Louis Brandeis - Louis Brandeis Louis Brandeis kimdir? Louis Brandeis sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda ABD, Avukat Louis Brandeis hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Louis Brandeis Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
ABD'li hukukçu. ABD tekellerini incelemiş ve emekçiler lehine olan yasaların çıkmasında etkili olmuştur.

13 Kasım 1856'da Louisville'de doğdu. Avrupa' daki 1848 devrimci hareketlerinden sonra Amerika' ya yerleşen Yahudi asıllı Bohemyalı bir aileden gelmekteydi. 1875'te girdiği Harvard Hukuk Fakültesi'ni henüz 21 yaşını tamamlamamış olmasına karşın Harvard Korporasyonu'nun aldığı özel bir kararla, 1877'de çok iyi bir dereceyle bitirdi. Aynı fakültede bir yıl çalıştıktan sonra baroya girdi.

Harvard Hukuk Fakültesi'nden 1886'da yapılan öğretmenlik teklifini kabul etmeyen Brandeis, Harvard mezunlarının oluşturduğu bir kurumun kurulmasına katkıda bulundu ve uzun yıllar boyunca bu kurumun başkanlığını yaptı. 1913'te ABD Başkanı Wilson'un danışmanı oldu. 1916-1939 arasında Yüksek Mahkeme üyeliği yapan Brandeis, ABD tarihinde bu mahkemeye seçilen ilk Yahudi asıllı üye idi. 5 Ekim 1941'de Washington D.C'de öldü.

1879'dan sonra Boston'da serbest çalışan Brandeis, tüketicilerin, sendikaların ve küçük tüccarların çıkarlarını, çoğu kez ücret almadan, savunduğu için 'halkın avukatı' olarak ün kazandı.

Brandeis, aynı zamanda sanayi işçilerine hukuksal güvence getirilmesi konusunda da çaba gösterdi. 1907-1914 arasında çeşitli eyaletlerdeki 'azami iş saati, asgari ücret' uygulamalarına karşı çıktı. 1908'de, kadın işçilerin iş saatlerini ve ücretlerini saptayan Oregon Yasası'm savunurken ortaya attığı ve 'Brandeis formülü' olarak anılan görüşe göre, yasaların hazırlanmasında iktisadi ve sosyolojik veriler, tarihsel deneyim ve uzmanların görüşleri dikkate alınmalıdır. Brandeis'in hayat sigortası şirketlerinin sömürüsüne karşı önerdiği sistem 1907'den sonra Massachusetts, New York ve Connecticut'ta uygulanmaya başladı.

Brandeis, 1890'da S.Warren'le birlikte, hukuk tarihi açısından önemli olan 'The Right To Privacy' (Mahremiyet Hakkı) adlı makalesini Harvard Law Review'da ('Harvard Hukuk Dergisi') yayımladı. Daha sonra, 1914'te yayımlanan Other People's Mo-ney and How the Bankers Use İt ('Başkalarının Parası ve Bankerler Bu Parayı Nasıl Kullanıyor'') adlı kitabında, yatırımcı bankerlerin ABD sanayii üzerindeki etkinliğini ve denetimini inceledi. Tekelleri ve tekelci uygulamaları sergileyen bu çalışma, 1914 tarihli Clayton Antitröst Yasası'nın ve Federal Ticaret Komisyonu Yasası'nın geçişini etkiledi.

Brandeis'e göre, federal sistemin korunabilmesi için, kanun koyucular, eyaletlerin değişen gereksinimlerine uygun yasalar yapmalıdırlar. İfade özgürlüğüyle kişi hak ve özgürlüklerinin önemine inanan Brandeis, bu özgürlüklerin korunabilmesi için devletin iktidar alanım genişletmeyi savunmuş, ancak devletin bireylerin yaşamlarına aşırı müdahalesine de karşı çıkmıştır.

Brandeis, güçlenen merkeziyetçilik eğilimine karşı, yerel yönetimlerin güçlendirilmesini savunmuştur. Bu amaçla 1924'ten sonra Louisville Üniversitesi'nde bir hukuk okulunun ve genel bir kitaplığın oluşturulması çalışmalarını desteklemiştir. Ölümünden 7 yıl sonra, 1948'de Waltham/Massachusetts'de adına Brandeis Üniversitesi kurulmuştur. 1912'den sonra Siyonizm'in savunucularından olan Brandeis, Filistin'de bir Yahudi devleti kurulması girişimlerini desteklemiştir.

Yapıtları (başlıca): Other People's Money, and How the Bankers Uselt, 1914, ('Başkalarının Parası ve Bankerler Bu Parayı Nasıl Kullanıyor'').

kaynak: A.M.Bickel, The Unpublished Opinions of Mr.Justice Brandeis: The Supreme Court at Work, 1957; A.T.Mason, Brandeis: A Free Man's Life, 1946
Önemli : "Louis Brandeis" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 502 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Louis Brandeis - Louis Brandeis

Louis Brandeis

ABD, Avukat
Doğum Tarihi : 13 Kasım 1856
Ölüm Tarihi : 5 Ekim 1941
Akrep Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler