Musa el-Kazım - Musa el-Kazım Musa el-Kazım kimdir? Musa el-Kazım sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Oniki İmam, Yedinci İmam Musa el-Kazım hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Musa el-Kazım Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Musa el-Kâzım ibn İmâm Câʿfer es-Sâdık, (Miladi: d. 6 Kasım 745 - ö. 1 Eylül 799 // Hicri: d. 7 Safer 128 - ö. 25 Recep 183) 12 İmam'dan yedincisidir. Babası altıncı İmâm Câʿfer es-Sâdık, annesi ise Afrika kökenli eski bir köle ve öğrenci olan Hamide Hatun'dur. Eşi Ümmü Benin, annesi Hamide Hatun tarafından bir köleyken satın alınarak serbest bırakıldı ve bir İslam aliminin yanında eğitim gördü.

"Musâ el-Kâzım" İmam olduktan sonra Abbâsîler ve Emevîler ile güç mücadelesine girişti. Babası İmâm Câʿfer es-Sâdık, Abbâsî Hâlifesi tarafından zehirletilerek öldürülmüştür. Mekke ile Medine arasındaki Abwa şehrinde yaşamış, Sekiz çocuğu olmuştur. Sekizinci İmam olan Ali er-Rıza ve kızları Fatıma ile Hacer tanınmış çocuklarıdır.

Hicri takvime göre Recep ayının 7. günü "Musâ el-Kâzım" anılmaktadır.

Musâ el-Kazım 21 yaşında yedinci İmam oldu. Şeyh el-Mufid "Kitâbû'l-İrşâd" adlı kitabında ondan şöyle bahseder;

Ebu Abdullah İmâm Câʿfer es-Sâdık (a.s.)'ın yandaşları, şeyhleri, en yakın çevresi ve muteber ve adil uleması (r.a.) arasında Ebu Abdullah Cafer Es-Sadık'ın (a.s.) İmamet için açıkça oğlu, Ebu el-Hasan Musa'yı (a.s) belirlediğini bildirenlerin arasında şunlar vardır: El-Mufazzal bin Ömer, Ömer el-Cufi, Mu'az bin Kesir, Abdurrahman bin el-Haccac, El-Feyz bin el-Muhtar, Yakub el-Sarrac, Süleyman bin Halid, Safvan el-Cemmal... [Halef bildirdiği] aynı zamanda iki kardeşi, Cafer (a.s.) oğullları İshak ve Ali tarafından bildirilmiştir.

İsmailî Şiilere göre 6. İmâm Câʿfer es-Sâdık'ın en büyük oğlu İsmail bin Cafer'dir. İsmailîlik'te Mūsá el-Kāżım'ın yerine onun İmam olduğuna inanılır. Bu kesim İsmail'in saklanmak için babasının komutasına girdiğine inanırlar. Büyük çoğunluğa göre ise o babasından önce vefat etmiştir ve bu nedenle hiçbir şekilde İmam olmamıştır. Onun neslinden olanlar Musa'ya karşı İsmail'in İmamlığını desteklediler ve bugünkü İsmailîlik mezhebini oluşturdular. Bu akım bazı özgür grupları kapsamaktadır.

795 yılında Harun Reşid tarafından tutsak edildi. 4 yıl sonra Sindi adındaki bir komutanın emriyle zehirlenerek öldürüldü. Kabri Irak'ın başkenti Bağdat'ta ki Kâzımiyye Camii içindeki Kazımiyye adlı özel bölümde bulunmaktadır.
Önemli : "Musa el-Kazım" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 735 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Musa el-Kazım - Musa el-Kazım

Musa el-Kazım

Oniki İmam, Yedinci İmam
Doğum Tarihi : 6 Kasım 745
Ölüm Tarihi : 1 Eylül 799
Akrep Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler