6 Aralık 2023 - Çarşamba

Pablo Casals Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda İspanyol, Orkestra Şefi Pablo Casals hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Pablo Casals Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Pablo Casals

Pablo Casals - Pablo Casals İspanyol, Orkestra Şefi
Doğum Tarihi : 29 Aralık 1876
Ölüm Tarihi : 22 Ekim 1973
Oğlak Burcu
Pau Casals i Defilló (d. 29 Aralık 1876 ' ö. 22 Ekim 1973, Porto Riko) İspanyol (Katalan) çellist ve orkestra şefidir. Kariyeri boyunca, solo olarak, oda müziği ve orkestra olarak ve ayrıca şef olarak pek çok kayıt yapmıştır. Ancak en çok bilinen çalışması 1936'dan 1939'a kadarki süredeki Bach'ın Çello Suitleri kayıtlarıdır.

Ölümünden yıllar sonra 1989'da Grammy Ödülleri'nde Yaşam Boyu Başarı ödülü verildi.

Viyolonselciliğinin yanı sıra piyanist, orkestra yöneticisi ve besteci olarak da tanınır.

1905'te A. Cortot ve J. Thibaud ile bir üçlü kurdu. 1919'dan başlayarak Pablo Casals Orkestrâsı'nı yönetti. Özellikle J. S. Bach'ın çello eserlerinin yorumunda büyük bir başarı kazandı. Birçok ülkeden yüksek devlet nişanları aldı. 1937'de Franco rejimini protesto amacıyla ülkesinden ayrıldı, Güney Fransa'da Prades'e yerleşti.

Bu kentte 1950'den başlayarak yıllık bir müzik festivali düzenledi ve orkestrayı yönetti. Yaşamının son yıllarını Puerto Rico'da geçirdi El Pesebre (Kreş) 1943 adlı oratoryosu en tanınmış bestelerindendir. Ayrıca, W. H. Auden'in bir şiirinden bestelediği Birleşmiş Milletler Marşı'nı birçok ülkede ve BM merkezinde yönetti.
kaynak: wikipedia + nkfu.com
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 716 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda İspanyol, Orkestra Şefi Pablo Casals hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Pablo Casals Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex