Joseph Addison - Joseph Addison Joseph Addison kimdir? Joseph Addison sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda İngiliz, Deneme Yazarı, Şair, Siyasetçi Joseph Addison hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Joseph Addison Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Joseph Addison (1 Mayıs 1672 - 17 Haziran 1719), İngiliz deneme yazarı, şair ve siyasetçi. Lancelot Addison'ın en büyük oğludur.

İngiliz edebiyatçı, gazeteci ve politi­kacı. Dönemin kültür ortamını etki­leyen The Spectator gazetesinin başlı­ca yazarlarındandır. Wiltshire'da doğdu. Bir din adamının oğludur. 1691'de Oxford'u bitirdi, İtalya ve Fransa'ya uzun bir gezi yaptı. Edebiyat kültürü, özellikle klasik edebiyat bilgisi, çalışmalarını bu alanlarda geliştirmesine elve­rişliydi. Siyasi bağlılığın sağlayacağı himayenin yararları bir gereklilik haline geldiği için daha 1693 yılında Whigler'e katılmıştı. 1705'te Blenheim'de Fransızlar'a karşı kazanılan zaferi öven 'The Campaign' adlı şiiriyle partiye bağlılığı daha da güçlendi ve 1707'de parlamentoya seçildi. 1711'de Steel'in başlattığı The Spectator gazetesinde güncel konularda etkili yazılar yazdı. 1713'te yazdığı Cato adlı tarihi trajedisi, dönemin siyasi çekişmelerini hatırlattığı için büyük bâşarı sağladı. 1717'de hükümete alındı. Bir yıl görev yaptıktan sonra emekli oldu, 1719'da öldü.

Joseph Addison 18. yy İngilteresi'nin düşünce hayatını yönlendiren yazarlardan biridir. Gazetecili­ğe 1709 yılında Steel'in çıkardığı The Tatler'da başladı, daha sonra gene Steel'le birlikte The Spectator adlı bir günlük gazeteyi çıkardı (1711-1714). Moda­dan politikaya kadar her türlü güncel konuya yer veren bu gazetede Addison, yeni kültür değerleri yaratmayı amaçlıyordu. Gittikçe sayısı artan orta sınıf okur kitlesinin beklentilerini göz önünde bulundura­rak sert, alaycı eleştirilerden kaçınmış; okuyucuyu küçümsemeden eğiten yazılar yazmıştır. Politikada taraf olduğu halde partizanlığı yermiş, o dönemde muhafazakâr kanadı temsil eden Tory'lerle bir anlaş­ma temeli oluşturmaya çalışmıştır. Aydınlanma Çağı'nın ana kavramları olan 'akıl' ve 'sağduyu'ya inanmış bir kişi olarak kültür hayatında da aşırılıkları, katı inançları yumuşatmaya, uzlaştırmaya çalışmıştır. Bu amaca uygun olarak toplumun çeşitli kesimlerini temsil eden karakterler yaratmış, onlar aracılığıyla güncel konuları tartışmıştır. Yarattığı tipler arasında toprak aristokrasisini temsil eden Sir Roger de Coverly çok tutulmuştur.

Addison edebiyat alanında yazdığı bir dizi dene­meyle, eleştiri tarihinde de önemli yer tutar. Neo-klasik akımın egemen olduğu bir dönemde bu akımın klasik edebiyata bağlılığını, kuralcılığını eleştirmiştir. Bir sanat eserini belirli kurallara uyma ölçütüne göre değerlendiren anlayışı yermiştir. Zevklerin sanat ese­rine göre belirlenmesine karşı çıkmış, sanat eserinin zevke uyması gerektiği görüşünü savunmuştur. Bü­tün yazılarında 'yüksek bir zevk' in oluşmasına çalışmıştır. Addison'un eleştirmenliği genelde tutarsız sayılmakla birlikte, yaratma eyleminin kurallardan bağımsız olması gerektiği fikrini savunarak bir sonraki dönemin edebiyat anlayışına yaklaşması çağı için önemlidir.
kaynak: kimdirhayatieserleri.com
Önemli : "Joseph Addison" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 541 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Joseph Addison - Joseph Addison

Joseph Addison

İngiliz, Deneme Yazarı, Şair, Siyasetçi
Doğum Tarihi : 1 Mayıs 1672
Ölüm Tarihi : 17 Haziran 1719
Boğa Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler