21 Şubat 2024 - Çarşamba

İslam Çupi Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Gazeteci, Spor Yazarı İslam Çupi hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca İslam Çupi Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

İslam Çupi

İslam Çupi - İslam Çupi Gazeteci, Spor Yazarı
Doğum Tarihi : 1932
Ölüm Tarihi : 6 Şubat 2001
İslam Çupi (d. 1932, Tiran - ö. 6 Şubat 2001, İstanbul), Basın Şeref Kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteci, spor yazarı.

1932'de Tiran'da, Arnavut kralı Ahmet Zogu'nun başyaveri Allaman Çupi ile Nadiye Çupi çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1940'larda ailesiyle birlikte Arnavutluk'tan Türkiye'ye göç etti. 1951 yılında Vefa Lisesi'ni bitirdi. 1957'de Günlük Spor Gazetesi'nde muhabir olarak gazeteciliğe başladı. Bir dönem amatör olarak futbol oynadı. Son Havadis, Türkiye Spor, Yeni İstanbul, Akşam, Tercüman gibi gazetelerde çalıştı. 1981'de Milliyet'in spor müdürü Namık Sevik'in çağrısı üzerine hayatının sonuna kadar ayrılmayacağı Milliyet Gazetesi'ne geçti ve "Pazarın Ertesi" isimli köşesinde yazdı. Gazetecilik yaşamı boyunca değişik alanlarda 26 ödül kazandı. Bir dönem Türkiye Spor Yazarları Derneği asbaşkanlığı görevini üstlendi. Fransızca biliyordu.

1995 yılında yayımlanan "Hey Gidi İstanbul" isimli bir kitap yazmıştır. Ayrıca vefatından sonra yazılarının derlendiği "Futbolun Ölümü" ve "Olaylar, sağ bekin lahana dolmasını yemesiyle başladı" isimli kitaplar yayımlanmıştır.

44 yıllık gazeteci olan İslam Çupi tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi'nde anî kalp durması sonucu 6 Şubat 2001'de hayatını kaybetti.

İslam Çupi yazılarını daima kurşun kalem ile yazardı. 20 Ocak 2006 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimi Şükrü Saracoğlu Stadyumu basın tribününe İslam Çupi adını vermiştir.

Hakkında söylenenler
Çevresi tarafından "Spor yazarlarının Balzac'ı", "Arnavut prensi", "Mavi gözlü dev", "Baba" diye anılırdı.

Vefatından sonra hakkında Milliyet Gazetesi'nde çıkan bir yazıdan: "İslam Çupi gibi olmak!" Spor yazarlığına her başlayanın hedefi buydu. Hâlâ da bu! Aralarından büyük gazeteciler, ünlü muhabirler, yazarlar, müdürler çıktı. Ama hiç kimse İslam Çupi olamadı.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 402 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Gazeteci, Spor Yazarı İslam Çupi hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca İslam Çupi Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2024 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex