Jean Baptiste Colbert - Jean Baptiste Colbert Jean Baptiste Colbert kimdir? Jean Baptiste Colbert sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Politikacı, İktisatçı Jean Baptiste Colbert hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Jean Baptiste Colbert Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Jean-Baptiste Colbert; Franız iktisatçısı, siyaset adamıdır (reims 1619-Paris 1683).

1651'de Kral XIV. Louis' in baş danışmanı Kardinal Mazarin'in hizmetine girdi. Kısa sürede kralın güvenini kazanarak gelirlerden sorumlu Fouquet'nin yerine geçti (1661), 1665′ te genel denetçiliğe getirildi, 1668'de de saray danışmanı oldu. Halkı bezdiren vergileri (baş vergisi) kaldırarak dolaysız vergileri artırdı, el üretimlerini loncalar biçiminde örgütledi, gümrüklerde koruyucu önlemler alarak devletçi bir uygulamaya girdi. 1668'de Fransız Bilimler akademisi'ni kurdu. Bunu 1667'de Paris Gözlemevi, 1669′ da Müzik, 1671'de Mimarlık akademileri izledi. 1669'da Donanma danışmanlığını da üstlendi. Kurduğu güçlü donanmayla Hollanda ve İngiltere'nin önüne geçerek Kanada, Uzakdoğu ve Hindistan'ın batısında Fransız sömürgelerinin yerleşmesini sağladı. Fransa' nın etkinliğini artırması 1672'de Hollanda ile savaşa yol açtı. Bu arada para basarak giderleri karşıladığı için halk tepki gösterdi. Tarıma ikinci derecede önem vermesi, Fransa'da tarımın gerilemesine ve köylülerin ezilmesine yol açtı.

Maliye ve ekonomi alanındaki uygulamalarıyla merkantilizm, Fransa' da uzun süre devlet politikası olarak benimsendi. Korumacı, müdahaleci ve katı devletçi uygulamaları el sanatlarının giderek etkin uğraş alanı olmasına ve üretiminin artmasına yol açtı. Bu olgu Fransa'da endüstrinin emekleme dönemine girmesini sağladı. Gelir ve giderleri üç defter biçiminde tutarak çağdaş devlet muhasebesinin ilk adımlarını attı. Ekonomi alanında uygulamaları Colbertçi ticaret ve tarım kesimlerinde tepki görmesine karşın 19. yüzyıl sonlarına kadar varlığını korumuştur.

Kaynak: nkfu
Önemli : "Jean Baptiste Colbert" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 532 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Jean Baptiste Colbert - Jean Baptiste Colbert

Jean Baptiste Colbert

Politikacı, İktisatçı
Doğum Tarihi : 29 Ağustos 1619
Ölüm Tarihi : 6 Eylül 1683
Başak Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler