Felix Klein - Felix Klein Felix Klein kimdir? Felix Klein sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Alman, Matematikçi Felix Klein hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Felix Klein Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Tam adı Christian Felix Klein, (d. 25 Kasım 1849, Düsseldorf, Ren eyaleti ' ö. 22 Haziran 1925, Göttingen, Almanya), Al­man matematikçidir.

Geometriyi, bir uzayın verilen bir dönüşümler grubu altındaki değişmez özelliklerinin incelenmesi biçiminde kurmuş ve Erlangen Programı olarak adlandırılan bu çalışması matematiğin gelişimini derinden etkilemiştir. Erlangen Üniversitesi'nde matematik profesörü olarak göreve başlarken (1872) yaptığı konuşmada grup kuramının birleştirici niteliğine inancından kaynaklanan ve Erlangen Programı'nm temelini oluşturan görüşleri ortaya koydu. Norveçli matematikçi Sophus Lie ile birlikte çalıştı ve Lie değme dönüşümlerini sistemleştirdi. 1916'dan kısa bir süre önce Erlangen Programı'na uymayan yeni geometriler bulundu; gene de Klein'ın geliştirdiği geometri yapısı önemini ve uygulanabildiği geometriler açısından yararlılığını günümüzde de korumaktadır.

Felix Klein 1880'de Leipzig Üniversitesi'nde profesör oldu, 1886'da Göttingen Üniversi­tesi'ne geçti ve 1913'e değin burada çalıştı. 1872'den başlayarak Mathematische Annalen m yayın yönetmenliğini yürüttü, 1895'te büyük bir matematik ansiklopedisi olan Encyklopadie'nin yayımını başlattı ve ölü­müne değin bu yapıtın yayımını yönetti. Elementar mathematik von höheren stand- punkte aus (1908; İleri Bir Bakış Açısından Temel Matematik) adlı yapıtı vg temel matematik alanındaki öteki kitapları geniş bir okur kitlesine ulaştı. Vorlesungen iiber das Ikosaeder (1884; Yirmiyüzlü Üzerine Dersler) ve Vorlesungen über die Theorie der automorphen Functionen (1897, 1902, 2 cilt, Otomorf Fonksiyonlar Kuramı Üzerine Dersler) en seçkin yapıtları arasında yer alır.
Önemli : "Felix Klein" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 1314 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Felix Klein - Felix Klein

Felix Klein

Alman, Matematikçi
Doğum Tarihi : 25 Mayıs 1849
Ölüm Tarihi : 22 Haziran 1925
İkizler Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler