3 Aralık 2023 - Pazar

Gilbert Warren Nutter Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda İktisatçı Gilbert Warren Nutter hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Gilbert Warren Nutter Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Gilbert Warren Nutter

Gilbert Warren Nutter - Gilbert Warren Nutter İktisatçı
Doğum Tarihi : 1923
Ölüm Tarihi : 1979
G. Warren Nutter (1923-1979) politik ekonomi, sanayi konsantrasyonu, fiyat teorisi, ve Sovyet ekonomik tarihi üzerine yaptığı çalışmaları için öncelikle bilinen ABD'li ekonomist oldu, ve için "politik ekonomi Virginia okulu" co-kurucu.

Nutter verilen isim Gilbert Warren Nutter altında, Topeka, Kansas'ta doğdu. O genellikle resmen G. Warren Nutter olarak anılacaktır ve onun göbek adı, Warren tarafından ele alınması tercih çünkü çoğu raslantı, Warren veya Warren Nutter olarak adlandırılır. Warren sonunda Chicago Üniversitesi'nde eğitim Dünya Savaşı Avrupa Tiyatrosu ABD Ordusu piyade hizmet tarafından kesildi Chicago, Illinois yerleşti. O (o iki Bronz Yıldız aldı anlamına gelir) meşe yaprağı küme ile Bronz Yıldız ve Combat Piyade Rozeti kazandı. Onun lisans kazandı nerede Nazi Almanyası'nın yıkılmasından sonra ABD Ordusu İstihbarat görev yaptıktan sonra, o Chicago Üniversitesi'nde çalışmalarını bitirmek için geri döndü (1946), M. A. (1948), ve Dr. O Milton Friedman ve Frank Knight ile çalışılan ekonomi (1949).

Doktorasını bitirdikten iken Chicago Üniversitesi'nde, o Appleton, Wisconsin Lawrence College (şimdi Lawrence Üniversitesi) Ekonomi ve Almanca dersleri verdi. Daha sonra 1979 yılında kolon ve karaciğer kanseri ile uzun bir nöbetinden sonra ölümüne kadar Yale Üniversitesi'nde (1950-1956) Ekonomi Doçent, Virginia (1956-1979) Üniversitesi İktisat sonra Profesör oldu.

Onun akademik kariyeri kez daha kamu hizmeti tarafından kesildi. İlk olarak, Kore Savaşı sırasında 1951 yılında, Nutter ABD Ordusu Yedekler göreve çağrıldı; O Merkezi İstihbarat Ajansı servis. Daha sonra, 1969-1973 itibaren Başkan Richard M. Nixon yönetimi sırasında ilk Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Nutter teknik ve hem de siyasi-ekonomik literatüre önemli katkılar yaptı. Araştırma ilgi ve katkı alanları sanayi konsantrasyonu, Sovyet ekonomik tarihini, fiyat teorisi ve politik ekonomi dahil. O da Soğuk Savaş döneminde Doğu ve Batı blokları arasında akademik değişim aktif oldu.

Doktora tezi 1949 yılında yayınlanan, daha sonra elden geçirilmiş ve Enterprise Amerika Birleşik Devletleri'nde Tekel olarak yayınlanamaz: 1899-1958 (1969, Columbia University Press) Henry Einhorn ile yazmış, ABD sanayi zaman hükümet düzenlemeleri dışında artan konsantrasyon doğru trend olduğunu hakim kavramı saldırdı yoğunlaşmasını önlemek için müdahale etti. Nutter çalışmaları aksine, uzun vadede devlet müdahalesi artırmak yerine endüstriyel konsantrasyonunu azaltmak eğilimi olabilir, gösterdi.

1956 itibaren 1961, Ekonomik Araştırmalar Ulusal Bürosu sponsorluğunda, Nutter Sovyetler Birliği, 1962, Princeton Üniversitesi Sanayi Üretimi Büyüme yayınlanması sonuçlanan Sovyetler Birliği'nin ekonomi tarihinin büyük bir çalışma yapmıştır Basın. Onun yoğun belgelenmiş çalışma Sovyet sanayi üretimi Batılı ekonomilerin çok daha büyük bir hızla büyümüştü ki yaygın tutulan görüşünü düzeltmek için çalıştı. Çalışma 20. yüzyılın ilk yarısında, Sovyet ekonomik büyüme gerçekten dikkat çekici olduğu sonucuna ve tarihsel bağlamı dışına alındı, büyüme atakları olan olmuştur dönemlerini orada olduğunu, Sovyetler Birliği'nin sonunda ekonomik Birleşik Devletleri sollamak olacağını önerebiliriz kapasitesi. Bütün Sovyet dönemi göz önüne alındığı zaman, Sovyet büyüme daha düşen arkasında ziyade Batı ile yetişmeye her işareti gösterdi Batılı ekonomiler ve Sovyet ekonomik kapasite gerisinde. Yayımı zamanda, çalışmanın sonuçları oldukça Sovyet büyüme oranları çalışma ile temsil edilen çok daha yüksek olduğunu tutulan birçok Sovietologists tarafından kabul edilmemiştir. Sovyetler Birliği'nin çöküşü daha gerçekçi veriler ortaya olarak Aradan yıllarda, Sovyet büyüme oranları Nutter tahminleri haklı çıkardı; Aslında, eğer bir şey Nutter sade Sovyet ekonomik performans yerine abartılı.

O ve James M. Buchanan hangi sadece ekonomi teknik açıdan çalışma anlaşıldı, amaç politik ekonomi çalışmanın odaklanmak oldu Politik Ekonomi Thomas Jefferson Merkezi'ni kurucu ile alacak, aynı zamanda felsefi temelleri vardır toplumsal örgütlenme ve ekonomik faaliyet. Merkezi sponsorluğunda ve daha özgür toplumlar ve ekonomiler için temel olarak Batı medeniyetinin temel fikirlerin rolünü anlamaya yönelik akademik çalışmalar ve etkileşim geniş bir yelpazeye finanse.

1950'lerin sonlarında ve 1960'larda Nutter ve Buchanan birlikte Virginia Üniversitesi, politik ekonomi sözde Virginia okulun İktisat Bölümü içinde inşa etmek çalıştı. Bölüm Ronald Coase, Gordon Tullock, Alexandre Kafka, George Stigler ve Leland B. Yeager'a dahil önde gelen akademisyen bir dizi çekti.

Not. Sayfada bulunması olası çeviri hatalarından dolayı, bu sayfa yeniden güncellenecektir.
Düzeltme geri bildiriminde bulunabilirsiniz.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 364 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda İktisatçı Gilbert Warren Nutter hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Gilbert Warren Nutter Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex