3 Aralık 2023 - Pazar

Georges Clemenceau Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Fransız, Devlet Adamı, Doktor, Gazeteci Georges Clemenceau hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Georges Clemenceau Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Georges Clemenceau

Georges Clemenceau - Georges Clemenceau Fransız, Devlet Adamı, Doktor, Gazeteci
Doğum Tarihi : 28 Eylül 1841
Ölüm Tarihi : 24 Kasım 1929
Terazi Burcu
Fransız politikacı. Tıp öğrenimi gördü. 1869'da doktor oldu.

Daha tıp öğrenciliği sırasında İkinci İmparatorluğa karşı ve cumhuriyet yanlısı yazılar yazdı. Bu yüzden birkaç kez tutuklandı. 1870'ten sonra belediye başkanlıkları ve milletvekilliği yaptı. Çıkardığı gazetelerle yolsuzluklara karşı savaştı. Dreyfus Davası'nın yeniden ele alınması için mücadele etti. İçişleri ve çalışma bakanlıkları yaptı. I. Dünya Savaşı'nın son yılında Fransa'ya liderlik etmiştir ve Versailles Barış Antlaşması'nın yapılmasında önemli bir rol oynamıştır.

1917'de I. Dünya Savaşı'nın en bunalımlı günlerinde başbakan oldu. Mareşal Foch'un tasarımlarını destekleyerek, I. Dünya Savaşı'nın bağlaşıkların zaferiyle sonuçlanmasında etkili oldu. ancak savaştan sonra yenilen devletlere karşı aşırı kin ve öc alma duygularının etkisiyle davrandı. 1920 yılında cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu, fakat kazanamadı.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 608 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Fransız, Devlet Adamı, Doktor, Gazeteci Georges Clemenceau hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Georges Clemenceau Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex