5 Mart 2024 - Salı

Osho Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Hindistan, Mistik Guru, Spiritüel Osho hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Osho Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Osho

Osho - Osho Hindistan, Mistik Guru, Spiritüel
Doğum Tarihi : 11 Aralık 1931
Ölüm Tarihi : 19 Ocak 1990
Yay Burcu
Chandra Mohan Jain (d. 11 Aralık 1931 ' ö. 19 Ocak 1990), 1960'lardan itibaren Acharya Rajneesh, 1970'lerde ve 1980'lerde Bhagwan Shree Rajneesh ve 1989'dan sonra Osho olarak bilinen, Hint mistik guru ve spiritüel.

Hindistan'ın Madhya Pradesh adlı eyaletinde 11 Aralık 1931 yılında dünyaya gelen Osho, bir öğreti insanıdır. Çocukluk yıllarından itibaren felsefeye ve özellikle 'ben' duygusu üzerine yoğunlaşan Osho, başkalarının verdiği bilgiye ve öğretilere değil; kendi içinden doğan bilgiye ve öğretiye itibar etmek gerektiği kanaati ile asi bir ruh sergilemiştir.

Üniversite öğrenimini 21 yaşında tamamladıktan sonra, Jabalpu Üniversitesi'nde felsefe dersleri vermeye başlamıştır. Aynı dönemde Hindistan'da değişik bölgelerde felsefe üzerine konuşmalar yapmıştır. Hiçbir geleneğe bağlı olmadığını söyleyerek, kendini gerçek bir 'varoluşçu' olarak ilan eden Osho, tutucu dini liderlere de karşı cephe almıştır. Benimsediği yolda kendini ciddi anlamda geliştiren, çok okuyan Osho; belirli bir dönemden sonra kendine dair gelişimini tamamladı ve edindiği deneyim ve bilgiyi konuşmalarla insanlara aktarmaya başladı. Her fırsatta meditasyonun önemine dikkat çeken Osho; 1960'lı yılların sonuna doğru, kendine has bir dinamik meditasyon tekniği oluşturdu. 1970'li yıllar Osho'nun ününün Hindistan dışına taşmaya başladığı yıllar olmuştur. 1974'te Hindistan'da kurduğu kendi grubuna (komün) batılı ülkelerden de çok fazla katılımlar olmaya başladı. Kendini hiçbir gelenekle ve dini öğreti ile ilişiklendirmeyen Osho kendisini, yeni bir din bilinçliliğin temsilcisi ve başlangıcı ilan etmiştir.

Osho 1985 yılında göçmen yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Uzun yıllar süren gözaltından çıkamadan 19 Ocak 1990 tarihinde vefat etmiştir. Ölümünün doğal bir ölüm olmadığı, Amerikalı hükümet ajanlarınca zehirlenmek suretiyle öldürüldüğü iddia edilmiştir.

Osho, kendi öğretisini konuşmaları ve komün adı verilen grubu kanalı ile yaymıştır. Halen piyasada olan onlarca kitabı, bu konuşmaların kayıtlarının yazılı hale getirilmesidir. Osho, yazar değildir. Bilim adamı değildir. Ancak, felsefe alanında önemli bir kitleye hitap edebilmiş, belirli bir öğreti oluşturabilmiş, kendine has bir öğreti adamıdır. Hindistan'da kurmuş olduğu komünü dünyanın en büyük ve en çok ziyaret çeken ruhsal gelişim merkezi olarak halen faaliyetine devam etmektedir.

Kaynak: merakname
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 2278 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Hindistan, Mistik Guru, Spiritüel Osho hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Osho Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2024 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex