Jules Michelet - Jules Michelet Jules Michelet kimdir? Jules Michelet sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Fransız, Tarihçi Jules Michelet hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Jules Michelet Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Jules Michelet (d. 21 Ağustos 1798, Paris, Fransa; ö. 9 Şubat 1874, Hyeres, Fransa) 19. yüzyılın önemli bir Fransız tarihçisi olarak tanınır

Collège Rollin'de (Paris, 1821) ve École Normale Supérieure'de (1830) tedristen sonra Fransız Milli Arşiv'de şube başkanı olarak çalışmıştır. Michelet Demokrasi'nin inançlı bir taraftarı ve dahi Ruhban sınıfı'nın sert bir muhalifti. Yurtsever ruhluydu.

1838 yanında Académie des sciences morales et politiques'e üye olarak alınıp Collège de France'ta tarih profesörü olarak çalışmıştır.

Şubat 1848 Devrimi'nin etkileri iyice görülmeye başlayınca, derslerinde onları en fazla destekleyenlerden biri olan Michelet yine de siyasi hayata aktif katılmamıştır. Louis-Philippe devrinin sonunu onaylayarak izledi. Büyük eserini (Histoire de France) yavaşlatıp 1853 yılına kadar Histoire de la revolution française adlı coşkun ve birçok ciltten oluşan eserini yaratmıştır. III. Napolyon'un darbesinden sonra (2 Aralık 1851'de) Michelet gittikçe resmi pozisyonlarını kaybetti, çünkü hükümet üzerine yemin etmeyi reddetti. Sonraları töre ve felsefe bilimine dönüp vaktiyle çok okunmuş olan yazıları düzmüştür.

Michelet'in mezarı Paris'teki Père Lachaise Mezarlığı'nda bulunur.
Le peuple (Türkçe: Halk) adlı yazısında kütle kavramını siyaset ile tarih'te ilk olarak kullanır. Rönesans teriminin kökeni Fransızca'dır, Michelet tarafından ilk defa kullanılmış. Ertesi Jacob Burckhardt bu kavramı genel tanıttı.


Eserleri

Histoire de France, 16 cilt (1837'1867)
Des Jesuites (1843)
Le peuple (1846)
Rönesans Jules Michelet; Çeviren: Kazım Berker; İstanbul, 1989; ISBN 975-11-0106-9
L'Histoire de la Révolution francaise, 7 cilt (1847'1853). Türkçe: Fransız ihtilali tarihi (çev. Hamdi Varoğlu); Ankara, 1957; Milli Eğitim Bakanlığı
Les femmes de la révolution [1854]. Almanca: Die Frauen der Revolution; Frankfurt a.M., 1984; ISBN 3-458-32426-7
L'oiseau (1856)
La Sorcière (1862)
La Femme (1860)
La France devant l'Europe (Florenz 1871)
Önemli : "Jules Michelet" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 537 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Jules Michelet - Jules Michelet

Jules Michelet

Fransız, Tarihçi
Doğum Tarihi : 21 Ağustos 1798
Ölüm Tarihi : 9 Şubat 1874
Aslan Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler