Karen Horney - Karen Horney Karen Horney kimdir? Karen Horney sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Alman, ABD, Doktor, Psikanalist Karen Horney hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Karen Horney Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Alman asıllı, ABD'li doktor ve psikanalisttir. İlk feministlerdendir. Modern psikanalistler arasında yer alır. İlk kadın kuramcı olarak tarihe geçmiştir.

Horney, Hamburg şehrinde dünyaya gelmiştir. Annesi yaşam dolu yenilik ve özgürlükçü bir kadın olup; babası annesinden yaşlı, somurtkan oldukça dindar biridir. Horney, kuramının taşlarını kendi ailesinden, yaşanan sorunlarla oturtur. Abisi üniversite okurken, babası kendisinin cinsiyet faktörüne bağlı olarak okumasına engel olmuştur. Çünkü ailesine göre okumak, bir kadın için en gereksiz işti. Ayrıca babasının zekasını küçümsemesi, aşağılık bir insan olarak nitelendirmelerde bulunması Horney'i aşağılık, değersizlik, düşmanlık gibi olumsuz duygulara itmişti. Düşmanlığını, en yakını olan babası ve abisine beslemiştir. Yaşadığı bu olumsuz duygu tutumları, Horneyin psikanalistlik yolunda adımlarını ilerletmiştir. Horney kişiliğinin ilk çocukluk yıllarında geliştiği konusunda Freud 'la aynı fikirdedir. Fakat Horney kişiliğin freud'un bahsettiği üzere, dönemlere ayrılmasına ve kişinin gelişimini bir dönemde duracağı ve bir sonra ki evreye geçemeyeceğine karşıdır. çünkü Horneye göre kişilik sürekli gelişmektedir. dönemlere ayrılmasında takılıp kalması da söz konusu değildir. Ayrıca kişiliği freud gibi biyolojik temellerle değil sosyal temellerle açıklar.

kar3Horney Amerikalı hastaları üzerinde çalışırken, Avrupa da ki hastalarına benzemediklerini fark etmiştir. Freud'la ayrılan bir diğer noktada budur. Freud, evrensel biyolojik temellere bağlarken, Horney sosyo-kültürel açıdan ele almıştır. Horney, Freud'un çalıştığı dönemin şartları etkisinde kaldığını bu görüşüyle açıklar; ' Nörotikler ve onların tedavileri göz önüne alındığında Freud’un kötümserliği, insanın iyiliğine ve insanın gelişimine dair yanlış inanışlarından kaynaklanır. Freud insanın acı çekmeye veya mahvetmeye mahkum olduğunu varsayar. Benim görüşüm ise insanın kendi potansiyellerini geliştirme ve saygın biri olma istek ye yeteneğine sahip olduğu yönündedir…. İnanıyorum ki, insan değişebilir ve yaşadığı müddetçe değişikliklerin üstesinden gelebilir' (Horney, 1945, s. 19).

kar2Horney'in aile yaşamında babası ve abisine olan düşman tutumu, çalışma hayatında temel anksiyete bozukluğu adında ki görüşüne temel olmuştur. Bu teorisinin altında yatan sebep, bir çocukluğun düşmanca bir ortamda izole edilmiş ve yardımsız kalmasıdır. Anksiyete, ebeveynin çocuğuna yönelik davranışları sonucunda ortaya çıkar. Üstünlük tavrı, koruma eksikliği, sevgi eksikliği, tutarsızlık şiddet gibi.. Anksiyete doğuştan gelen bir bozukluk değildir. Sosyal ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişir.

Çocuk sosyo kültürel çevre de yaşanan çatışma ortamında, bazı çözümlere başvurur. Bu çözümler, kişilikte yerleşmiş olarak bulunursa, nörotik ihtiyaç adını alır. Anksiyete yeni bir davranış bozukluğu doğurur. Kişi Anksiyeteye karsı kendini savunma yollarına başvururken, nevrotik ihtiyaçlardan yararlanır.

Horney, nevrotik ihtiyacları üçe ayırır:

1) İtaatkar/ boyun eğen kişilik : Nevrotik, kabul görme beğenilme ihtiyacını insanlara ılımlı yaklaşarak giderir.
2) Bağımsız / kaygılı kaygısız kişilik: Nevrotik ideal benlik ve gerçek benliği arasında yaşadığı çatışma sonucu ideal benliğini ortaya koymak için bağımsız ve mükemmelliyetçi bir kişiliğe bürünür. İnsanlardan uzaklaşır.
3) Sardırgan kişilik : Nevrotik başarı taktir edilme güç kazanma ihtiyacını doyuma ulaşştırmak için saldırgan bir tutum sergiler. horney e göre nevrotiğin basvurdugu bu yollar gercekçi değildir. kişiyi kendi içinde yeni çatışmalara iter. Horney'in freuddan ayrılan bir diğer yönü ise, cinsel faktörlerin üstünlüğünü kabul etmemesidir.

Freud'a göre, kadınlar erkek cinsel organına özenme, kıskançlık gibi duygular besler. Horney ise bu görüşe karşı çıkmış ve erkeklerin kadınların rahmine olan kıskançlığına değinmiş ve bu kıskançlığın erkeklerde kadınları küçümseme, aşağılama, şiddet duygularına yönelttiğini savunmuştur. Böylece erkekler kıskançlıklarını bu duygularla bastırmış ve üstünlüklerini koruma yoluna gitmişlerdir.
yazar - kaynak: bilgiustam.com Hülya Ertürkler
Önemli : "Karen Horney" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 747 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Karen Horney - Karen Horney

Karen Horney

Alman, ABD, Doktor, Psikanalist
Doğum Tarihi : 16 Eylül 1885
Ölüm Tarihi : 4 Aralık 1952
Başak Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler