Johann Heinrich Fussli - Johann Heinrich Fussli Johann Heinrich Fussli kimdir? Johann Heinrich Fussli sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda İsviçre, Ressam, Teknik Ressam, Sanat Yazarı Johann Heinrich Fussli hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Johann Heinrich Fussli Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Johann Heinrich Füssli (d. 7 Şubat 1741 - ö. 17 Nisan 1825) İsviçreli ressam, teknik ressam ve sanat yazarı. Yaşantısının büyük bir çoğunluğunu Birleşik Krallık'ta geçirmiştir.

İsviçre'de doğan Füssli, İngiltere'de romantizm'in önemli sembollerinden birisi olmuştur. Portre ressamı olan Füssli, Johann Caspar Füssli'nin oğludur. Ressamlıktan önce rahiplik için eğitim alan Füssli daha sonra 1761'de papazlık rütbeleri almıştır. 1765 tarihinde, İngiliz büyükelçinin çizimlerini beğenmesi üzerine yaptığı bir öneri ile Berlin'den Londra'ya gelmiştir. Joshua Reynolds Füssli'yi resme yönlendirmiştir. 1770 ile 1778 yılları arasında İtalya'da kalmıştır. İtalyan rönesans dönemi ressamlarından Michelangelo'nun sitilini kendisine örnek almıştır. Daha sonra, The Nightmare ismiyle bilinen tablosunu Detroit Sanat Enstitüsü'nde sergilemiştir. 1782 yılında, yaptığı tablonun Kraliyet Sanat Akademisi'nde sergilenmesiyle şöhreti artmıştır.

Füssli, John Boydell'in Shakespeare Galerisi için birkaç resim yapmıştır. 1799'da Milton Galeri isminde, kendi çalışmalarından oluşan 47 eserlik bir sergi açmıştır. Füssli, sağlıklı bir hayat yaşadıktan sonra, Kontes Guildford'un Putney Hill'de bulunan evinde 84 yaşında ölmüştür. St Paul Katedrali mezarlığına gömülmüştür.
Önemli : "Johann Heinrich Fussli" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 678 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Johann Heinrich Fussli - Johann Heinrich Fussli

Johann Heinrich Fussli

İsviçre, Ressam, Teknik Ressam, Sanat Yazarı
Doğum Tarihi : 7 Şubat 1741
Ölüm Tarihi : 17 Nisan 1825
Başak Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler