8 Aralık 2023 - Cuma

Justin Timberlake Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda ABD, Şarkıcı, Şarkı Yazarı, Oyuncu Justin Timberlake hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Justin Timberlake Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Justin Timberlake

Justin Timberlake - Justin Timberlake ABD, Şarkıcı, Şarkı Yazarı, Oyuncu
Doğum Tarihi : 31 Ocak 1981
Başak Burcu
Justin Randall Timberlake (d. 31 Ocak 1981), ABD'li şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu. Memphis, Tennessee'de doğan Timberlake, çocukken Star Search ve The All-New Mickey Mouse Club adlı televizyon programlarına katıldı. 1990'ların sonunda, ileride tüm zamanların en çok satan erkek müzik gruplarından biri olacak olan 'N Sync'nin iki solistinden biri ve en genç üyesi olarak ünlendi.

Grup müziğe ara verdiğinde Timberlake, solo stüdyo albümleri Justified (2002) ve FutureSex/LoveSounds'u (2006) yayımladı; ilk albümde "Cry Me a River" ve "Rock Your Body" hitleri bulunurken ikinci albüm ABD'de Billboard 200 listesine bir numaradan girdi ve Billboard Hot 100 listesinde bir numara olan "SexyBack", "My Love" ve "What Goes Around... Comes Around" single'larına yer verdi. İki albüm de dünya genelinde yedi milyondan fazla satınca Timberlake onyılın ticari olarak en başarılı şarkıcılardan biri oldu. 2007 ile 2012 arasında müzik kariyerine ara vererek oyunculuk kariyerine odaklandı; Sosyal Ağ, Kötü Öğretmen, Zamana Karşı ve Arkadaştan Öte filmlerinde başrolde yer aldı.

2013'te Timberlake, müzik kariyerine üçüncü ve dördüncü stüdyo albümleri The 20/20 Experience ve The 20/20 Experience ' 2 of 2 ile devam etti. Bunlardan ilki yılın en çok satan albümü olurken "Suit & Tie", "Mirrors" ve "Tunnel Vision" single'larına yer verdi. İkincisinden önce ise çıkış single'ı "Take Back the Night" yayımlandı ve bunu "TKO" ve "Not a Bad Thing" single'ları takip etti. Time dergisi, sanatçıyı 2007 ve 2013'te Dünyadaki En Etkili 100 İnsan listesine ekledi. Timberlake'in çalışmaları kendisine aralarında dokuz Grammy Ödülü ve dört Emmy Ödülü'nün de bulunduğu sayısız ödül kazandırdı. Diğer girişimleri arasında müzik şirketi Tennman Records, moda markası William Rast ve restoranlar Destino ve Southern Hospitality bulunmaktadır.

Timberlake 31 Ocak 1981'de Memphis, Tennessee'de Lynn Harless (kızlık soyadı Bomar) ve Randall Timberlake çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Memphis ve Millington arasında yer alan Shelby Forest adlı küçük bir yerde büyüdü. Timberlake'in babası'nın Lisa Perry ile yaptığı ikinci evliliğinden Jonathan (d. 1993) ve Steven Robert (d. 14 Ağustos 1998) adlı iki çocuğu bulunmaktadır. Üvey kız kardeşi Laura Katherine doğumundan kısa bir süre sonra 12 Mayıs 1997'de yaşamını yitirdi ve Timberlake *NSYNC albümünde kendisinden "My Angel in Heaven" olarak bahsetti. Şarkıcılığı seçmesinde Janet Jackson'ın etkisi olduğunu belirtti ve "Sadece durup şarkısını söylemiyordu. Enerjisi ve coşkusu beni büyüledi." dedi. Timberlake 11 yaşındayken Star Search adlı televizyon programına katıldı; "Justin Randall" adıyla country tarzında şarkılar söyledi. 1993 ve 1994'te ileride kız arkadaşı ve pop yıldızı olacak olan Britney Spears, birlikte turneye çıkacağı Christina Aguilera, aynı grupta yer alacağı JC Chasez ve oyuncu olacak olan Ryan Gosling ve Keri Russell ile The Mickey Mouse Club adlı programın kadrosunda yer aldı. 1995'te Timberlake ve Chasez, menajer Lou Pearlman tarafından organize edilen tamamı erkeklerden oluşan bir müzik grubuna üye oldular ve ortaya 'N Sync adlı grup çıktı.

1999'un başlarında Timberlake, The New Mickey Mouse Club'dan arkadaşı ve şarkıcı Britney Spears ile çıkmaya başladı. İkilinin ilişkisi Mart 2002'de beklenmedik bir şekilde son buldu. Timberlake Nisan 2003'te oyuncu Cameron Diaz ile Nickelodeon Kids' Choice Ödülleri'nde karşılaştıktan kısa bir süre sonra ilişki yaşamaya başladı. İlişkileri boyunca ayrıldıklarına yönelik yapılan spekülasyonlardan sonra, çift Aralık 2006'da, Diaz Timberlake'i Saturday Night Live'ın konuk sanatçısı olarak takdim ettikten kısa süre sonra ayrıldı.

Ocak 2007'de Timberlake, oyuncu Jessica Biel ile ilişki yaşamaya başladı. Aralık 2011'de nişanlanan çift, 19 Ekim 2012'de Fasano, İtalya'daki Borgo Egnazia adlı otelde evlendi. Timberlake ve Biel'ın Silas Randall Timberlake adlı oğlu, Nisan 2015'te dünyaya geldi.

Timberlake'in kazancını haber yapmaya 2008'de başlayan Forbes dergisi, sanatçının Haziran 2007 ile Haziran 2008 arasında müzik, turne ve reklamlardan $44 milyon kazandığını hesapladı. Buna göre Timberlake, Madonna ve Celine Dion'u geride bırakarak o zaman için dünyanın en çok kazanan dördüncü müzisyeni oldu. Celebrity 100 listesinde on ikinci ve "En Çok Kazanan 30 Yaşından Genç Ünlüler" listesinde ikinci sırada yer aldı. Billboard'a göre Timberlake, $31 milyon kazançla 2013'ün en zengin üçüncü müzisyeni oldu. 2014'teki Celebrity 100 listesinde $57 milyon kazançla yirmi altıncı sırada yer aldı.

Timberlake lirik tenor bir ses aralığına sahiptir. FutureSex/LoveSounds albümünün yapımında, Timberlake rock müzik ile ilgilendi. Bu esin şarkıların bestelenmesinde değil, kaydında kullanıldı. Timberlake "Şarkıyı bir rock and roll şarkıcısı gibi söylemek istedim, bir R&B şarkıcısı gibi değil." ifadesini kullandı. Etkilendikleriyle ilgili olarak "Eğer Justified Michael Jackson ve Stevie Wonder etkileri taşıdıysa, FutureSex/LoveSounds biraz daha David Bowie ve Prince izleri barındırıyor." dedi.[ INXS grubunun solisti Michael Hutchence, Arcade Fire, David Byrne, The Killers, The Strokes ve Radiohead, Timberlake'in etkilendiği diğer sanatçılardır.

Sanatçının R&B ve pop tarzlarına odaklanan önceki kayıtlarının aksine, FutureSex/LoveSounds belli bir tarza daha az yoğunlaştı, böylece daha fazla tarz temsil edildi. Timberlake bu durumu "Kendi müziğime olabildiğince geniş tarzlar eklemek istedim." sözleriyle açıkladı. Müzikal açıdan "karmaşık" bir albüm olan FutureSex/LoveSounds, rap, rock, funk, soul, gospel, new wave, opera ve dünya müziğinin birleşimidir. Entertainment Weekly albümün 'N Sync ve Justified'dan tarz olarak "ayrılış niteliğinde" olduğunu belirtti. "What Goes Around" tarz açısından Justified ile benzerlikler taşısa da, Timberlake bunun yeni albümde böyle bir benzerlik taşıyan tek şarkı olduğunu ifade etti. The 20/20 Experience, 1960'lar ve 1970'lerin rock müziğindeki geniş şarkı yapısından kısmen esinlenen bir neo soul albümüdür. Los Angeles Times'tan Mikael Wood, albümün ayrıntılı yapısının tutkulu olduğunu ve Stevie Wonder, Prince ve Michael Jackson geleneğini yansıttığını belirtti.

Los Angeles Times'tan eleştirmen Robert Hilburn, 2003'te Justified/Stripped Tour'u izledikten sonra Timberlake'in gösterisini övdü ve sanatçı hakkında "İyi bir gösteri ortaya koymak için gerekli olan usta içgüdülerle sahne için doğmuş. Kendisini sürekli ilgi odağı yapmak yerine, arada yetenekli bir topluluğun parçası olacak kadar rahattı." değerlendirmesini yaptı. 2013'te Timberlake; gitarcılar, dansçılar, geri vokaller, bateristler, basçılar, klavyeciler, bir perküsyoncu ve bir saksofoncudan oluşan Tennessee Kids adlı orkestrasını The 20/20 Experience World Tour'da tanıttı.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 608 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda ABD, Şarkıcı, Şarkı Yazarı, Oyuncu Justin Timberlake hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Justin Timberlake Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex