8 Aralık 2023 - Cuma

Jacques Audiberti Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Fransız, Şair, Oyun Yazarı Jacques Audiberti hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Jacques Audiberti Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Jacques Audiberti

Jacques Audiberti - Jacques Audiberti Fransız, Şair, Oyun Yazarı
Doğum Tarihi : 25 Mart 1899
Ölüm Tarihi : 10 Temmuz 1965
Koç Burcu
Fransız şair, roman ve oyun yazarı. Modern tiyatronun oluşumuna katkıda bulunmuştur.

Antibes'te doğdu. Antibes Koleji'ni bitirdikten sonra Güney Fransa'da gazeteciliğe başladı. 1925 yılında Paris'e taşındı. Le Journal ve Le Petit Parisien gibi gazete ve dergilerde çalıştı. Bu yıllarda Paris'teki sanat ve edebiyat çevreleriyle tanışan Audiberti, Apollinaire ve Paul Valery gibi büyük şairlerle yakın ilişkiler kurdu. Race des hommes ('insanlığın Irkı') adlı şiir kitabıyla 1937 Mallarme Ödülü'nü, 1965'te ise Büyük Edebiyat Ödülü ile Eleştirmenler Ödülü' nü kazandı. Ömrünün son yıllarım yakalandığı ölümcül hastalığın ilerlemelerini günlükler halinde kaydetmekle geçiren Audiberti, Paris'te öldü.

1946'da yazılan ve yazarın en çok tanınan oyunu Quoat-Quoat, başkaları tarafından piyon olarak kullanılan genç ve romantik bir adamın, benimsediği kişiliği reddetmek yerine ölümü yeğlemesini anlatır. 'Kötülük' yaygın bir tema olarak Audiberti'nin oyunlarında kendisini sık sık gösterir; Le mal court (Kötülük Kol Geziyor) deneyimsiz bir genç kızın kötülükle ilk karşılaşmasında, mahvolmak yerine kötülüğü kabullenmeyi seçmesinin acıklı öyküsünü anlatır. 1956'da yazdığı La hoberaute ('Şahin') Audiberti'nin ölçütlerine göre'sözümona uygar' dünyanın bozucu etkileri altında yıkılmaya mahkûm olan saf ve tepıiz bir sevginin çözülüşünden söz eder.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 466 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Jacques Audiberti Sözleri
Fazla Görüntülenen Sözleri

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Fransız, Şair, Oyun Yazarı Jacques Audiberti hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Jacques Audiberti Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex