Oliver Goldsmith - Oliver Goldsmith Oliver Goldsmith kimdir? Oliver Goldsmith sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda İrlanda, Şair, Roman Yazarı Oliver Goldsmith hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Oliver Goldsmith Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
İrlanda asıllı İngiliz şair ve yazar. Değişik türlerde verdiği ürünlerle 18.yy edebiyat çevrelerinin tanınan yazarları arasına girmiştir.

10 Kasım 1730′da İrlanda'nın Ballymahon kö­yünde doğdu,4 Nisan 1774′de Londra'da öldü.l749′da Dublin'deki Trinity College'ı bitirdi. Tıp okumak için 1752′de İrlanda'dan ayrıldı. Ancak öğrenimini yarıda bıraktı. Avrupayı dolaştıktan sonra 1756′da Londra'ya yerleşti. Bir süre dergilere para karşılığında deneme ve kitap tanıtma yazıları yazdıktan sonra 1759′da yayımlanan ilk kitabı, An Enquiry into the Present State of Polite Learning in Europe (Avrupa' daki Nezih Eğitimin Bugünkü Konumu Üzerine Bir Soruşturma) ile adını duyurdu. 1764′de, aralarında Samuel Johnson, Edmund Burke ve James Boswell gibi ünlülerin de bulunduğu 'The Club' adlı yazarlar çevresinin oluşmasına öncülük etti.

Avrupa kültürünün yakın bir izleyicisi olan Goldsmith'in denemelerinde, dolaştığı ülkelerdeki farklı gelenekleri anlatan bir gezgin üslubu vardır. Yergici, ancak yumuşak, ılımlı ve nükteli bir anlatımı benimseyen Goldsmith, yer yer öğretici bir tavır takınmakla birlikte bilgiçlikten kaçınır. The Vicar of Wakefield: A Tale (Wakefield Papazı: Bir Masal) adlı romanı, kurgusundaki zayıflıklara karşın, şakacı ve mizah dolu üslubuyla 18.yy İngiliz romanının en popüler örnekleri arasına girmiştir.

Goldsmith'in The Deserted Village (Terkedil­miş Köy) adlı uzun şiiri, Sanayi Devriminin kırsal yaşamda yol açtığı değişiklikleri yer yer dokunaklı bir anlatımla ele alır, köy yaşamını geçmişe özlemle bakan bir duygusallıkla yüceltir. The Good Natur'd Man (İyi Huylu Adam) ve She Stoops to Conquer (Zafer İçin Boyun Eğiş) adlı oyunları ise 18.yy'da yaygın bir tür olan duygusal komedyadan ayrılmaları açısından önemlidir.

Başlıca eserleri
The Vicar of Wakefield (Wakefield Papazı) ISBN 0-19-283940-3
She Stoops to Conquer (Yenmek İçin Eğilen Kadın) ISBN 0-486-26867-5
Çin Mektupları
The Good-natur'd Man (Dünya Vatandaşı)
The Deserted Village (Metruk (Terkedilmiş) Köy)
The Hermit
Önemli : "Oliver Goldsmith" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 1044 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Oliver Goldsmith - Oliver Goldsmith

Oliver Goldsmith

İrlanda, Şair, Roman Yazarı
Doğum Tarihi : 10 Kasım 1730
Ölüm Tarihi : 4 Nisan 1774
Akrep Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler