Roma'da başı kesilerek öldürüldü. Yahudilik'in Hıristiyanlık'a ulusal bir din niteliği kazandırmak isteyen egemenliğine karşı çıktı, Hıristiyanlık'ın evrensel bir din olarak benimsenmesine çalıştı. Stoacı görüş ve Hellenistik Yahudi felsefesini Hıristiyanlık'ın özüyle uzlaştırmayı amaçladı. Şam, Kudüs, Hatay, Kıbrıs, Makedonya, Yunanistan gibi birçok yeri gezdi, Korent'i başpiskoposluk yaptı. Hıristiyanlık'ın içeriğini, amacını açıklamak için yazdığı mektuplardan on dördü kalmıştır. Düşüncelerini öğrenme bakımından birer belge niteliği taşıyan bu mektupların en önemlileri Romalılar'a, Efesliler'e, Galatalılar'a, Korentliler'e,Tsalyalılar'a, Koloslular'a başlıklarını taşıyanlardır.

Paulus'a göre önsüz- sonsuz bir varlık olan Tanrı yaratıcıdır, yoktan var edecidir, salt ustur, salt istençtir. Tanrı kayrası olmadan insanın başarıya ulaşması söz konusu değildir. İnsan usuna düşünme, yargılama yetisini veren, ona anlayış gücünü kazandıran tanrısal kayradır. İnsan usunda, Tanrı'yı bilmek için doğal yeti vardır, bunu veren de Tanrı'dır. Bu nedenle evreni, onun kapsadığı türlü varlıkları gözlemleyen insan, onlardan Tanrı'nın birliğini, yüceliğini çıkarabilir. Tanrı'ya inanmak için usu yeterince kullanmak ve evreni gözlemlemek yeter. Paulus için, insanın yaşamında uygulaması gereken, belli kurallar vardır, bunların başında: doğruluk, erdemlilik, dine bağlılık, inan, düşkünlere yardım, Tanrı'yı sevme, İsa'nın yolunda yürüme ve bilgili olma gelir.

Yahudi kökenlidir. Ailesi Tarsus'a yerleşince Roma vatandaşı oldu. Hristiyanlığı evrensel bir din olarak benimsenmesine çalıştı. Stoacı görüş ve Yahudi felsefesini Hristiyanlığın özüyle uzlaştırmaya çalıştı. Şam, Kudüs, Hatay, Kıbrıs, Makedonya, Yunanistan gibi birçok yeri gezdi. 66'da Roma'da tutuklandı ve 67'de Ostia yolunda başı kesilerek öldürüldü.

Hristiyanlığın içeriğini ve amacını açıklamak için yazdığı mektuplardan 14'ü günümüze ulaşmıştır. En önemlileri Romalılara, Efeslilere, Galatyalılara, Korentlilere, Tesalyalılara, Koloslulara başlıklarını taşıyan mektuplarında Hristiyan öğretisinin tüm dogmalarını saptadı. Adem'in suçuyla başlayan ilk günah kavramı; İsa'nın Tanrı kutsallığını taşıdığı düşüncesi; kıyamet gününde İsa'nın yeryüzüne yeniden ineceği ve Hristiyanları dirilterek sonsuz mutluluğa kavuşturacağı inancı onun tarafından düzenlendi. Hristiyan Kilisesi'ni biçimlendiren de odur.

kaynak: nfk + filozof
Önemli : "Pavlus" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 692 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Pavlus - Pavlus

Pavlus

Din Adamı
Doğum Tarihi : 5
Ölüm Tarihi : 67

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler