28 Şubat 2024 - Çarşamba

Giacomo Matteotti Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda İtalyan, Politikacı Giacomo Matteotti hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Giacomo Matteotti Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Giacomo Matteotti

Giacomo Matteotti - Giacomo Matteotti İtalyan, Politikacı
Doğum Tarihi : 22 Mayıs 1885
Ölüm Tarihi : 10 Haziran 1924
İkizler Burcu
Giacomo Matteotti (22 Mayıs 1885 - 10 Haziran 1924) bir İtalyan sosyalist politikacı oldu. 30 Mayıs 1924 tarihinde, o açıkça son zamanlarda yapılan seçimlerde faşistler taahhüt dolandırıcılık iddiasıyla İtalyan Parlamentosu'nda konuştu ve onlar oy kazanmak için kullanılan şiddet kınadı. Onbir gün sonra kaçırılan ve Faşistler tarafından öldürüldü.

Matteotti Fratta Polesine, Veneto Rovigo eyaletinde, varlıklı bir ailenin oğlu doğdu. O Bologna Üniversitesi'nde hukuk bölümünden mezun oldu.

Bir ateist ve erken sosyalist hareketin bir aktivist ve İtalyan Sosyalist Partisi, o Dünya Savaşı içine İtalya'nın girişini karşı (ve bu nedenle çatışma sırasında Sicilya'da staj edildi).

1919, 1921 ve 1924 yılında: O yardımcısı, üç kez seçildi.

Filippo Turati takipçisi olarak, Matteotti Sosyalist Parti kesilmesini sonra Temsilciler İtalyan Ticaret Odası Birleşik Sosyalist Partisi'nin lideri oldu. O açıkça Faşizm ve Benito Mussolini karşı konuştu, ve bir süre için Ulusal Faşist Partisi (PNF) muhalefet lideri oldu. 1921 yılından bu yana Italia bir broşür başlıklı Inchiesta socialista sulle gesta dei fascisti faşist şiddet (İtalya faşistlerin işler Sosyalist sorgulama) kınadı.

Faşist Domination A Yılı ve faşizmi kınayan Milletvekilleri Meclisi iki şiddetli ve uzun konuşmalar: O kitabında Exposed Fascisti yayınlanmasından sonra, 10 Haziran 1924 tarihinde öldürüldü.

Bir kaçırılma girişimi sırasında, o bir arabaya bindirildiğini ve o kaçmak için mücadele gibi bir marangoz dosyası ile birkaç kez bıçakladı. Onun cesedi geniş bir aramadan sonra, 16 Ağustos 1924 tarihinde, Roma, Riano yakınında 20 mil bulundu.

Beş erkek (Amerigo Dumini - Faşist gizli polisinin önemli bir üyesi, Ceka, Giuseppe Viola, Albino Volpi, Augusto Malacria ve Amleto Poveromo) kaçırılmasından sonra bir kaç gün tutuklandı. Sadece üç (Dumini, Volpi ve Poveromo) mahkum edildi ve sonra Kral Victor Emmanuel III af kapsamında serbest kısaca; bir, Filippo Panzeri, onun suç ortağı tutuklama önce kaçtı.

Katillere karşı dava öncesinde, Senato Yüksek Mahkemesi genel Emilio De Bono, faşist paramiliter gruplar Kara gömlekliler (MVSN) komutanı dava başladı, ama o taburcu edildi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, 1947 yılında, Francesco Giunta, Cesare Rossi, Dumini, Viola, Poveromo, Malacria, Filippelli ve PANZERI karşı dava yeniden açıldı. Dumini, Viyola ve Poveromo ömür boyu hapse mahkum edildi.

Bu üç çalışmaların hiçbirinde kanıtlar Mussolini'nin katılımı bulunmuştur.

Not. Sayfada bulunması olası çeviri hatalarından dolayı, bu sayfa yeniden güncellenecektir.
Düzeltme geri bildiriminde bulunabilirsiniz.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 514 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda İtalyan, Politikacı Giacomo Matteotti hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Giacomo Matteotti Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2024 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex