Henry Fielding - Henry Fielding Henry Fielding kimdir? Henry Fielding sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda İngiliz, Roman Yazarı Henry Fielding hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Henry Fielding Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Henry Fielding (22 Nisan 1707 - 8 Ekim 1754) bir İngiliz romancı ve onun zengin dünyevi mizah ve hiciv yiğitliği için bilinen oyun yazarı oldu, ve roman Tom Jones yazarı olarak.

Kenara onun edebi başarıları gelen, o bazı bir sulh yargıcı olarak yetkisini kullanarak, Londra'nın ilk polis gücü, Bow Street İkincisi denir ne (üvey kardeşi John ile birlikte) kolluk tarihinde önemli bir yere kuruldu sahip bulunuyor.

Onun kardeşi Sarah, aynı zamanda başarılı bir yazar oldu.

Fielding Sharpham doğdu ve o William Pitt onun yasa ile derde girmesini sona erdi genç bir kadınla romantik bir olaydan sonra Elder ile bir ömür boyu dostluk kurdu Eton Koleji'nde eğitim gördü, o nerede onun edebi kariyeri Londra'ya gitti başladı. 1728 yılında, o Üniversitesi'nde klasikleri ve hukuk okumaya Leiden gitti. Ancak, para olmadığı için, Londra'ya dönmek mecbur oldu ve onun bazı iş Sir Robert Walpole altında çağdaş hükümeti vahşice kritik olan tiyatro için yazmaya başladı.

1737 ve Tiyatro Lisanslama Yasası Lisanslama Yasası Altın But oldu tetikleyen belirli oyun onun faaliyetlerine doğrudan bir yanıt olduğu iddia edilir, ama Fielding taşlamalar sesi batmıştı. Lisans Yasası geçti kez, sahnede siyasi hiciv neredeyse imkansızdı ve eserleri sahnelenmiştir oyun yazarları şüpheli olarak görüldü. Fielding, bu nedenle, eşi Charlotte Cradock ve iki çocuk desteklemek amacıyla, o bir avukat oldu, tiyatrodan emekli ve hukuk kariyerine devam ve.
Finansal anlamda onun eksikliği kendisinin ve ailesinin genellikle yoksulluk dönemleri dayandı, ama o Ralph Allen, daha sonra Tom Jones Squire Allworthy temelini oluşturan zengin bir hayırsever tarafından yardım edildi anlamına geliyordu. Fielding ölümünden sonra, Allen eğitim ve çocukları için destek sağladı.


Henry Fielding, yaklaşık 1743, Jonathan Wild tarafından dağlama
Fielding, siyasi hiciv ve güncel sanat ve harflerin taşlama yazmayı hiç bırakmadım. (Hogarth Frontispiece tasarlanmış olan) Tragedies Trajedisi, örneğin, bir baskılı oyun olarak oldukça başarılı oldu. O da günün dergilere eser bir dizi katkıda bulunmuştur. O genellikle "Kaptan Hercules Sirke" adı altında, Tory süreli yazdı. Geç 1730'larda ve erken 1740'larda sırasında Fielding hiciv makale ve gazetelerde onun liberal ve anti-Yakubi görüşlerini yayınlamaya devam etti. Neredeyse kaza, Samuel Richardson'ın Pamela, ya da Fazilet ödüllendirilir başarısına öfke, Fielding 1741 yılında yazma romanlar aldı ve onun ilk büyük başarısı Shamela, Richardson melodramatik romanı bir anonim parodisi oldu. Bir önceki nesil ünlü Tory taslamali (Jonathan Swift ve özellikle John Gay) modelini takip eden bir hiciv olduğunu.

O Joseph Andrews (1742), bir parodi olarak başlamış olsa da sözde Pamela'nın kardeşi, Joseph ile ilgili özgün bir çalışma, kendi başına başarılı bir roman haline ve ciddi bir romancı olarak Fielding'in ilk işaretlemek için kabul edilir, bu çalışma ile bu izledi. 1743 yılında, o Miscellanies hacmi III (ki Miscellanies ilk hacmi) bir roman yayınladı. Bu Geç Bay Jonathan Vahşetin Büyük Yaşam Tarihi idi. O Shamela ve Joseph Andrews yazdı önce neredeyse kesinlikle beste başladı, çünkü bu roman, bazen ilk olarak düşünülmektedir. Bu Walpole ve Jonathan Wild rezil çete lideri ve Highwayman arasında bir paralellik kuruyor Walpole bir hiciv. Idam edilen: O örtülü olan sabit arzusu "Büyük Adam" olmak üzere (Walpole için ortak bir sıfat) Sadece büyüklüğünün antitezi sonuçlandıracak Walpole, tarafından yürütülüyor hırsızlar bir çete ile Meclis'te liberal parti parti karşılaştırır.

Henry Fielding 1731 Richard Leveridge, Kraliyet Donanması ve Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri tarafından kullanılır, "Eski İngiltere Roast Beef" daha sonra düzenlenmiş yazdı. Bu sürüm Birleşik Devletleri Donanma Bandosu tarafından gerçekleştirilir.
Bu dosyayı oynatırken Sorunlar' Medya yardımına bakın.
Onun anonim yayınlanan Kadın Koca (1746) bir kadın travesti evlilik başka bir kadınla aldatıyor için çalıştı edildiği bir azılı davanın bir kurgusal hesap; Şu anda küçük broşürler sayısı ve maliyet altı peni biriydi. Fielding toplam oeuvre bir küçük öğe de, konu dolandırıcılık, sahte ve maskeleri ile yaptığı sürekli meşgul ile tutarlıdır. Onun en büyük eseri Tom Jones (1749), bir sokak çocuğu, bir servet haline geldi nasıl dolambaçlı ve komik hikayesini anlatan bir titizlikle inşa külhanbeyi roman oldu.

Fielding 1734 Charlotte ilk eşi, Charlotte Craddock, evli, o yalnız kızı, Henrietta, çocukluğunu hayatta olurdu kime beş çocuğu vardı kime daha sonra, Tom Jones ve Amelia hem kahramanlar modellenmiş ona göre 1744 yılında öldü Sadece sahip, 23 yaşındayken ölmek daha önce askeri mühendis James Gabriel Montresor ay evli zaten "derin gerileme" olmuştur. Üç yıl Charlotte'un ölümünden sonra, kamuoyunu hiçe o hamile olduğunu onun eski hizmetçi, Mary Daniel, evlendi. Mary beş çocuğu, genç ve oğulları William ve Allen öldü, üç kızı taşıyordu.
Önemli : "Henry Fielding" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 568 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Henry Fielding - Henry Fielding

Henry Fielding

İngiliz, Roman Yazarı
Doğum Tarihi : 22 Nisan 1707
Ölüm Tarihi : 8 Ekim 1754
Boğa Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler