3 Aralık 2023 - Pazar

Hayao Miyazaki Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Japon, Manga ve Anime Sanatçısı Hayao Miyazaki hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Hayao Miyazaki Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Hayao Miyazaki

Hayao Miyazaki - Hayao Miyazaki Japon, Manga ve Anime Sanatçısı
Doğum Tarihi : 5 Ocak 1941
Oğlak Burcu
Hayao Miyazaki, Japon manga ve anime sanatçısıdır.

Elli yılı aşkın bir süredir animasyon dünyasının içindedir ve en yakın çalışma arkadaşı Isao Takahata ile birlikte Studio Ghibli adlı animasyon stüdyosunun kurucusudur.

Animasyonun en büyük ustalarından biri olarak kabul edilen Hayao Miyazaki'nin animasyon filmlerinin başarısı dünya çapında ilgi görmüş ve ismi Amerikalı Walt Disney, Steven Spielberg ve Orson Welles ile karşılaştırılır hale gelmiştir. Miyazaki Time dergisinin yapmış olduğu dünyanın en etkileyici insanları listesinde yer almaktadır.

Hayao Miyazaki, 5 Ocak 1941 yılında Tokyo'da doğdu. Dört erkek kardeşin ikincisiydi ve ağabeyinin savaş uçakları için parça üreten şirketi Miyazaki Airplanes'de yöneticiydi. Annesi ise omurilik veremi hastalığı nedeniyle 1947-1955 yılları arasındaki 8 yıllık süreçte hasta yattı.


Toyotama Lisesi'ndeki üçüncü senesinde, dünyanın ilk renkli uzun metrajlı animasyon filmi olan Hakujaden'i izlediğinde filmden çok etkilendi ve animasyona ilgi duymakla kalmayıp; o anda çizgi roman çizeri olmaya karar verdi. 1962 yılında gittiği Gakushuin Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler ve ekonomi okumaya başladığında; üniversitenin Japon imparatorluk ailesiyle yakın olması sebebiyle Marksist düşünceden etkilendi. Mezun olduktan sonra Toei Animasyon Şirketi'nde animatör olarak çalışmaya başlayan Hayao Miyazaki; bu yıllarda yönetmen olan Isao Takahata ile tanıştı ve beraber şirket sendikasında çalışmaya başladılar.

1965'te anime yönetmeni Otsuka Yasuo ve Isao Takahata'nın çalışmaya başladıkları Güneşin Prensi Horus (Taiyō no Ōji Horusu no Daibōken); Hayao Miyazaki'nin uzun metrajlı bir animasyon filminde çalışmak adına yakaladığı büyük bir fırsattı. Kariyeri boyunca hem pek çok uzun metrajlı animeye, hem de Japonya'da manga olarak adlandırılan çok sayıda çizgi romana imza attı. Eserleri Japonya'da olağanüstü ilgi ve saygı gören Miyazaki, Oscar Ödülü'nü kazandığı 2002 yılına kadar çizgi film çevreleri dışında batıda pek tanınmıyordu. Kendisine sadece bu ödülü getirmekle kalmayıp bir ilke de imza atmasını sağlayan Ruhların Kaçışı filmi Berlin Film Festivali'nde ödül alan ilk animasyon filmidir. Ayrıca bu filmle Japonya'da gişe rekorları kırarak; 1997'de yönetmenliğini yaptığı Prenses Mononoke filmi ile kendisine ait olan gişe rekorunu yine kendisi kırmıştı. Miyazaki'nin Isao Takahata ile beraber yaptığı Heidi dizisi Türkiye'de tanınır.

Miyazaki özellikle son zamanlardaki eserlerinin büyük bir kısmının yönetmenliğinin yanı sıra metin yazarlığını da yapmıştır. Bu türden ilk eserlerinden biri kendi yarattığı bir mangadan uyarlama olan Rüzgarlı Vadi'dir. Bu eserinden sonra Stüdyo Ghibli'yi kuran Miyazaki eserlerini burada hazırlamaya başlamış ve bu stüdyo aracılığıyla hayranlarına ulaştırmıştır.
kaynak: wikipedia

İlk çalışmalar (animasyon)
Güneşin Prensi Horus (1968) - Usta animatörlük/çizimcilik, sahne çizimleri, sahne tasarımı
Nagagutsu o Haita Neko (1969) - Usta animatörlük/çizimcilik, sahne çizimleri, tasarım
Soratobu Yūreisen (1969) - Usta animatörlük/çizimcilik, sahne çizimleri, tasarım
Mūmin (1970) - Mushi Production versiyonunda usta animatörlük/çizimcilik
Dōbutsu Takarajima (1971) - Hikâye danışmanı, usta animatörlük/çizimcilik, sahne çizimleri, sahne tasarımı
Ari Baba to Yonjuppiki no Tōzoku (1971) - Organizatör, usta animatörlük/çizimcilik, sahne çizimleri
Lupin III Part I (Ayrıca Rupan Sansei olarak da bilinir) (1971, dizi) - Yönetmenlik, Isao Takahata ile birlikte
Yuki no Taiyou (1972, yayınlanmayan TV pilotu) - Yönetmenlik
Panda Kopanda (1972) - Konsept, senaryo, sahne çizimleri, sahne tasarımı, usta animatörlük/çizimcilik; Isao Takahata tarafından yönetildi.
Panda Kopanda: Amefuri Circus no Maki (1973) - Senaryo, sahne çizimleri, sahne tasarımı, yapım tasarımı, usta animatörlük/çizimcilik; Isao Takahata tarafından yönetildi.
Heidi, Alpler'deki Kız (1974, dizi) - Sahne tasarımı, düzenleme; Isao Takahata tarafından yönetildi.
Haha o Tazunete Sanzenri (1976, dizi) - Sahne tasarımı, düzenleme
Mirai Shōnen Konan (1978, dizi) - Yönetmenlik
Akage no An (1979, dizi) - 1-15 bölümlerinde sahne tasarımı ve düzenleme; Isao Takahata tarafından yönetildi.
Lupin III Part II (Ayrıca Shin Rupan Sansei olarak da bilinir) (1980, dizi) - "Tsutomu Teruki" takma adıyla 2 bölümün yönetmenliğini yaptı.
Taiyō no Shisha Tetsujin Nijūhachi-gō (1980, dizi) - Usta animatörlük/çizimcilik (8. bölüm)
Meitantei Hōmuzu (1984, dizi) - Yönetmenlik
Mavi Suyun Esrarı (1990, dizi) - Senaryo
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 1258 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Japon, Manga ve Anime Sanatçısı Hayao Miyazaki hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Hayao Miyazaki Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex