Mansur Yavaş  - Mansur Yavaş Mansur Yavaş kimdir? Mansur Yavaş sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Türk Avukat ve Siyasetçi Mansur Yavaş hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Mansur Yavaş Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Mansur Yavaş 23 Mayıs 1955; Beypazarı, Ankara'da dünyaya gelmiştir. Türk avukat, siyasetçi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı. 1999-2009 yılları arasında Beypazarı Belediye Başkanlığı yapmıştır. 2009, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmuş ve Cumhuriyet Halk Partisi adayı olarak katıldığı 2019 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Hayatı Mansur Yavaş, Ahmet Sadık Yavaş ve Havva Yavaş'ın çocuğu olarak 1955 yılında Ankara'nın Beypazarı ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı'nda tamamladı. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini 1983 yılında tamamladı. Askeri savcı olarak yaptığı askerlik sonrasında Yavaş, Beypazarı'nda 13 yıl boyunca serbest avukatlık yaptı.

Siyasi kariyeri Siyasete olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yıllarında Belediye Meclis üyeliği yaptıktan sonra, 1994 yılında MHP'den Beypazarı Belediye Başkan adayı oldu, fakat seçilemedi.

Beypazarı Belediye Başkanlığı 18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP'den aday olup 8.500 oy alarak, yüzde 51 oy oranıyla Beypazarı Belediye Başkanı oldu. Yavaş, 18 Nisan 2004 tarihinde yapılan seçimlerde oylarını artırarak, yüzde 55 oy oranı ve 11 bin oy ile yeniden Beypazarı Belediye Başkanı seçildi.

2009 ve 2014 yerel seçimleri Mansur Yavaş, iki dönem Beypazarı Belediye Başkanı olarak görev yaptıktan sonra 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde MHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu, ancak yüzde 27 oy alarak rakipleri İbrahim Melih Gökçek ve Murat Karayalçın'ın ardından seçimi üçüncü sırada tamamladı.

2014 yerel seçimlerinde partisi MHP tarafından tekrar aday gösterilmemesi nedeniyle CHP'ye katılması gündeme geldi ve 21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğine kabul edildi. Yavaş daha sonra, CHP Parti Meclisi tarafından 2014 Türkiye yerel seçimleri’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ilan edildi ve 30 Mart 2014 tarihinde yapılan seçimlerde Ankara'daki oyların yüzde 43,8'ini almayı başardı, fakat seçimi 32.187 oy farkla kaybetti. 17 Nisan 2016 tarihinde CHP üyeliğinden istifa etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi Mansur Yavaş, 18 Aralık 2018 tarihinde yapılan CHP Parti Meclisi toplantısında, 2019 Türkiye yerel seçimleri’nde CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlendi. 31 Mart 2019'da gerçekleştirilen yerel seçimlerde, Ankara'da oyların yüzde 50,93'ünü aldı ve seçim sonuçlarına itiraz sürecinin tamamlanması sonrasında 8 Nisan 2019 tarihinde YSK’dan mazbatasını alarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başladı.

Büyükşehir belediye başkanlığı döneminde çoğunlukla dar gelirli ailelere yönelik sosyal yardımlaşma projeleri ön plana çıkan Mansur Yavaş, görevdeki ilk 100 gününde; belediye binasının girişine ve içindeki tabelalara, çözüm süreci sırasında kaldırılan "T.C." ibaresini yeniden ekletti, belediye meclis toplantılarını ve ihaleleri Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlamaya başladı, dini bayramların yanı sıra millî bayramlarda da ücretsiz ulaşım hizmetini başlattı, kendi makam aracı dahil olmak üzere polis, itfaiye, zabıta gibi zorunlu araçlar dışındaki belediye araçlarının çakar lambalarını söktürdü, 13 sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesinin ardından konuyla ilgili açılan davaya müdahil oldu, sokak hayvanları çalıştayı düzenledi,Ankara Kent Konseyi toplandı,belediye 136.579.402 TL bütçe fazlası verdi.

Görev onayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi sonrasında, Mansur Yavaş'ın görevdeki performansı hakkında kamuoyunun görüşünü ölçmeyi hedefleyen çeşitli araştırmalar yapılmıştır:

Ödülleri Beypazar Belediye Başkanı olduğu dönemde tarihî Beypazarı konaklarının restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla "2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi", Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, doğa savaşçılarının "Çevre Ödülü" gibi ödüller aldı. 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından "Yılın Belediye Başkanı" seçildi.

9 Aralık 2020 tarihinde Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından “9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü” kapsamında ''2020 Şeffaflık Ödüllüne'' layık görüldü.14 Eylül 2021 tarihinde "Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü'nü" kazandı.

Kişisel yaşamı 1986 yılında Nursen hanımla evlenen Mansur Yavaş'ın Çağlayan ve Armağan adlarında iki kızı vardır.

Kaynak: wikipedia.org
Önemli : "Mansur Yavaş " hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 275 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Mansur Yavaş  - Mansur Yavaş

Mansur Yavaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Türk Avukat ve Siyasetçi
Doğum Tarihi : 23 Mayıs 1995
İkizler Burcu

Mansur Yavaş Sözleri
Fazla Görüntülenen Sözleri

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler