7 Aralık 2023 - Perşembe

Jacob Riis Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda ABD, Gazeteci, Fotoğrafçı Jacob Riis hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Jacob Riis Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Jacob Riis

Jacob Riis - Jacob Riis ABD, Gazeteci, Fotoğrafçı

Jacob August Riis (3 Mayıs 1849 - 26 Mayıs 1914) gazeteci ve sosyal belgesel fotoğrafçı "muckraking", Danimarkalı bir Amerikalı sosyal reformcu oldu. O, New York'ta yoksullaşmış yardım yaptığı fotoğrafik ve gazetecilik yeteneklerini kullanarak için bilinir; O yoksul New Yorklular onun üretken yazıları ve fotoğraf çoğunun konu edildi. O insani Lawrence Veiller yardımı ile New York'ta "model Apartmanların" uygulanmasını onayladı. Ayrıca, yeni uygulanabilir gündelik fotoğrafçılığın en ünlü savunucularından biri olarak, o Fotoğrafta flaş onun çok erken benimsenmesine fotoğraf babalarından biri olarak kabul edilir. New York'ta yaşarken, Riis yoksulluğu deneyimli ve gecekondu yaşam kalitesi hakkında yazılı bir polis muhabiri oldu. O orta ve üst sınıfların kendi yaşam koşullarını teşhir ederek yoksul insanların kötü yaşam koşullarını hafifletmek için çalıştı.

#Ribe, Danimarka doğumlu, Jacob Riis 15 çocuk üçüncü oldu Niels Edward Riis, yerel Ribe gazetesi için bir öğretmen ve zaman zaman yazar, ve Carolina Riis (kızlık soyadı Bendsine Lundholme arasında (biri, bir yetim yeğeni, teşvik edildi) ), bir ev kadını.15 arasında, sadece Jacob, bir kardeş ve üvey kardeş yirminci yüzyıla kadar sürdü. Riis olan okul Riis bozan memnun, ve okumak (ve onun İngilizce aracılığıyla geliştirmek) Charles Dickens dergisini Tüm Yıl Boyunca ve James Fenimore Cooper romanları onu ikna babası tarafından etkilenmiştir.

Jacob mutlu bir çocukluk geçirdim, ama kardeşi Theodor, ondan daha genç bir yıl, boğuldu zaman on bir yaşındayken trajedi yaşadı. Annesinin acısını asla unutmadı.

Yaşı on ya da oniki yılda, kendisine ait her şeyi para bağışladı ve bakımsız bir evde yaşayan fakir bir ailenin Ribe verdi şartıyla, onlar temizlenmiş söyledi.Kiracılar para ve yükümlü aldı; annesini söyledim, o yardım etmeye gitti.

Babası Yakup edebi kariyeri olurdu umuyordu rağmen, Jacob marangoz olmak istedim. O 16 yaşındayken, o Elisabeth Gjørtz, o bir çırak marangoz olarak çalışmış olan şirketin sahibi 12 yaşındaki evlatlık kızı düşkün oldu.Babası çocuğun ahmak dikkatini onaylanmadı ve Riis Kopenhag'da yaptığı marangozluk çıraklık tamamlamak zorunda kaldı. Riis yaş bölgedeki kötü bir iş durumuna göre ümidi 19. En 1868'de Ribe'dan döndü ve onun evlilik teklifine Gjørtz en beğenmemek tarafından, Riis ABD'ye göç etmeye karar verdi.

Riis süredir vardı o daha canlı sözlerinin ifade verebilir daha yazdı hangi sefalet göstermek için nasıl merak. O çizim çalıştı, ama bu beceriksiz. Fotoğraf plakaları emülsiyon olarak 1880'lerin kamera mercekleri yavaş; fotoğrafçılık ve böylece karanlık iç mekanlar yaşam koşulları hakkında bildirdiği için herhangi bir kullanım değildi. Erken 1887 yılında, ancak, Riis okumak için ürküyor "bir yolu keşfedildi olmuştu [...] El feneri ile resim çekmek için. Karanlık köşe böyle fotoğraflandı olabilir."Alman yenilik, Adolf Miethe ve Johannes Gaedicke tarafından, flaş toz potasyum klorat ve katma istikrar için bazı antimon sülfür ile magnezyum karışımı oldu;toz kartuşları atılan bir tabanca benzeri bir aygıt kullanılmıştır. Bu flaş fotoğrafçılığın giriş oldu.

Flaş potansiyelini tanıma, Riis bir arkadaşımı, Dr John Nagle, aynı zamanda keskin bir amatör fotoğrafçı oldu İl Sağlık Müdürlüğü Vital İstatistik Bürosu şefi. Nagle iki fotoğrafçı arkadaş, Henry Piffard ve Richard Çapa Lawrence bulundu ve bunlardan dört gecekondu fotoğraflamak başladı. Onların İlk rapor 12 Şubat 1888 tarihinde New York gazetesinde Sun yayınlandı; o ", bir Long Island kilise ve New York'ta bir polis muhabiri deacon iki asaletler pratikte olmasa, onun şahsında birleştiren enerjik bir beyefendi," olarak yazar açıklanan Riis tarafından imzalanmamış bir makale vardı."Gece ve gündüz Gotham'ın suç ve sefalet resimler" adında bir ders için bir temel "olarak açıklanan 'Diğer Yarım:. Bu Yaşıyor ve New York'ta Öldü nasıl' kilise ve Pazar okul sergileri ve benzeri de vermek. "Makale fotoğraflara göre oniki çizimler tarafından izah edildi.

Riis ve onun fotoğrafçılar flaş fotoğrafçılığı kullanmak için ilk Amerikalılar arasındaydı. Tabanca lambalar tehlikeli ve tehdit baktı, ve yakında Riis bir tavada magnezyum tozu yaktı olduğu başka bir yöntemle değiştirilmesi olacaktır.Süreci, objektif kapağını çıkardıktan flaş tozu ateşleyecek ve objektif kapağının değiştirilmesi dahil;flaş tozu tutuşturmak için alınan süresi bazen flaş tarafından oluşturulan bulanıklığı görünür bir görüntü sağladı.

Riis ilk geç saatlere yakında yorgun ekibi ve Riis diğer yardım bulmak zorundaydı. Hem onun yardımcıları tembel ve bir Riis ödemişti için plakaları satan, sahtekâr oldu. Riis başarıyla mahkemede dava açtı. Nagle Riis kendine yeterli hale gelmesi gerektiğini önerdi, böylece Ocak 1888 yılında Riis bir 4 × 5 kutu kamera, plateholders, geliştirilmesi ve baskı için bir tripod ve ekipman için 25 $ ödedi. O iki poz verme, uygulama Hart Adası'nda çömlekçi alan mezarlığa ekipman aldı.Sonuç ciddiye pozlanmış ama başarılı oldu.

Bazı üç yıl için Riis amatör profesyonellerden yaptırılan başkaları, bağışlarla kendi fotoğraf birleştirildi ve onun fotografik arşiv için temelini oluşturan bütün bunlar fener slaytlar, satın aldı.

İşini çok geceleri yapıldı çünkü, o fakir ve suç ile karşı karşıya sıkıntılar New York gecekondu, karanlık sokaklarda, apartman daire ve "bayat bira" dalışların kötü unsurları fotoğraf başardı ve belgelenmiş özellikle ünlü Mulberry Street yakınında.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 929 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda ABD, Gazeteci, Fotoğrafçı Jacob Riis hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Jacob Riis Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex