6 Aralık 2023 - Çarşamba

Oliver Goldsmith Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda İrlanda, Şair, Roman Yazarı Oliver Goldsmith hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Oliver Goldsmith Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Oliver Goldsmith

Oliver Goldsmith - Oliver Goldsmith İrlanda, Şair, Roman Yazarı
Doğum Tarihi : 10 Kasım 1730
Ölüm Tarihi : 4 Nisan 1774
Akrep Burcu
İrlanda asıllı İngiliz şair ve yazar. Değişik türlerde verdiği ürünlerle 18.yy edebiyat çevrelerinin tanınan yazarları arasına girmiştir.

10 Kasım 1730′da İrlanda'nın Ballymahon kö­yünde doğdu,4 Nisan 1774′de Londra'da öldü.l749′da Dublin'deki Trinity College'ı bitirdi. Tıp okumak için 1752′de İrlanda'dan ayrıldı. Ancak öğrenimini yarıda bıraktı. Avrupayı dolaştıktan sonra 1756′da Londra'ya yerleşti. Bir süre dergilere para karşılığında deneme ve kitap tanıtma yazıları yazdıktan sonra 1759′da yayımlanan ilk kitabı, An Enquiry into the Present State of Polite Learning in Europe (Avrupa' daki Nezih Eğitimin Bugünkü Konumu Üzerine Bir Soruşturma) ile adını duyurdu. 1764′de, aralarında Samuel Johnson, Edmund Burke ve James Boswell gibi ünlülerin de bulunduğu 'The Club' adlı yazarlar çevresinin oluşmasına öncülük etti.

Avrupa kültürünün yakın bir izleyicisi olan Goldsmith'in denemelerinde, dolaştığı ülkelerdeki farklı gelenekleri anlatan bir gezgin üslubu vardır. Yergici, ancak yumuşak, ılımlı ve nükteli bir anlatımı benimseyen Goldsmith, yer yer öğretici bir tavır takınmakla birlikte bilgiçlikten kaçınır. The Vicar of Wakefield: A Tale (Wakefield Papazı: Bir Masal) adlı romanı, kurgusundaki zayıflıklara karşın, şakacı ve mizah dolu üslubuyla 18.yy İngiliz romanının en popüler örnekleri arasına girmiştir.

Goldsmith'in The Deserted Village (Terkedil­miş Köy) adlı uzun şiiri, Sanayi Devriminin kırsal yaşamda yol açtığı değişiklikleri yer yer dokunaklı bir anlatımla ele alır, köy yaşamını geçmişe özlemle bakan bir duygusallıkla yüceltir. The Good Natur'd Man (İyi Huylu Adam) ve She Stoops to Conquer (Zafer İçin Boyun Eğiş) adlı oyunları ise 18.yy'da yaygın bir tür olan duygusal komedyadan ayrılmaları açısından önemlidir.

Başlıca eserleri
The Vicar of Wakefield (Wakefield Papazı) ISBN 0-19-283940-3
She Stoops to Conquer (Yenmek İçin Eğilen Kadın) ISBN 0-486-26867-5
Çin Mektupları
The Good-natur'd Man (Dünya Vatandaşı)
The Deserted Village (Metruk (Terkedilmiş) Köy)
The Hermit
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 796 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda İrlanda, Şair, Roman Yazarı Oliver Goldsmith hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Oliver Goldsmith Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex