Notice: Undefined index: lang in /home/demlisozler/public_html/public/00000.php on line 3
Oliver Stone Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Oliver Stone - Oliver Stone Oliver Stone kimdir? Oliver Stone sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda ABD, Yönetmen, Senarist, Yapımcı Oliver Stone hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Oliver Stone Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
William Oliver Stone (15 Eylül 1946, ABD), Oscar'lı yönetmen, senarist ve yapımcı. Katil Doğanlar, Dünya Ticaret Merkezi, Geceyarısı Ekspresi, Comandante, İskender ve Müfreze gibi birçok sinema filmine imzasını atmıştır.

Vietnam gazisi Stone, 1967 Nisan'dan 1968 Kasım ayına kadar amerikan ordusuna hizmet etti. Özellikle çarpışmada görev almak istedi ve çarpışmalarda 2 kez yaralandı. Bronze yıldız da dahil olmak üzere burada gösterdiği cesaretinden dolayı bir çok madalya aldı.

Vietnam ile ilgili 3 film yaptı: 'Platoon' (1986), 'Born on the Fourth of July' (1989) ve 'Heaven & Earth' (1993). Bu filmlerin her biri savaşın ayrı bir yüzünü irdelese de Stone, bunların bir üçleme olduğunu söyledi. 'Platoon' Stone'un çarpışmadaki deneyimlerindenyola çıkılarak çektiği yarı-otobiyografik bir filmken, 'Born of the Fourth of July', Ron Kovic'in otobiyografisine dayanarak çekilmişti. 'Heaven & Earth' adlı film ise, hayatı savaştan şiddetli şekilde etkilenen bir Vietnamlı kızın gerçek hikayesiydi.

Oliver Stone, 3 Oscar kazandı. İlkini en iyi senaryo adaptasyonu dalında, 'Midnight Express' ile 1978 yılında ve diğerlerini de, yönetmenlik dalında 'Platoon' ve 'Born on the Fourth of July' ile kazadı. Senaryosuna yardımcı olduğu bazı filmler; 'Conan the Barbarian' (1982), 'Scarface' (1983), 'Year of the Dragon'(1985), '8 Million Ways to Die' (1986) ve 'Evita' (1996) idi. Ek olarak, 'U Turn' (1997)adlı film hariç, yönettiği her filmin senaryosunu yazmış ya da yazılmasında yer almıştır. Stone'un profesyonel olarak yönettiği ilk film ise, 'Seizure' (1974) adlı korku filmiydi.

Filmlerinde, VHS, 8mm'lik ve 70mm'lik gibi farklı formatları tercih eden ünlü yönetmen, zaman zaman, 'JFK' (1991) ve 'Natural Born Killers' (1994) filmlerinde olduğu gibi, tek bir kare için birden fazla format kullandı. Stone'un filmleri genelde, politik sorunlarla uğraşan ve zaman zaman Amerikan hükümetine eleştirel yaklaşan bir tutum içerisindeydi.

1999 ve 2005 yılında uyuşturucu bulundurmaktan tutuklanan Stone için, film yaparken de uyuşturucu kullandığı dedikoduları çıktı.

Son yıllarda, 'Alexander' (2004) ve 'World Trade Center' (2006) gibi filmleri de künyesine katan ünlü yönetmen, sinema dünyasında kurduğu yeri ve saygıyı korumaya devam ediyor.
Önemli : "Oliver Stone" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 554 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Oliver Stone - Oliver Stone

Oliver Stone

ABD, Yönetmen, Senarist, Yapımcı
Doğum Tarihi : 15 Eylül 1946
Başak Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..
Ben yeni bir yıl istiyorum
Şiirler
Ben yeni bir yıl istiyorum

ben yeni bir yıl istiyorum
umutların olmadığı
çünkü bütün umutların
gerçekleştiği bir yıl olsun

ben yeni bir yıl istiyorum
çocukların ölmediği
çiçekli çimler üzerinde
koşsunlar cıvıltılarıyla

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler