James Madison - James Madison James Madison kimdir? James Madison sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda ABD, Politikacı, Avukat, Yazar James Madison hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca James Madison Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
James Madison (d. 16 Mart 1751, Port Conway, Virjinya - ö. 28 Haziran 1836, Montpelier, Virjinya), Amerika Birleşik Devletlerinin 4. Başkanı ve siyaset felsefecisi.

1801-1809 yılları arasında dışişleri bakanı olarak görev yapan Madison, 1809-1817 arasında devlet başkanlığı yapmıştır.

James Madison, 1751 yılında, (yani henüz ortada Amerika Birleşik Devletleri adında bir ülke yokken) Virginia'da dünyaya geldi. Tütün tarlalarına sahip olan, varlıklı bir ailenin çocuğuydu ve gençlik yıllarında bu işle iştigal etti. 18 yaşına geldiğinde, bugün Princeton Üniversitesi olarak bilinen New Jersey Fakültesi'nde tarih ve politika alanındaki eğitimine başladı ve sağlığını bozacak seviyede ciddi ve yoğun bir çalışma neticesinde 2 yıl sonra mezun oldu. Aynı üniversitede bir yıl süreyle teoloji alanında yüksek lisans çalışması yaptıktan sonra Virginia'ya geri döndü ve takip eden yıllarda ' genç yaşına rağmen ' eyalet yönetiminin çeşitli alanlarında kayda değer başarılara imza attı. Bunlar arasında, 25 yaşında, politik idare ve hukuk alanında kendisini çok iyi bir şekilde yetiştirmiş bir insan olarak Virginia eyaleti anayasasının hazırlanmasına katkıda bulunabilmiş olması sayılabilir.

İlgili dönem, Kuzey Amerika'nın tarihi adına belirleyiciliği olan çok sayıda gelişmenin yaşandığı bir dönemdi. Örneğin, Madison, 1770′li yıllarda (kadim dostu Thomas Jefferson'ın da yardımıyla) politik idareler hakkında tarih boyunca yazılmış olan bütün temel eserleri edinmeye ve incelemeye devam ederken, George Washington da İngilizlere karşı Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nı (1775-1783) vermekteydi. Bağımsızlık Bildirgesi'nin imzalanması (1776), 13 koloniden oluşan konfederasyonun yönetim şeklini belirleyen Konfederasyon Kanunları'nın hazırlanması (1777) ve yürürlüğe girmesi (1781), hep o yıllarda gerçekleşmişti.

ABD'nin Doğuşu ve James Madison
Bağımsızlık Savaşı kazanıldıktan 4 yıl sonra, James Madison, Amerika'nın kuruluş ilkelerine esas teşkil edecek temel konularda adımlar atmaya başladı. Zira Madison, birliğin devamı adına güçlü bir federal hükümetin varlığının son derece önemli olduğuna inanıyor, yürürlükte olan Konfederasyon Kanunları'nın ise birliği ve huzuru muhafaza adına yetersiz olduklarını düşünüyordu. 1786 yılında Annapolis'te düzenlenen (ve sadece 5 eyaletin katıldığı) bir toplantıda çözülemeyen kimi sorunlar, 1787 yazında Philadelphia'da gerçekleştirilmesi planlanan bir başka toplantıya ertelenmişti. Madison, söz konusu toplantıya geniş bir katılımın olmasını son derece önemli buluyordu. Amacı, daha güçlü bir birlik tesis etme adına hazırladığı, yeni bir yönetim biçimi öngören Virginia Planı'nı hayata geçirmek ve Konfederasyon Kanunları'nı ortadan kaldırmaktı. Ancak Madison delegelere radikal bir yenilikten söz etmiyor, sadece Konfederasyon Kanunları'nı değiştirmek üzere bir araya gelineceğini söylüyordu. Bağımsızlık Savaşı'nın da sona ermesiyle artık bir savaş kahramanı olmuş olan George Washington, Virginia'nın Mount Vernon şehrinde kişisel sorunlarıyla meşgul olduğundan, Madison'ın ısrarlı davetlerini her seferinde reddetse de, James Madison yine de delegelere George Washington'ın da orada olacağını söylemeye ve bu şekilde katılımı teşvik etmeye devam ediyordu.
En sonunda Philadelphia Toplantısı (George Washington'ın da katılımıyla) planlandığı gibi gerçekleşti ve yaklaşık dört ay sürdü. Toplantı boyunca Madison'ın hazırladığı Virginia Planı da dahil olmak üzere pek çok teklif değerlendirildi. Sonuç itibariyle pek çok yönü değiştirilmiş olsa da, Virginia Planı'nın esas alınmasıyla şekillenen ve günümüzde halen yürürlükte olan ABD Anayasası ortaya çıkmış oldu.1 Ancak toplantıya katılan en genç delege olan James Madison'a göre, güçlü bir birliğin ve bireysel hakların teminat altına alındığı bir anayasa adına bu kadarı yeterli değildi.

Haklar Kanunu (Bill of Rights) ve James Madison
ABD Anayasası'nda kimi ek düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünen Alexander Hamilton, John Jay ve James Madison, 1787 ve 1788 yıllarında bugün 'Federalist Papers' olarak tanımlanan çeşitli makaleler kaleme almaya başladılar. Cumhuriyetçi prensipler doğrultusunda kaleme alınan 85 makaleden oluşan Federalist Papers, zamanın gazetelerinde yayınlandı ve büyük ilgi gördü. Gerek ufuk açan politika teorileri içermesi, gerekse ABD Anayasası'nın yorumlanmasında birincil kaynaklar arasında değerlendirilmesi itibariyle, Federalist Papers'ın bugün itibariyle yarı-efsanevi bir hüviyete sahip olduğu söylenebilir.

ABD Anayasası'nın onaylanmasının ardından, 1789 yılının Mart ayında New York'taki Federal Salon'da yapılan (ABD tarihinin ilk) Kongre toplantısında, aralarında (Virginia eyaleti temsilcisi) Madison'ın da bulunduğu pek çok kongre üyesi, ABD Anayasası'nın bireysel hakları teminat altına alma adına yeterli olmadığını ve hazırlanacak bir Haklar Kanunu'nun anayasaya eklenmesi gerektiğini dile getirdi. Kısa bir süre sonra, Madison, 12 maddelik Haklar Kanunu'nu Kongre'nin onayına sundu ve Aralık ayında bu maddelerden 10′u ABD Anayasası'na eklendi.
kaynak derin sular
Önemli : "James Madison" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 710 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

James Madison - James Madison

James Madison

ABD, Politikacı, Avukat, Yazar
Doğum Tarihi : 16 Mart 1751
Ölüm Tarihi : 28 Haziran 1836
Balık Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler