Henry Wadsworth Longfellow - Henry Wadsworth Longfellow Henry Wadsworth Longfellow kimdir? Henry Wadsworth Longfellow sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda ABD, Şair Henry Wadsworth Longfellow hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Henry Wadsworth Longfellow Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Henry Wadsworth Longfellow (27 Şubat 1807 - 24 Mart 1882), ABD'li şair.

Yazarlığa ilk kez Amerikan İngilizcesine tercüme ettiği Dante'nin "İlahi Komedya" adlı eseri ile başlamış ve Fireside Poets (Şöminebaşı Şairleri) adlı edebiyat akımını benimseyen şairlere katılarak bu akımın beşinci üyesi olmuştur.Maine'de doğmuştur.Longfellow 1807 yılında Portland, Maine'de Stephen ve Zilpah çiftinin çocuğu olara dünyaya geldi ve bugün Wadsworth-Longfellow House olarak bilinen evde büyüdü.

Babası bir avukattı. Anne tarafından dedesi Amerikan Devrim Savaşın'da bir generaldi. Longfellow'un Stephen (1805), Elizabeth (1808), Anne (1810), Alexander (1814), Mary (1816), Ellen (1818) ve Samuel (1819) adlarında yedi kardeşi vardı.

Henüz üç yaşındayken anaokulu seviyesinde bir okula yazdırıldı. Altı yaşında Portland Academy'ye girdiğinde okuma ve yazmayı oldukça iyi biliyordu. 14 yaşına kadar burada kalan Longfellow 1822'de Bowdoin College'a girdi. Bowodin'de yaşamı boyunca dost kalacağı Nathaniel Hawthorne ile tanıştı.

1825'te eğitimini tamamladığında Bowdoin College 'de (Bowdoin Yüksekokulu) öğretim üyeliği önerildi. Bu vaziyette,ilk olarak zamanın bir çoğunu Avrupada dil üzerine daha fazla araştırma fırsatı buldu. Bu Avrupa turunu 1826-1829 yılları arasında yaparken Biritanya,Fransa,Almanya,Hollanda,İtalya ve İspanya'yı gezdi.Fakültede bulunduğu sıralarda Fransızca ders kitabı yazdı, İtalyanca ve İspanyolca seyahat klavuzu hazırladı.

1834'de Smith Üniversitesi'nde Fransızca ve İspanyolca Öğretim Üyeliği yapması teklif edildiğinde o bu öneriyi ya burda yalnızca bir yıl çalışması şartıyla yahut da Almancasını ilerletmek için Avrupa'ya gitmek şartıyla kabul etti.

Birleşik Amerika'dan 1836 yılında geri döndüğünde,Longfellow Harvard Üniversitesi'nde işe alındı.Cambridge'de ikamet etti,yaşaması için dinlenmesi gerekliydi ve o çok bitkin olmasına rağmen Nahant'da kaldı. "Voices of the Night"(Gece Düşünceleri)'ni 1839'da ve "Ballads and Other Poems"(Şiirsel Öykü ve Diğer Şiirler)'i ise "The Village Blacksmith"(Demirci Köyü)ile beraber 1841 yılında neşretti.

Longfellow,Frances Fanny Appleton'a kur yaptığı dönemde,Nathan Appleton Boston'un varlıklı fabrikatörlerindendi.Longfellow kur yapması süresince,sık sık Boston'daki evinden Harvard'a kadar yürüyor,Charles River(Charles Nehri)'dan West Boston Bridge(Batı Boston Köprüsü)aracılığıyla karşıya geçiyordu(Bu köprü sonradan yıkılmılştı.Yeni köprü ise 1906 yılında yine eski yerine koyuldu.Neticede köprünün eski adı değiştirildi ve yeni adı Longfellow Bridge oldu)Bu gidip gelmeler yedi yıl sonra son buldu ve Fanny,Longfellow'la nihayet 1843 yılnda evlendi. Nathan Appleton House'u satın aldı, Charles River'in onlara bir evlilik hediyesi olmasına göz yumdu.

Longfellow'un Fanny'e olan aşkını anlatmak için ona ithafen 1845 yılının Ekim ayında yazdığı bir aşk şiiri olan sone"The Evening Star(Akşam Yıldızı)'dan bazı dizeler şöyledir:" "Ey canım sevgilim,sevimli Venüs'üm!Sabahım ve ey akşam yıldızı aşkım!"

O ve Fanny'in 6 adet çocuğu vardı:

Charles Appleton (1844-1893)
Ernest Wadsworth (1845-1921)
Fanny (1847-1848)
Alice Mary (1850-1928)
Edith (1853-1915)
Anne Allegra (1855-1934).
En genç çocuk olan Fanny 7 Nisan 1847'de doğduğunda Dr. Nathan Cooley ilk olarak onu hemen Birleşik Amerika tarafından koruma altına aldırdı.

Longfellow 1854 yılnda Harvard'dan emekli oldu ve kendini tamamen işine verdi.Laws from Harvard Kuralları dolayasıyla kendisine 1859 yılında Doktora Şeref Payesi Ödülü verildi.

Henry Wadsworth Longfellow 24 Mart 1882 tarihinde 5 gün boyunca karın zarı iltihabı ile boğuşarak hayatını kaybetti.

Cenazesi her iki eşinin de gömülü olduğu Cambridge, Massachusetts'deki Mount Auburn Cemetery, mezarlığında defnedildi. 1884'de Londra'daki Westminster Abbey'deki Şairler Köşesine ilk kez bir Amerikalının, onun heykeli kondu.
Önemli : "Henry Wadsworth Longfellow" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 886 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Henry Wadsworth Longfellow - Henry Wadsworth Longfellow

Henry Wadsworth Longfellow

ABD, Şair
Doğum Tarihi : 27 Şubat 1807
Ölüm Tarihi : 24 Mart 1882
Balık Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler