Margaret Mitchell - Margaret Mitchell Margaret Mitchell kimdir? Margaret Mitchell sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda ABD, Yazar Margaret Mitchell hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Margaret Mitchell Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Margaret Munnerlyn Mitchell (d. 8 Kasım 1900, Atlanta, Georgia; ö 16 Ağustos 1949 ) Amerikalı yazar idi.

1936 yılında yayınlanan Gone with the Wind (Rüzgar Gibi Geçti) adlı romanıyla üne kavuştu.

Roman, romantik ashley wilkes ve scarlett O'hara'nın eşi rhett butler ile amerikan iç savaşı arasında kalmış aşk üçgenini anlatmaktadır.

Yazar, 1949. yılında, 49 yaşında bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.
kaynak: wikipedia

Farklı bir kaynaktan Margaret Munnerlyn Mitchell hayatı

1936 yılında yayınlanan 'Gone with the Wind' (Rüzgar Gibi Geçti) adlı romanıyla üne kavuştu.
Margaret Mitchell, 8 Kasım 1900 tarihinde Atlanta, Georgia, ABD'de Eugene Muse Mitchell, Mary Isabel Stephens çiftinin kızı olarak doğmuştur. Tam adı Margaret Munnerlyn Mitchell'dır. Atlanta'da kolejden mezun olduktan sonra Atlanta- Journal Gazetesi'nde çalışmaya başladı.

1925 yılında John Marsh ile evlendi. Yaşamına ev kadını olarak devam ederken 1926 yılında geçirdiği bir kaza sonucu ayak mafsalını kırdı ve doktorlar uzun bir süre yatakta kalmasını önermişlerdir. Genç kadın bu sıkıntılı süreyi atlatabilmek ve oyalanmak için bir şeyler yazmayı düşündü. Yazacağı konuyu 1861 yılında Kuzey - Güney Savaşı'ndaki ailesinin ve dostlarının yaşadıkları olaylardan seçmeye karar verdi.

Margaret Mitchell, çocukluğundan beri büyüklerinden dinlediği savaş anılarını ve zenci olan dadısının anlattıklarından ve okul yıllarında öğrendiklerini 'Rüzgar Gibi Geçti' başlığı altında toplamayı planlamış ve romanını yazmaya başlamıştır.

8 sene süren yazma süresinden sonra bir yayın evi müdürü yazılanları görmek ister. Margaret Mitchell, önce yazdıklarını vermek istemezse de çevresindekilerin baskısı ve ricasıyla yazılarını Mr. Latham'a verir. Beğenilince, romanın basılması için izin istenir. Altı aylık bir hazırlık döneminden sonra, roman 30 Haziran 1936'da piyasaya sürülür.50.000 adet satılır.

Margaret Mitchell, 1936 yılında yayınladığı 'Gone with the Wind' (Rüzgar Gibi Geçti) adlı eserini yazana kadar, sıradan bir ev kadınıydı ve bu eser yayınlanınca, bir anda üne kavuştı. Rüzgar gibi geçti romanıyla, 1937 yılında Pulitzer Ödülü aldı. Filme de çekilen bu eser (başrollerini Vivien Leight ve Clark Gable oynadı) gerek edebiyat dünyasında, gerek sinema dünyasında, dünya klasikleri arasına girdi.

'Rüzgar Gibi Geçti' filme çekilmesi için 1939 yılı değeriyle dört milyon Amerikan doları harcanır. Film de romanı gibi gişe rekorları kırar. Ve on dalda 'Oscar' ödülüne layık görülür.

Margaret Mitchell, 16 Ağustos 1949 tarihinde ABD, Georgia eyaletinde Atlanta şehrinde bir trafik kazasında 49 yaşında ölmüştür.
kaynak: biyografi.info

Kitapları : 1936 - Gone with the Wind (Rüzgar Gibi Geçti)
Önemli : "Margaret Mitchell" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 675 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Margaret Mitchell - Margaret Mitchell

Margaret Mitchell

ABD, Yazar
Doğum Tarihi : 8 Kasım 1900
Ölüm Tarihi : 16 Ağustos 1949
Akrep Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler